Hırsız iğne ve asist hook kullanımı

LRF olayı detaya indikçe bir çok değişiklik ve yenilikle karşılaşacağımız ve öğrendiğimiz kalıpların dışında ve yaratıcı av tekniklerinin birleştirildiği balık yakalama metodudur. Bu sistem aslında spinning ile yemli oltacılığın tam arasında kalmış yemin aksiyon verdirilerek balığın avlanması yada jiglerin spindeki gibi çekilmesi ile avlanma üzerine kurulmuş.

Yemli oltalarda bildiğimiz üzere kancaya yem geçirilip olta sabitlenerek beklenir. Bu sistemde ise gerçek yemin silikon muadilleri ile yapılan kurtçuklar oltaya takılarak yapılan sistem. Bu sistemdeki iğne jighead yada zoka olarak geçer. İğnenin üzerine monteli ufak bir ağırlık bulunur.  Silikonumuzu jighead üzerine taktıktan sonra hırsız iğne modifiyesi ile av şansımızı yükseltebiliriz. Bu şekilde hırsız iğneleri takar ve boşta bırakırsak aksiyon sırasında her çekişte kuyruk sallayacak iğneyi balık çekiştirip minicik balık bile iğneye atlayacaktır. Av verimini doğrudan etkileyecek bu hırsız iğne, takılmasını da resimde göstermeye çalıştım. Siyah gördüğünüz stoperden çekerek hırsız iğneyi jighead iğnesine sıkıştırın iyice. Silikona da yaklaştırdıktan sonra kullanabiliriz.

img_1490

Asist İğne kullanımına gelirsek, kullandığımız metal jiglerin arkasında bir adet üçlü yada tekli iğne bulunmaktadır. Bu iğnelerin sökülerek simli yada simsiz olarak metal jig ile aynı hırsız iğne gibi yüzen iğne modifiyesidir. Resimde gördüğünüz metalin arkasındaki iğne sökülürse suda iki iğnenin karışıp aksiyon bozması vb gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Eğer üçlü iğneniz varsa yanına asist iğne de takıyorsanız, büyük ihtimalle bu karışma sorunu ile karşılaşacaksınız.

  img_1492 img_1495

  1. Sizin söylediğiniz gibi stoperli hırsız iyne o kadar enternette aradığım halde bulamadım. bana nasıl bulacağım hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. saygılarımla

    1. Mutlu balıkçılık sitesinin iletişim bölümünden arayın, onlarda vardı. Sitesinde var mı yok mu bilemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir