Fujin Boreas 1-15 gr 230cm Tüm Bildiklerinizi Unutun

Fujin Boreas… 1-15 gr atar aralığı insana;

Acaba nasıldır, bu kamış spin kamışıdır, 1 gr atsan hissiyat olmaz, 15 gramı da atmaz, çok serttir, 500 tl eder mi, balıktaki gücü nasıl, çok sert aksiyonlu kuvveti gövdeye dağıtır mı, bu kamışı maket balık, jig kullanımında da kullanabilir miyim, 10 gr jig atar mı, 3 gr maket balık nasıl erimlerde gider, 12 gr maket balığa jerk verir mi yoksa esner mi, gibi bir çok soruyu aklımıza getiriyor. Şimdi size tüm bu soruları tek tek cevaplayacağım.

Fujin Boreas kamış ile ilgili satışa sunulmadan önce ‘X’ sarım, ekstra dolgu uç (Diaflash’taki Taftec x gibi), ve 1-15gr atar aralığını görünce gelir gelmez bu kamışı alacağım dedim. Açıkçası ilk bakıldığında riskti neden derseniz atar aralığı bu şekilde geniş kamışlarda düşük gramajlarda hissiyat epeyice düşük olduğunu tecrübe etmiştim. Hatta av arkadaşlarım da 1 gram atamazsın demişlerdi. 1 gram atıp aksiyon verirken hissiyatın olmayacağını düşünüyorlardı. Ama avda kendileri de 1 gr atıp kamışı denediler. Artık onlar da boreaslı :))

Kamış hakkında ilk izlenimim turuncu halka sarımlarının oluşu ilginç gelmişti. Açıkçası turuncu rengi ve fazla turunculu bir ürünü tercih etmem. Estetiğini bozduğunu düşünüyorum ama zevkler ve renkler tartışılmazmış. Ama bu kamışta siyah turuncu estetiği dengeli olmuş. Kamışın makine yatağına gelecek olursak sünger klasik bir makine yatağı olmuş. Elinizi kavramada yormuyor at-çek yaparken herhangi rahatsızlığa yol açmıyor.

Kamış 100 gr ağırlığında. 230cm boyuna göre başarılı hafiflikte. Bu da önemli bir kriterdi. Uç parçadan bahsetmiştim. Asıl can alıcı ve kamışı güzel kılan nokta bu bence. Diaflash kullanıcısıyım aynı zamanda ( zaten çoğunuz bilirsiniz), o kamıştaki uç parça aynı şekilde bu kamışta da var. Bu solid yani dolgu uç, kamışın uçtan kırılmasını büyük ölçüde (Abartılmadığı sürece) engelliyor. Uç hassasiyetini çok çok arttırıyor. İkinci can alıcı nokta ise bu parçanın atış esnasında kamıştan ayrı parça olmasından yada parçanın özelliğinden dolayı kamıştan aldığı salınımla sallanmıyor. Yani atınca kamışın ucu aşağı yukarı yapıp ipin halkalara defalarca temas etmesinin, ( yani sürtünmenin artması) önüne geçiyor. Böylelikle erim mesafeniz de artıyor. Benim en beğendiğim özellik buydu. E tabi ki uç parça solid ve hassas olunca 1 gram attığım jigheadler suda rahat hissedilebildi. 0,6gr jighead takıp attığımda bir tık hissiyatın azaldığını gördüm ama yine de hissiyat iyiydi. Yani en alt noktalarda da av yapabilirim.

Bir de bu kamışta fuji halkalar kullanılmış. Fuji halkaların erime nasıl etkisi olduğunu da araştırmanızı öneririm. En uçtaki 5-6 halka aynı boyda. Böylelikle sürtünme en aza indiriliyor. Bu konuda da ayrıca bir konu başlığı açıp halkaların yapısı hakkında yazı yazacağım.

Gelelim üst atar aralıklarına: Açıkçası 1 gr hissiyatını görünce şaşırmıştım. 2-3-4 gr jigheadlerle av yaptım. 3-4 gr hissiyatı muazzam. Aksiyon verdiğinizde kamış extra fast aksiyon olduğundan çok esnemiyor. Aksiyon vermek kolay. 8 gr jig attım bu gramlarda bir jig veya maket balığı diaflash 1-7gr ile atarsanız uc esnek ve yumuşak olduğundan jerklerde ve jigde aksiyon vermekte zorlanırsınız. O yüzden 7-8 gramlardan itibaren Fujin Boreas devreye giriyor. 12-13 gr maket balıklarda jerk verirken de atışta da herhangi zorlanma yaşamadım.

