Fish Up Silikonları ve Avcılığı

HTML gömme mevcut değil.

Merhaba sevgili dostlar, bugün sizlere Fishup ürünlerini değerlendirmek istedim. Piyasada çok çeşitli ürünler olmaya başladı. 4 liralık da 40 liralık da silikonlar mevcut. Peki silikonları alırken bu pahalı bir silikon kesin iş yapar diyerek mi almak mı yoksa silikonu neye göre almak gerek.

Ürün alırken kendini kanıtlamış ürünler zaten yüksek fiyatlara çıkmış ve klasikleşen yemler zaten herkesin çantasında var. Bu silikonlarla balık tutabildiğiniz gibi bir de bu silikonların yarı fiyatlarına çok daha kaliteli silikonlar da var. İşte bunlardan biri FishUp!

Fishup silikonlarının yapısı ile değerlendirmeye başlayayım ve çeşitliliği ve avcılığı ile bitirelim isterseniz. Silikonların yapısı oldukça yumuşak. Çoooook uzayan silikonlardan değil. Ama onların da kötü özelliği eriyebilmesi. Bu silikonlarda erime yaşamadım. Tüm FishUp ürünlerini plastik bir kutuda birleştirip tek bir göze doldurdum. Sıcakta yada güneş altında kaldığında evet bir erime oluyor diğer silikonlar gibi. Ama onun dışında formunda bozulma olmadı. Aksiyon konusunda ise yumuşak formundan dolayı iğne bittiği noktadan itibaren aksiyon alabilmekte.

Genellikle tatlı su için tercih edilen ve perch (tatlısu levreği), sudak, kasna, turna, levkit, alabalık avlarında çok tercih edilen bu silikonu ben de denizde denedim. Ama ondan önce size tatlısuda hangi silikon çeşidini hangi balığa tercih edeceğimden bahsedeyim:

Böcek sahteleri ve 3 cm civarı minik Fishup ürünleri (Örneğin baffifly, dragonfly, real craw, flit, divinbug serileri) kurşunsuz iğneler kullanılarak su üstünde gezinen böcekler gibi aksiyon vererek yada çok küçük aksiyonlar vererek çok avcı hale getirebilirsiniz. Özellikle Kasna’da çok sevdim bu serileri. Yine alabalıkta da bu sistem ile muazzam verimler alabilirsiniz. Tabi ki diğer formlardakiler de verimli ama bu böcek sahteleri kasnacıların mutlaka incelemesi gereken seriler.

Perch, turna, levkit, sudak avcılığında ise bu balıkların daha predatör yani avcı ve dişli olmasının yani aslında yediği yem serisinin daha çok balık ve kurt serisinden oluşmasından dolayı önerilerim daha farklı: Örneğin Catfish, wizzle shad, tanta, fancy grub, scaly, real craw, yochu, u-shad, arw worm, tanta serilerini de bu balıklarda kullanabilirsiniz.

Gelelim denizde hangi serileri kullanacağımıza: Sevgili dostlar denizde yapacağımız avcılıkta tatlısu serisinde kullanılan bu serileri de kullanabiliriz tabi ki. Ben tercihlerimi şu şekilde yaptım. Örneğin istavrit gibi küçük balıklar için top kuyruklu Arw worm serisini scaly serisini mutlaka deneyin. Özellikle tercihlerime göre pembe, beyaz ve yeşil renkleri deneyebilirsiniz. ARW serisinin Chartreuse rengini ise mırmırda ve istavritte verimli bulduk.

Ekip olarak yaptığımız avlarda neredeyse her rengi birimiz deniyor ve herkes farklı aksiyonlar deniyor. Bu sayede o anda hangi silikonun çalıştığını bulup herkes o silikona dönüp genel verimini de görmüş oluyoruz. Yani silikonun verimini tek başıma denemek yerine 5-6 kişi deniyoruz. Bu denemeleri de her su değiştiğinde(yani rüzgar ve basınç değişimleri gibi) tekrar tekrar deniyoruz. Bu sayede anlık değişimleri de yakalayabiliyoruz. Bu da verimlilik konusunda elimizdeki veriyi daha sağlıklı hale getiriyor. Buna göre verimli mi verimsiz mi diye değerlendiriyoruz.

Mırmır, eşkina gibi balıklar için ise böcek gibi bacaklı sahteler yerine benim tercihim Yochu, Morio gibi hem sevimli görünümlü hem de obez kurtçuk serilerini seviyorum. (Aslında denizde de klasik yemler : Önce gözlüklü ve şişmanlar formülü.) Obez kurtçuklar mırmırların da yemek listesinde.

Fishup serisinin en güzel yanlarından biri çok fazla renk skalası var. Bu da tek çeşit silikondan 10 tane renk olması bile bir sürü yeni ürün demek oluyor. Size çeşitlilik konusunda çok büyük bir seçme şansı veriyor. Yeşil renkte bile siyah simli beyaz simli, koyu yeşil açık yeşil gibi bir sürü çeşidi var.

Renk tercihlerinde göllerde koyu renkleri kapalı havalarda ve deneyebilirsiniz. Açık renkleri de bulanık sularda deneyebilirsiniz. Yine denizlerde ise pembe turuncu beyaz ve yeşil renkler en çok çalışanlardan.

Bu arada bahsettiğim renkler suyun durumuna basınca ve balığın huyuna göre değişmekte. Değişmeyen şey ise Fishup ürünlerinin kalitesi. Kaliteli silikonları çok uygun bir fiyata aldığınız gibi bir çok renk seçme şansınız da var.

Kokulu silikon bağımlılığından kurtulup daha dayanıklı ve uygun silikonlara geçerek cebimizden çıkan silikon paralarını da göz önünde bulundurmalı, daha uygun fiyatlarda ve kaliteli silikonları sizler de keşfetmelisiniz.

Fishup ürünlerinin hangisini neye göre ve hangi balığa göre tercih etmeye çalıştığımı kısaca anlatmaya çalıştım. Umarım sizler de bu ürünleri beğenirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere… Hoşçakalın.