Hangi havada hangi maket balık

Merhaba sevgili LRF-Olta takipçileri, eminim ki çoğumuz kafamızda yerleşen bazı model ve renklerin dışına çıkmamaya dikkat ederiz. Hangi hava hangi su vb durum şartlarına bakmayız. Malumunuz ki Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz herbiri farklı özellik taşımakta ve bulanıklığından derinliğine kadar meralarımız da farklı özellikler taşımakta. Bu konuda da aslında maket balıkların iş yapması için doğru seçim önemlidir. Suyun bulanık yada berrak olması halinde atacağımız sahteler yahut bu sahtelerin boyları özellikleri hakkında tercih ederken dikkat ettiklerim… Bu yazımda da hangi havada hangi renk maket balık tercih ettiğimi sizlere yazmaya çalışacağım.

LRF avcılığında maket balıklar, özellikle acemilik zamanında zor olduğunu düşündüğüm avlanma şekli. LRF (light rock fishing) avcılarının genellikle ilk tercihi kokulu silikonlar, sonrasında kokusuz silikonlar ve sonra ise jigler ile maket balıklar diye düşünüyorum. Çünkü sarım hızı ile sahteye aksiyon vermek yada suyun belli bir derinliğinden getirebilmek belli bir tecrübe gerektirir. Bu tecrübe doğrultusunda maket balıkların daha avcı olması da sağlanır. Maket balıkların renklerinin, gaga yapısının, boyutunun, ağırlığının, floating (yüzen) yada sinking (batan) olmasının gibi bir çok kriteri özelliği vardır. Tabi bir de renk çeşidi

Maket balık konusuna en baştan yani nasıl seçeceğimizden başlıyorum… Öncelikle maket balık almadan önce kamışın atar aralığını not edin ya da aklınıza yazın. Bu aralığınız 0.5-7 gr aralığında ise 10 gramlık sahte atmak, kamışı yoracak ve ömrünü yiyecektir. Bu ne demek? Bu kamışla 700 atış için tasarlanmışsa sizin 10 gramlık her atışınız 50 atış gibi ömür yediğini yıprattığını düşünün. (Verdiğim değerler karbon kamışlara verilen yıpranmayı sayısal canlandırabilmek adına gelişi güzel attığım sayısal değerlerdir.)

Bir diğer kriter de kamışın tubular uçlu olması. Tubular uçlu kamışlar solid uçlu kamışlara göre daha sert ve esnemesi daha az olan kamışlardır. Solid uçlu kamışlar daha çok silikon- jighead kombinasyonuna uygun iken, tubular uçlu kamışlar da maket balık ve metal jig kullanımına daha uygundur.

Kamış seçimini yaptığımıza göre ya da kamışımızın özelliğini de öğrenip buna göre maket balık seçeceğimizi bilerek av marketine gidebiliriz. Şimdi av marketinde karşımıza çıkan yüzlerce maket balık ve çeşit, renk karşımızda olacaktır. Bizim ilk aradığımız özellik kamış atar aralığına uygun olması. Buna göre de renklerimizi seçeceğiz. Verdiğim renkler, denizden denize değişebileceğini ve en doğru maketin tecrübe edinildiğini kesinlikle unutmayın. En iyi av marketi dahi tecrübe olmadan o bölgede hangi renk maket balık iş yaptığına emin olamaz. Eğer bölgenizde spin ile uğraşanlar varsa onlardan fikir edinebilirsiniz.

Maket ağırlıklarımızı seçtiğimize göre gelelim renklere… Maket balığın en sıkıntılı tarafı sanırım renklerdir. Şimdi bir levrek düşünün.

Levreği örnek olarak koydum. Balığın genel anatomisi itibariyle balıkların altı beyaz üstü siyah olur. Bunun sebebi balık aşağıdan yukarı baktığında beyaz görür. Yani aşağıdan yukarıya bakan balık diğer balığın altını görür bunu da beyaz görür gökyüzü gibi. Aynı şekilde aşağıya bakan balık da siyah görür.

Eğer suyumuz berrak ise, bulanıklık yoksa ve görüş mesafesi açık ise ilk tercihim gerçek balığa benzeyen renkler olur. Altı beyaz üstü siyah mesela. Mesela bölgedeki levrekler için yemlik balık kefal ise yanaklarında sarı benekler olan sahteler tercih edilebilir. Tabi ki meradaki hedef balık da önemli. Örneğin levrek balığı genellikle dalgalı havada ve kıyılarda sığ bölgelerde avlanır. Dibin karıştığı yerlere olta atmaya özen gösteririm mesela. Buralar da iki dalganın kesiştiği yahut su üstünde dalganın gidişini bozan bir bölge varsa orası dipte bir tepeleme noktası olabilir. Arkasında da levrek, kendine güvenli bir alan oluşturmuş olabilir. Benim kişisel tercihim bu noktalar oldu.

Eğer suyumuz berrak değilse; benim ilk tercihim maket balığın altı pembe yahut turuncu olması. Böylelikle balık çok çabuk fark edebilir. Komple tek renk yerine bulanık sularda

Maket seçiminde LRF avcılarının en çok hedeflediği balık istavrittir. Silikon – jighead kombinesi ile çok başarılı ve güzel avlar gerçekleştirilse de bu balığı maket balıkla da tutmak mümkündür.

Engin ÖLÇER’in boğazda yapmış olduğu av

İstavrit avlarında da maket balık tercih edebilirsiniz. İstavrit avlarında ise yine renk tercihiniz yukarıda yazılanlar gibi olsa da benim daha çok dikkatimi çeken kriter maket balığa doğru aksiyonu verebilmek.

Sahtelerde bir diğer konu da ‘Glow’ özellik ile UV özelliğin olup olmaması. Olduğu takdirde hangi sularda iş yaptığı konusu. UV özelliği ile ilgili yazıyı okumanızı öneririm. BKZ: http://www.lrfolta.com/uv-ve-renklerin-lrf-icin-onemi/

Glow (fosforlu) özellikteki sahteler ise gece avlarında verimi arttıran önemli özelliklerdendir. Gündüz olduğu gibi gece de avcılığı devam eden glow sahteler bazen gece avcılığının kurtarıcısı olabilir.

Sahte renklerin tercihinde bir diğer olay da nasıl yüzdürüleceğini bilmek… Bu konuda büyük firmaların internette videoları mevcut. Benim ilk tercihim de aksiyonunu izleyebileceğim ve kendini ispatlamış markalar. Bu ürünler muhtelif diğer ürünlere göre daha iyi atış mesafesi yani erim sağladığı gibi aksiyonu suyun altında bozmadan gelirler.

Örneğin Nomura Hiro Street 10 gr kamışımla yakaladığım lüferler Maria squash’ın 10 gramlık sahteleri ile yakalandı.

Bir konu da su üstü sahteleri ve popperların tercihi

Sakin ve dalgasız sularda popperlar su sıçratma ve ses çıkarmasıyla balıkların agresifliğini arttırabilir veya çıkardığı ses ve dalgalarla bölgedeki balıkların ilgisini çekebilir. Popperlarla zargana, levrek gibi balıkları avlamak mümkün iken tabi ki alt sulardaki balıkları avlama olasılığı daha düşük olabilir. Yine su üstü sahtelerinden olan wtd hareketi ile aksiyon vereceğiniz ama ses ve su püskürtmesi olmayan sahteler de lrf avcılığında olan maketler. Bu sahteler su üstünde ‘V’ şeklinde bıraktığı dalga yahut WTD (Walk The Dog) hakereti ile aksiyon verdirilerek kullanılırlar. Su üstü ve popperlarda ilk renk tercihim sarı, gold, yahut pembedir genellikle. WTD hareketi ile yahut su üstünde kullanacağım sahteler için de genellikle bol köpüklü suları tercih ederim.

Ülkemiz sularında LRF avcılığında maket balık çeşitliliğinde az ürün olduğunu ve durumdan şikayetçi olduğumuzu buradan da ithalatçılarımıza ve tedarikçilerimize söyleyelim. LRF avcılığının gittikçe geliştiği ülkemizde, maket balık tercihinin spin avcılığındaki kadar olmasa da bir yelpazesi olması gerektiğini düşünüyorum. LRF ile yakalanan balıklar artık sadece istavritten ibaret olarak düşünülmemeli ve bizlerin de levrek, lüfer, karagöz, kolyoz, istavrit, eşkina, mırmır gibi balıkları yakaladığımız göz önünde bulundurularak çeşitliliğin arttırılması gerektiğinin altı çizilmeli.

Yazdığım özellikler ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nde avlananlara uysa da balık huyuna göre ve yukarıda belirttiğim renkler ve deniz berraklığına göre renk tercihi yapabilirsiniz. Yazının en başında da belirttiğim gibi kişisel tercihlerimi ve edindiğim tecrübelerimi yazdığım bu yazı dışındaki maket balıklar da çalışabilir. Balıkçılık sektöründe çoğu ürün deneme yanılma ile tecrübe edinilmekte. Kullandığım ürünlerin çıkarımlarını sizlere aktarmaya devam edeceğim. Sizler de yazılarımı kendinize sadece bir seçenek olarak alıp daha geniş bilgiyi tecrübe ile edinebileceğinizi unutmayın.

LRF-Olta olarak Light Rock Fishing av tekniğinde bildiğimiz ve öğrendiğimiz, araştırdığımız bilgileri sizlere vermeye devam edeceğiz. Aklınıza takılan yahut sormak istediğiniz sorularınızı iletişim bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Bilinçli avcılık ve sportif olta balıkçılığının en zevklisi olan LRF avlarınızın devamını dilerim…

Sahte seçiminde, spin avcılığında yazdığı yazılarla ve videolarıyla tüm balıkçılara severek öğretmeye çalışan Bilent Yıldırım‘a çok teşekkür ederim. Kendisinin tecrübeleri LRF sahte seçimlerinde de yol gösterici ve öğretici.

Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. Takipte kalın, hoşçakalın.

 1. Öncelikle değerli bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.
  Lrf’ye uygun maket balık sıkıntısı olduğu kadar şu aralar benim kafayı taktığım ve yine lrf ekipmanlarıyla yapılan drop shot avcılığı için de malzeme bulmak o kadar zor ki. İğne bulmak güç, kurşun bulmak güç. Fahiş fiyatlara dropshot set alırsanız, içinde 4 iğne 2 kurşun ve onlarca silikonun olduğu seti de komple almak zorunda kalıyorsunuz. He ordan burdan birşeyler uydururum derseniz elinizde uydurabilme yeteneğiniz oranında takımlarınız olabiliyor. Zaten bu uğurda oturup alçıdan drop shota uygun kurşun kalıbı yaptım da ihtiyacımı böyle karşılıyorum.
  Lrf’nin ortaya çıkma sebeplerinin başında gelen; en hafif ekipmanlarla kendimizi çok yormadan, avlağımızdaki balığı yakalamak iken, bir bakıyorsunuz bu amaca uygun ekipman aramak balığı yakalamaktan daha yorucu ve daha çok zaman ayırmamız gereken bir durum haline gelmiş.
  Maket balık yazınızdan rol çalarak belki benzer ama başka bir sıkıntımı dile getirdim mazur görün.
  Değerli paylaşımlarınızın beklentisi içinde biri olarak tekrar teşekkürlerimle…

  1. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim öncelikle. Dropshot tekniğinin malzeme sıkıntısını 3-4 sene önce LRF avcılığında yaşıyorduk malesef. teknik geliştikçe ve raabet arttıkça LRF tekniğindeki malzeme çeşidi de arttı. Arz oldukça malzemeler getirilmekte ve umarım çağrılarınız duyulur ve malzeme çeşidi de artar. Yakın bir zamanda Dropshot tekniği de ülkemizde önemli bir balık tutma tekniği olarak yerini alacaktır. Malesef henüz LRF için bile (aslında ülkemizde uzun zamandır bu teknikle avlanılmasına rağmen) bir çok eksiğimiz var.

 2. Alper Hocam peki lrf için Duo markasindan poco poco , bivi, toto serilerinden hangi renkleri onerirsin açıkça yazar misin? Biliyorum çok fazla ‘şunu alin’ diyen birisi degilsin sadece tavsiye istiyorum sizden. Avlandiğim bolge Izmir.

  1. Ömer bey bivi serisini denemedim. Yurameki serisinden bir çok renk var çantamda. Poco poco’da gold sardine sanırım sarı olanı aldım. Toto 42 serisinde en çok tercih edilen zebra glow. Gece de iş yaptığı için sanırım daha çok tercih ediliyor. Zebra glow, metal jiglerde de maketlerde de çok seviliyor ve iş yapıyor. Yurameki serisi için de eğer sular berraksa black shad, Eğer su bulanıksa da pink candy kullanıyorum. Hava hafif gün batımına yakınsa da kırmızı kafa simli olanı tercih ediyorum. Mera derinse yurameki atıyorum. Yuramekiler gagasız sahte olduğundan yüzdürmesi daha zor. Aslında biraz jig gibi biraz maket balık gibi. Bu yüzden yurameki serisini daha çok seviyorum. Sanırım bir kaç kez de yurameki ile Sarıkanat avladığımdan daha bir çekici geliyor bana. Bir çok renk var. Renk tercihini su berraksa gerçeğe yakın renkle, su bulanıksa da parlak renkler olarak tercih etmeni önerebilirim. Bivi serisini de denemediğimden bişey diyemiyorum.

 3. merhaba ustam. Ben Kayseri’de iakamet ediyorum. Denizimiz yok malumunuz. doğal ve gökkuşağı alabalık, levrek mümkümse sazan için de silikon, jighead, rapala tavsiyelerinizi alabilir miyim?

  1. Bölgeyi bilmediğim için renk tavsiyesinde bulunamıyorum. Ama genel olarak yeşil ve kırmızı mepps ile derinliğin durumuna göre ağırlıklarda meppsler deneyebilirsiniz. Eğer bölge derinse tatlısu levreği için vibrasyonlu sahte balıkları denemenizi öneririm. Sanırım strike pronun sahteleri vardı bu konuda oldukça başarılı.

 4. Gerçekten çok güzel bilgiler paylasiyorsunuz ben surekli okuyorum veya youtube dan izliyorum sizden birsey istiyorum duo poco poco ve duo tetra 42 bunlardan almak istiyorum ve jig kullanımında ne kullabilirim ne alabilirim biraz bilgi veririmisinz

  1. poco poco da alabilirsiniz toto42 de. Bunları verimli kullanan arkadaşlardan renk önerisi de alabilirsiniz. Burada sorunuzu anlamadım.
   Jig kullanımında da hedef balığa göre bir sürü çeşit var. Kamış atar aralığında her jigi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir