Hem LRF Hem spin olsun

Merhaba sevgili dostlar, son zamanlarda spin avcılığının  da dönemine girilmesinden olsa gerek, çok fazla ‘hem lrf hem spin’ için alıcam ne alayım? soruları gelmeye başladı. Ben de en sağlıklısı buraya yazmak diye düşündüm.

Öncelikle LRF tanımı, Spin tanımı gibi tanımlara takıldıkça kendi kendimizi sınırlandırdıkça olay farklı boyutlara hatta kavram karmaşalarına geçiyor. Bu konuda Bülent ağabeyim de bir yazı kaleme aldı hatta: LRF Mİ HAFİF SPİN Mİ

Kavram karmaşalarının beni benden aldığı şu günlerde bunlara takılmak yerine aldığımız sahtelere göre hareket etsek diyorum… Şöyle ki bölgeden bölgeye attığımız sahteler değişiyor. Daha ileri mesafelere atmak için daha ağır sahteler kullananlar olduğu gibi kamış atarına uygun olmayan sahtelerle kamışa çok yük bindirerek yada çok az yük bindirerek avlanmaya çalışan arkadaşlar var.

15-40 gr atarlı spin kamışla 5 gr sahte attığımızda 15 mt civarı kalırken, 30 gr sahteyi 40 mt attığını görüyoruz.

Bu yönden de 0,5-7 gr atarlı lrf kamışı ile 5-7 gr civarı sahteyi 25-30 mt civarı atanları da görüyoruz. Yani ilk nokta erim diyelim:

Boğazda lüfer avcılığında 200 gr kurşun arkasına 5-8 gr civarı maket balıklarla lüfer avcılığı yapılırken 5-8 gr maket balıkları biz lrfde direkt olarak bağlayıp atıyoruz. Tabi ki 200 gr kurşun kadar ileri ve dibe gitmiyor yada gidiyor kısmı tartışılır. Ama anlatmak istediğim şey her bölgenin farklı akıntılara, derinliklere ve deniz kriterlerine sahip olduğu ve ikisinde de aynı sahte kullanıldığı. Bu durumda LRF kamışı seçiminde bir çok yazı mevcut. Bunları da alta sıralayacağım. Bu kamışlara uygun sahte seçimi daha önemli.

http://www.lrfolta.com/lrf-avinda-kamis-tercihi/

http://www.lrfolta.com/kamis-sertligi-ve-aksiyon-teknigi/

http://www.lrfolta.com/lufer-sezonu-yaklasirken/

Hem spin hem lrf olur mu?

Spinden kastınız maket balık ile yada jig ile atçek ise bal gibi olur. Kamış aralığına uygun ağırlıkta maket balıklar tercih edilerek at çek ile lüfer, levrek gibi balıklar tutabilirsiniz. Geçen sezon tüm lüfer avlarımda LRF kamışı ve makinesi ile 10 gr- 8 gr – 6 gr sahtelerle lüfer avladım. Bu av hikayelerine aşağıdaki linklerden de görebilirsiniz.

http://www.lrfolta.com/istavrit-denerken/

http://www.lrfolta.com/ruzgar-oncesi-sansi/

http://www.lrfolta.com/haftasonu-kacamagi/

http://www.lrfolta.com/lrf-ile-sarikanat-ve-turna-avi/

Bu konuda maket balıklarınızı atabileceğiniz ayarda kamış tercihi yapmanız önemli. Ama 15 gr sahte atmak için de LRF kamışı alacaksanız en önemli kriter de şudur: SİLİKON& JİGHEAD KOMBİNASYONU YAPTIĞIMDA 2 GR JİGHEADİ O KAMIŞ İLE HİSSEDEBİLİR MİYİM? 

 • LRF avcılığı silikon& jighead avcılığına daha pozitif cevap veren bir sistem. Bu yüzden genellikle bu şekilde çalıştığımız için lrf olması için silikona aksiyon verirken belli hissiyat gerekli. Bunu yapamayacaksa hem lrf hem spin olmaz. Spin olur bana göre. Ama bunun yerine LRF kamışı ve ona uygun maket balıkları atçek yaparak da spin sistemini lrf kamışı ile yapmak mümkün. Bu konuda LRF ile spin yapmak istiyorsak LRF kamışına uygun maket balık tercih etmek gerek, Maket balığa uygun kamış değil!!