Jighead suda takıldı. Kamışın gücünü merak ettim ve zorlamaya başladım. Tahminimce 2 kg üzeri kuvvet uygulamışımdır. Artık makineye fazlaca yük bindiğini gördüm ve durdum. Kamışta herhangi bir problem yok. Kamış aksiyonu alırken uçtan gövdeye doğru gücü dağıttı. Sadece uç esneseydi şu an size 3 parça kamışın hikayesini yazıyor olurdum sanırım. Makine yatağına kadar esnetemedim. Yani büyük bir balıkta bu kamış zayıf noktanız değil. 3kg üzeri bir balık bu kamışla yorarak kıyılatılabilir (Daha üstü de olabilir ama tahminimce 3 kg balıkta bile zorlanmazsınız). Güçteki X sarım yapısı en uçtaki solid uç parçasına kadar gidiyor. Bu da kullanıcıya ayrı güven veriyor.

Uçtan 5. halkadan en uca kadar olan bölüm solid uçtan oluşmakta.

Kamışın alt ve üst atar aralıklarında denediğim hissiyat testi benim için geçerli notu fazlasıyla aldı. İyi ki almışım dediğim bir kamış oldu.

Bu kamışı tatlısu avlarında 8-9 gr vibrasyon yemlerde veya jiglerde, mepps atarken,  3-4 gr kasna maket balıklarında da içim rahat kullanabileceğim. Trofe bir kasnada balık sizi yormaz, siz balığı yorup kıyılatabilirsiniz. Bu yönden tatlısu avlarında hafif spin takımlarla avlananlar için de biçilmiş kaftan.

İstanbulda 3-4 gr jigheadlerle av yapanlar için muazzam. Çünkü 3-4gr hissiyatı çok iyi. Olası büyük bir levrek eşkina gibi büyük bir trofede kamış size güven verir. Aynı şekilde düşük gramajlarda ve istavrit avlarında da balığı tasmalarken zorlanmazsınız.

Kullandığım kamışlar içerisinde kıyas yapmam gerekirse bu aralıkta Nomura Hiro Street 0-10 gr 232cm kamış kullanmıştım. Bu kamış da çok güçlü bir kamıştı. Kıyaslayabileceğim tek kamış atar aralığı ve boy yönünden o olduğundan o kamışla kıyaslayacağım: Öncelikle daha hafif, Nomurada 1 gr hissiyatı zayıfken Boreas hissiyatı güçlü. Boreas X sarım ile dengeli güç dağılımı yaparken Nomura daha sert kalıyordu. Nomuranın gövde daha kalınken Boreas daha ince gövde ve estetik bir kamış olmuş.

Bu kamışımla akşam suyunda Maria Squash 10-12 gr sahtelerimi atabileceğim. Aynı zamanda 9 grama kadar olan minik Blue Blue jiglerimi rahat çalıştırabileceğim. Olası bir trofede de güvenle balığı kıyılatabileceğim. Bu yönden çok yönlü ve güzel bir kamış olduğunu söyleyebilirim. Benzeri sarımda ve bu fiyat aralığında başka bir kamış da bulamadığımdan en iyi fiyat performans kamışı diyebilirim. 

Olumlu yanları:

  • Alt ve üst atar aralıklarında hissiyat kaybı yok,
  • X sarım ile gücü gövdeye dağıtıp denge sağlanmış,
  • Güçlü ve hassas,
  • Fiyat & Performans ürünü,
  • Uçtaki solid uç erimi de hissiyatı da arttırıyor.
  • Fuji halkalara sahip. Bu da erimi çok arttırıyor.

Olumsuz yanları,

  • Makine yatağı Fujin Salty Rugger versiyonu gibi klasik. Bence bu konuda bir arge yapılabilir. Çünkü kamış bu kaliteyi hak ediyor. Gövdedeki güç denge ve diğer kriterleri göz önüne getirdiğimde makine yuvası basit kalıyor. ( Tutuş, yada herhangi bir sorunu yok. Sadece estetiklik kazandırılabilir)
  • Kamışın bez kılıfı bence sünger bir kılıfla değiştirilebilir. Siyah bez kılıf da bu kamışı perdeliyor. Mercedesi brandayla kapatmışlar gibi duruyor.