Hedeflediğiniz balığa göre lrf takımı kurmak

Merhaba sevgili dostlar. Çok kişinin aklındaki soru lrf takımını nasıl kuracağı ve hangi malzemeyi ne için tercih edeceği. Ben de bu konuda bildiğim kadarıyla sizlere yardımcı olmak için bu başlığı açtım.

Lrf takımı toplamadan önce hangi balığı hedeflediğimiz, meramızın derinliği önemli kriterler. Buna göre birlikte takım toplayalım.

Öncelikle marmara bölgesinde av yapan hobidaşlar biraz daha yumuşak kamışlar tercih ediyorlar. (Boğaz akıntılı olduğundan onlar da akdeniz ege için önereceğim kamışlara bakabilirler). Marmarada genellikle 0.5-7 gr gibi istavrit avcılığında en uygun atara sahip kamışlar ve 0-3 gr jigheadler ile silikonlar daha çok kullanılmakta. Marmaranın suyu ve balığın huyundan olsa gerek, istavrit ve meraya göre değişen balık çeşidi (mırmır, eşkina, iskorpit vb) daha çok silikon avında en verimli sonuçları almanızı sağlıyor. O yüzden silikon avcılığı marmarada daha fazla. Silikon için de 0-7 gr arası atara sahip kamışlar daha çok tercih edilmekte.

Meranız derinse;
Mera eğer derinse 5 metreden fazla derinlik varsa, 0-7gr arası atardaki kamışlar dibe inip bir mırmır avcılığı yapmak istediğinizde misinanın esnekliği ve kamışın da esnek yani yumuşak olmasıyla, dip avcılığında aksiyonu net verememe, tasmalamada geç kalma yada yumuşak kalma gibi durumlardan dolayı yumuşak kamış derin meralarda biraz daha zor olduğunu söylemeliyim. Örneğin 2-12 gr gibi 0.8-10gr gibi atar aralığındaki kamışlar tercih edilmesi daha zevkli avlara imza atmanızı sağlayabilir.

Ege ve akdeniz için ise predatör yani avcı balıkların oluşu, tral, baraküda gibi balıkların yanı sıra marmaraya göre daha da irileşen istavritler tutmak mümkün olduğundan ve balığı kıyılatmada zorluk çekmemek için 1-15gr gibi yada 2-12,3-15 gr gibi aralıkta kamışlar daha çok tercih edilmekte. İkinci bir olay ise marmarada ağırlık silikon iken, ege ve akdenizde mikrojig ve maket balık avcılığı daha da verimli. Bu yönden de bakıldığında silikon avcılığında düşük gramaj ve yumuşak kamış gerekirken, maket balık ve jigging için fast yada extra fast diye tabir edilen sert aksiyonlu kamışlar tercih edilmekte. Böylelikle maket balık yüzdürürken jerk yani ufak vuruşlarla sahteyi çektiğinizde kamış jerki sönümleyemeyecek ve maket balığa aksiyonu net bir şekilde verebileceksiniz.

0-7gr ile 1-15gr iki farklı lrf seti topladım kendim için. 1-7 gr atara sahip kamışımla av yaparken jigging ve maket balık yüzdürme verimi diğer kamışıma göre daha kötü olduğundan 1-7gr aralığındaki kamış ile silikon&jighead kombinasyonu yaparak (genellikle de bu şekilde av yapıyorum marmarada) kullanmaktayım.
1-15gr kamış ile ise maket balık ve jigging avcılığına daha yatkın olduğundan o gün için hangi stille av yapacağımı belirleyip o kamışı yanımda götürmekteyim.

Kamışların atar aralıklarını siz de yukarıda kendimce yaptığım çıkarımlara göre kendinizce yorumlayıp başka fikirleri de harmanlayarak gramaj atar aralığını seçebilirsiniz.

 

Kamış boyu ne olmalı?

En önemli konulardan biri de bu tabi ki. Boyunuza göre kamış tercih edilse de lrf kamışlarının boyları genellikle kısadır. Boyu uzadıkça kullanılan karbon malzemenin fazla olmasından da denge sağlanması gibi üretimsel tekniklerden dolayı fiyatlar bir tık artabilir.

Eğer yeni başlıyorsanız 210-230cm arası kamışlar idealdir. Ama boyunuz uzunsa, kamış kolunuz kadar kalabileceğinden 244cm lik kamışlara da geçebilirsiniz. Ama dikkat. Uzun kamışlarda aksiyon vermek biraz daha zordur. Bunun sebebi elinizde ufak bir aksiyon 200cm kamışta 10 cmlik silikon hareketi sağlarken 244cm kamışta bu hareket 15-20 cm olabilir. Silikonu yada maket balığı yüzdürürken çok hızlı aksiyon vermenize sebep olabilir. O yüzden elinizin alışıp yumuşak aksiyon vererek bu kamışları kullanmanız önemlidir.

Bir de içsularımız göller ve derelerimiz var tabi ki. Onlarda sistem nasıl olmalı?

Lrf adı çıkmadan önce kasnacılar 5-15gr gibi kamışlarla zaten lrf yapıyor ve 3-5gramlık sahte balıklar yüzdürerek lrf yapıyorlardı. O yüzden kasna avcılarının çoğu bizden daha eski ve bilgilidir bu konuda. Zamanla kalıplaşan mikro spinning sistemi 1-15gr atarlı herşeyi lrf kalıbına sokulmasından dolayı kasnacılar da lrfci oldular. (Kabul etmeseler de kalıplaşmış bu olayda yeni adı bu oldu:))

Kasna, perch, levkit, turna, sudak ve benzeri balıkların avlarında maket balık ve vibrasyon yemlerin çok iş yapması, keza istavrite göre daha büyük boylarda ve daha mücadeleci olmalarından dolayı da kamış atar aralığının 3-15, 5-15 gr gibi olabileceği gibi 0-10gr gibi kamışlarla da kasna avlarına olta atabilirsiniz. Ama 0-7gr gibi kamışlarla kasna avcılığı çok daha zor olabileceğini ve bu tür kamışları istavrit odaklı av yapmakta kullandığımızı da söylemeliyim.
İç sularda göl ve göletlerde jigging ile balık kandırmak mümkün olsa da ağırlık olarak maket balıklar tercih edilmekte. Bir de tabi ki mepps kaşıklar tatlısularda çok başarılı diyebiliriz.

Genel olarak tatlısularda kamış boyları 180-220cm arası gibi seçilse de aralığın dışında seçmek de mümkün. Genellikle kısa kamışlar, derelerin kenarlarında çalılara takılmadan daha rahat atmanız için gerekmekte. Ama genel olarak uzağa atmanız için de uzun kamış her zaman avantaj.

Lrf kamışları ile en uzağa nasıl atılır?

Lrf kamışları ile attığımız mesafeler silikonlar için 5-15 metreler arasında kalmakta. En ağırı atıp en ileri atmayı değil silikonu yüzdürmeyi amaçlayıp silikonun yüzdüğü sürece (dipte oturduğu sürece değil) balık alabileceğini unutmayın.

Maket balıklarda ise bu mesafe tabi ki atılan ürüne göre değişse de silikondan bir tık daha iyidir.
En verimli atışı ise jiglerle yapabilirsiniz. Jigler küt yapıları ve küçük boylarda büyük gramajları olduğundan en ileri atımı sağlar. 30-40 metrelere atmanız mümkün(bir sürü kriteri var tabi ki her ürün gider demek yanlış)

Lrf takımı ile uzağa atmak için ikinci bir kriter de kamışın halka yapısıdır. Kullanılan halkaların malzemesi misina yada ipin sürtünmeye uğramasına sebep olacaktır. Ve tabi ki ipi yada misinanın kalınlaşması da erimi düşüreceğinden ince ip tercihi, erimlerin artmasını sağlayacaktır.

Ben genellikle 0.16mm monofilament misina ile başlanmasının yeterli olduğunu düşünüyorum. Yada ip kullanıcıları için 0.06mm iplerin yeterli olacağını yada ege ve akdeniz için maksimum 0.08mm kalınlıklara çıkılmasının yeterli olduğunu düşünmekteyim. Ve ip kullanıcılarının görünmezlikte önemli etken olan ve diğer yazılarda önemini belirttiğim sebeplerden dolayı mutlaka leader kulanılması gerektiğini düşünmekteyim.

Lrf Makine Tercihi

Lrf takımlarının ortalaması 3 kg kuvvete dayanabilen takımlar diyebiliriz. 3 kg üzeri balığı tutamayacak mıyız. Tabi ki tutabiliriz. Ama bu işin asıl olayı bizim sloganımız gibi her balık trofe tadında hissediliyor olması. Hedeflerimizi büyük balığa göre yaptığımızda asıl hedef olan istavrit avcılığını baltalamaması için ortalama 3 kg drag yani frenleme gücündeki makineler yeterlidir. Lrf kamışlarının üzerinde 250 gramı geçmeyen ağırlıklarda makineler kullanmanız takımın dengesiz olmasını engeller. İkinci bir kriter de makineden çıkan ipin, kamıştaki ilk halkaya gelirken oluşan açının 4derece olması en doğru açı olarak belirten bazı kaynaklar var. Bu konuda da 2500lük makinelerin üzerine çıkıldığında hem ağır olabileceği gibi yazmış olduğum bu açıdan uzaklaşması avı olumsuz etkiler. Makineden çıkan ipin ilk halkada yığılmasına düğümlere sebep olup sizin av zevkinizin dibe inmesine sebep olur. Kamış ve makine kullanımını zaten öğrendiğinizde 3 kg sınırı yapmamın bile çok büyük bir aralık olduğunu anlayacasınız.

Makinelerde size tam kafa çapı ve noktasal atışlar yapmam mümkün değil. Her mera farklı tecrübeler de demek olduğundan yaklaşık değerler vermeye çalıştım. Bir de önemli kriterlerden; shimano makinelerinin 1000 lik kafaları ortalama olarak okumanın 2500lük kafalarına denk gelmekte. Yani okumanın 1000lik makineleri bir tık daha küçük. Özellikle istavrit avlarında mikro takımlar yapmak isteyenler için okumanın 1000 lik makinelerine bakabilirsiniz. Shimanoda 1000-2000 bazı 2500lük makineler kullanılabilirken okumada 1000-2500lük makineler daha uygundur. Daiwa makinelerde de yine 1000-2000lik makine tercih edilebilir. Makine seçiminde sarımı yüksek 80-90 cm/1tur saran makineler yerine daha yavaş saran makineleri tercih edebilirsiniz. Fakat zamanla eliniz alıştığında 75cm üzeri makineler de kullanabilirsiniz.

Yine merak ettiğiniz sorular varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. Bana yazarken sizden ricam şu paraya bana takım topla olmasın. Bir kaç ürün beğenip farklarını sorabilirsiniz. Tam meranıza uygun ekipmanı seçecek olan sizlersiniz. Ben sizlere öğrendiğim bilgilerimi tecrübelerimi kaleme alarak yardımcı olabileceğimi düşündüm ve böyle bir yazı yazdım. Umarım sizlere yardımcı olabilirim ve lrf disiplininde en doğru takımlarla başlamanıza vesile olabilirim.

Başka bir yazıda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın hoşçakalın…