HEM LRFDE HEM DE SPİNDE MAKİNE ALMAK İSTEMİYORUM DİYENLER:

 • Hem lrf kamışına hem de spin kamışına ayrı makine almak istemeyen bir çok kişi var tabi ki. Bu konuda da önerim 2000 lik makine üzerine mümkün olduğunca çıkmamaları. Ama okuma- shimano markalarının makine kafa yapıları farklı, biri 2500 lük makine ile 50cm/1tur sarım yaparken biri 75cm/1tur yapıyor. Yani yüksek devir düşük devir. Bu konuda da LRF için ne kadar düşük devir o kadar iyi, verimli av derim. Ben Soare 2000lik ve Shimano sedona 2000lik iki makine aldım. Bu makineleri LRF için kullanıyorum. Sığ kafalı 1000lik makineleri ile aynı özelliklerde diye aklımda. Ve bu makinelerle LRF yapıyorum. Nomura Hiro street max 10 gr kamışım ile bu iki makineden birini kombin edip 10 gram civarı sahtelerle balık avlıyorum. Spin için ise 15-40 gr atarlı ayrı bir kamış ve ona uygun 2500lük bir makinem mevcut. İki sistemi birbirinden ayırdım. Elimdeki maket balığa göre ve gittiğim denizin akıntısı ile deniz durumuna göre de o kamış&makine ile ava gidiyorum. Her zaman LRF takımıyla av yapmak istesem de denizin bu duruma müsait olması da önemli. Bu yüzden bölgenizi tanıyın ve buna göre ürün alın. Bölgeyi tanıyın ve buna göre kamış- makine tercihi yapın.
 • Bir de unutmayın ki 3000lik makine ve daha büyük kafalı makineler LRF avcılığına pek uygun değildir.

Malesef kavram karmaşalarından çıkamasak da kavramlardan çok kamışların atar aralığına takılıp buna göre maket balık makine tercih edilmesi daha doğru düşüncesindeyim. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Sizler de bu konudaki görüş ve düşüncelerinizi yazının altında yorum olarak paylaşırsanız çok sevinirim. Herkese rastgelsin…

 

 1. Merhabalar,uzun bir süredir LRF avına merak saldım.Çok ta keyif alıyorum fakat dün akşamüstü iş çıkışı Gulp ile dipte denemeler yaparken şunu gözlemledim.Her atışta muhakkak dipte sıçratmalar yaparken güzel vuruşlar aldım fakat tasmalama yaparken balık takılmadı.Bazı silikonlar,hırsız kullandığım halde yarım olarak ısırılmış geldi.Yani bir türlü iğneyi balığa taktıramadım.Benim takım Favorite Whitebird 1-7gr atarlı,uçtan çok esnediği için ani tasmalamalara geç cevap veriyor diye düşünüyorum.Başka bir sebebi olabilir mi acaba?

  1. Tarkan bey merhaba, biz de aynı sıkıntıları yaşıyoruz. Aslında tepkinizin geç kalmasından değil. Bırakın balık biraz kemirip yutsun. Bazı balıklar da çok küçük olduğundan sadece kuyruğundan ısırıp bırakıyorlar. O yüzden vuruşlar hissedilse, silikon kopsa da kancayı yutamıyorlar. Sebebi budur diye düşünüyorum. Ben de her vuruşta balık alamıyorum. Ama vuran balığa göre de değişiyor tabi. Örneğin bir gümüşle bir eşkinanın vuruşu farklı oluyor. Sebebi de küçük balığın yemle oynamasıdır diye düşünüyorum. Yada ispari vardır yeme vurup kuyruktan kopartır.

 2. Merhaba, çok can alıcı ve nerede ise her gün karşılaştığımız bir sorun bu… hem bir makine kamış istiyor, Lrf yapsın hemde spin yapsın arada yemli yapsın. Şark kurnazlığı ya… sonuçta hiçbir şey düzgün olmuyor tabi. İşin doğrusunun bu olmadığını anlatmakda zor. Mesela bir youtube videosu izlemiş-dünyanın bilmem neresinde- orada oluyorsa burada da olur falan diyor. İnsanların bir şekilde öğrenmesi gerekiyor. Bunun için yazılarının devamını diliyorum.

 3. S.a hocam , shimano catana dx 240L 3-14g kamışım var. Bunun la hem lrf hem light spin yapacağım. 0.10 luk 4 örgü + 0.25 misina
  savage sandeel ve worm kitlerden aldım henüz ava gitmedim ama iş yaparmı sizce makina 2000 lik.

  1. LRF’de 1,5-2 gr jighead&silikon kombinasyonunda takım biraz sağır kalır. Ama onun dışında kullanılabilir diye düşünüyorum. Ama kamışı bilmiyorum. Bu yüzden net bişey söyleyemiyorum.

  2. Aynı takım ve yemle avlanıyorum. Çok güzel levrek ve mırmırlar tuttum. Bende makina Sedona 3000 ve 10-12 gr sahteler ile de rahatlıkla avlanabiliyorum.

 4. Bende muğla dalaman ilçesinde ikamet ediyorum krf ve spin için okuma set yaptım daha başlamadım ama buralardaki mera hakkında bilginiz yada hangi balıkl avı yapılır yada rapala hakkında öneriniz olabilirmi.

  1. Mustafa bey bu işe yeni başlamışsınız sorulardan belli. Mera konusunda http://www.lrfolta.com/tebrikler-mera-neresi/ yazısına bir bakmanızı öneririm. İkincisi LRF için denize hafif ışık vuran heryer meradır. Spin konusunda bilgimi sizle paylaşabilecek kadar iyi değilim. Bu yüzden önerim doğru olmaz.

 5. Okuma 2.40 UFR uç kamisla(10-30gr) 4-5grlik jighead silikon atsam aksiyonda cok sıkıntı cikar mi sizce?normal spin kamislara gore kamisin ucu cok esnek oldugndan olabilir diye dusunuyorm..iskele veya derin meralarda cok uzaga atmadan karagoz mırmır hedefi icin soruyorm..bilginiz varsa paylasirsanz sevinirm.tesekkurler

  1. atar aralığınızın çok dışında bir gramajdan bahsediyorsunuz. Tek sıkıntı hissiyat olur. Hissetmediğinizde LRF yapmış olmazsınız. Atarsınız ve boş misinaya aksiyon verir gibi hareket de ettirirsiniz ama o LRF olmaz.

 6. 14-40 Gr atarlı bir spin kamışı ile 3-5 grjighead atarken jigheadten 20cm önüne 10-15gr klipsli kurşun taksak lrfde sıkıntı yaşar mıyım

  1. 14-40 gr kamış lrf kamışı değildir. Yine yaptığınızla lrf tadını almaya çalışsanız da kabak tadı verdiğini göreceksiniz.

 7. Mrb bende lrf yeni baslaycam ins..2-10gr spin kamis almistim daha once acaba lrf tadinda avlar yapabilirmiyim…birde jigheadlarda 3gr 2.5 gr secerken ayrica numaralarda yaziyor kac numara secmeliyim

  1. 2-10 gr kamışla da lrf avı yapabilirsiniz tabi ki. istavrit için 8 no iğne ideal. Ama mırmır eşkinaya da atacaksanız 6 no iğne alın. Daha büyüğüne gerek yok.

 8. Hayatım boyunca ilk ve son kez, bir kereye mahsus olmak üzere, 9 yaşındayken 86 yılında Büyükada’da kaya balığı avladım. Kabaca 35 yıldır elime olta almış değilim.

  1 haftadır bu işin araştırmasını yapıyorum. LRF ile alakalı içime sinmeyen bir husus oldu. LRF’de ağır balıklarda kepçe ihtiyacı doğuyor. Özellikle solo avlanacağım için sırf bu yüzden LRF’yi elediğimi söyleyebilirim. Ufak bir çanta ve oltayı alıp keyif için sahile gideceğim. Eğer tuttuğum ağır balığı çekerken oltanın kırılma riski varsa neyleyim LRF’yi. Kepçe ile hem taşıma, hem de kullanma anlamında uğraşamam. Bence LRF vs Light Spin kıyaslaması yaparken “kepçe ihtiyacını” vurgulamalısınız.

  Bu yüzden gene hafif yapay yemlerle çalışabileceğim, ancak oltayı zorlama noktasında sorun çıkarmayacak bir kamış arayışına girdim.

  Savage gear Salt 1DFR Ultra Light 218cm 5-14g Spin Kamış ve Okuma Ceymar FD CXT-25 satın almaya karar verdim.

  Bakın tekrar ediyorum. Hayatımda bir kez 9 yaşında olta tuttum o kadar. 1 haftadır araştırmaktan beynim krem peynire döndü. Bu setle 3-4 grama kadar jiglerle rahatlıkla avlanabileceğimi düşünüyorum. Ayrıca 15-16 grama kadar ağır yemlerle de çalışabilirim.

  Satın aldığım set “hem lrf hem spin olsun, olmasa da sana bi şey olmasın” diyenler için sanırım iyi bir örnek teşkil edecektir. Bu setin bir başka avantajının şu olacağını düşünüyorum. Bence buna da sitenizde yer vermelisiniz. Birçok insan atıyorum, İstanbul’da avlandığı gibi, aynı zamanda yılın belli zamanları Ege ve Akdeniz’e de çeşitli vesilelerle gidiyor. Bu tip hibrid bir set (biraz lrf biraz spin) “tek kamış/makine” ile işi bitirmek isteyenlerin farklı senaryolardaki ihtiyaçlarına daha geniş aralıkta cevap verir diye de eklemek istedim.

  1. bence yeterli arastırma yapmamıssın.. 5-14grm atarı verilmiş olan bir kamışa ki maximum atacağın değer 14grm.. onunla 15 16grm atarsan 1 yıl kullanacagın kamısı oda neden 1 yıl diyorum ara sıra avladıgını düsünerek yoksa o kamısı seneye kırma ihtimalin cok yüksek.. buda benim kendi arastırmalarım sonucu edindiğim bilgiler bende gecen sene basladım yılda 1-2 kere gider gelirim gecen sene 1 lrf seti yaptım lfr seti sandım ama aldıgım spin olmus takım.. arastırmalara ve ögrenmeye devam ediyorum benimde kafam peynir gibi. bu iş belirli bir seviyeye gelene kadar ve tec rübe edilene kadar arastırma istiyen ve süreklilik gerektiren bir iş.

 9. shimano kamisim aldığım ilk gün kırıldı, 2-10 gram 240 cm di. 550 gram gelen levreği kaldırırken 2.parça kırıldı,sizce normal mi ? öylen 4 te kargodan aldım, akşam 7 de kirildi

 10. Okuma fina pro 7/35 atarlı kamışına
  Daiwa 4000 lik crossfire makine adapte edip
  Üstüne de 0.16 /4 sargılı ip misina sardım
  1 senedir deniyorum 10 gr lık zoka da anca bolca iskorpit yemediğim için salımını gerçekleştirdiğim getirdi karadenizden kocaeli körfezden de iki sofralık sarıkanat şükür edip nasibimize oturup seyrettik bol bol balıkçı videolarını lrf sistemi bütçemi aştığı için ( sadece kamış ve makine ile bitmiyor bu sistem) ne kadar istesemde elimizdekilerle yetinmeye çalışıyoruz

 11. Merhabalar ;
  5/20 gr atarlı spin kamış okuma epixor40 okuma ceymar 8x 0.128mm. Şimdi bu kombinasyonla silikonda atacağım yani lrf. Bu atarda 5/20 gram arası atarda silikon atabilir miyim? Lrf avcılığı yapabilir miyim ? Bu şekilde? Teşekkürler

  1. bu lrf değil daha çok hafif spin takımı. Asıl lrf aralığı 0-10 gr arasıdır. Ama kamış atar aralığınızda istediğinizi atarsınız. İsme takılmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir