Glow nedir? Avantajı ve dezavantajı nelerdir?

25Her yerde gördüğümüz bu glow silikonlar, glow jigheadler hatta glow sert sahteler… Peki nedir bu glow? Suda ne gibi etkili olabilir, neden glow ürünleri tercih etmeliyiz ve gündüz mü gece mi kullanmalıyız?

Her yerde tercih edilen ”GLOW” özellik, fosforlu yani siz ışık tuttuğunuzda bu ışığı bünyesinde absorbe edebilen (yani bir süre içinde saklayabilen) ürünlerdir. Parlayan suni yem, jighead, sahte vs üzerinde olabileceği gibi ayrıca küçük oje kutuları gibi kutularda da satılmaktadır.

Duo Tetraworks Yurameki 1-Glow 2-orjinal 3-UV ışık altında fotoğrafları

Silikonlarda kokulu kokusuz arasındaki fark gibi bir de glow ve normal silikonlar var. Glow özellikler aslında gece yemlenmeye çıkan bazı kurtçukların kendi yapısında da bulunduğundan balığın bu kurtları görmesini kolaylaştıran bir özelliktir. Genellikle gece avlarında tercih edilirler. Böylece kurt görünümlü silikonlar, su altından görünerek balıkların dikkatini çekecektir. Tabi bu glow özellik çok uzun süreli olmayacağından yemi arada ışık tutarak glow hale getirmeyi unutmayın.

Aynı şekilde ışık tuttuğunuzda ışığı absorbe ederek parlayan bu ürünler jigheadlerdeki ağırlığın boyanması ve sahtelerin glow özellikte üretimi boyanması ile bu gibi özelliklerde olabilirler. Bundan dolayı glow ürünler gece görünmede etkili olduğundan, özellikle gece avcılarının tercih ettiği kriterlerdendir fakat tekne üzerinden derin sularda avlanıyorsanız da iş yapacaktır.

Silikonlarda glow özellikte ve kokulu yapıda olan isomenin pembe L boy silikonları benim önerebileceğim glow silikon, İğnelerde de glow özellik olsa da ben kullanmayanlardanım. Ama alırsanız Cultiva iğnelerinden memnun kaldım. Çünkü ecogear gibi ince ve çabuk kopacak silikonlar kullanıyorum. Bunlar için de ilk tercihim ince de üzerinde mum olan (silikonu tutması için) iğneler.

Bunların dışında bir de dezavantajı var tabi. Bu da örneğin dolunay var ve zaten hava aydınlık duruyorsa balık dolunayda sudaki görünürlük sebebiyle çok temkinli avlanır. Ne kadar glow özellik de kullansanız balıkların kıyıda sizi görmemesi için dikkatli olmanız av verimini arttıracaktır.

img_1286 img_1289

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir