FC ve mono misina tercihi

Merhaba LRF sever dostlarım. Misina kalınlığı ve ip mi mono mu derken bu başlığı da açmaya karar verdim. Özellikle spin avcılığı yapmış arkadaşlar daha iyi bilirler FlouroCarbon(FC) misinalar suda görünmez ve avcılığı arttırır.

Resimde 0,10 İp misina, 0,08 Mono misina, 0,10 nanofil misina, 0,12 FC misina gördüğünüz gibi akvaryum içinde denenmiş.

lines

FC misinalar eğer örgü ip kullanıyorsanız leader olarak tercih edebilirsiniz. Fakat makineye komple saramazsınız. Peki neden?

Çünkü FC misinalar yapıları gereği daha serttir. Sardığınız kafanın şeklini almaz ve her atımda makinede dolaşmalar yaşarsınız. Mono misina daha yumuşak yapılıdır. Hem görünümü açısından hem de kullanımı açısından tercih edilen genellikle mono misinadır. FC misina görünürlüğü daha az olsa da makinede sarım konusunda sıkıntı çıkaracaktır.

Bir de FC kaplı misinalar var. Örneğin nippon ghost misina FC misina olmayın dışı FC kaplıdır. Böyle bir yapısı olmasından dolayı suda görünürlüğü az ve fiyat olarak da uygun oluşu, LRFcilerin çok tercih etmesinin başlıca sebebidir.

Açıkçası lrf avcılığında misina kalınlığı 0,14-0,18 aralığında olduğu sürece mono misina ile de istediğiniz verimi alabileceğinizi düşünüyorum.

  1. Merhaba,Fc misinalar sardığınız makinenin şeklini almaz demişsiniz fakat benim makinemim şeklini aldı

    1. Serkan bey FC misinalar genellikle sert yapıda olurlar. Esneme oranı mono misinaya göre daha düşüktür. Esnediği oran kadar da suyu yapısına alabilir. Bu da direnci düşürür. Yapısı ne kadar sert ise o kadar kalitelidir diyemem ama FC misinalar gün geçtikçe çok daha kaliteli ürünler üretmekte. Dediğim gibi piyasada bir çok ürün var. Kesin bişey konuşacak kadar piyasada ürünlere hakim değilim. Misina makinenin şeklini almaz deme sebebim de FC vs Mono ikileminde mono sardığınız yerde kalır. FC ise makine kafasından boşalma yapar. Çünkü sert yapıdadır. Değilse de uzama yapar o zaman da monodan farkı kalmaz.

  2. 0.16 mono misina (Latex marka) kullanıyorum, ip misinaya geçmeyi düşünüyorum. Bu 0.16 soft misinayı leader olarak kullanabilir miyim yoksa FC misina mı almak gerekir?

    1. Hasan bey ben de mono misinadan leader yapıyorum. yapılabilir diye düşünüyorum. Ama FC ile yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Çok pahalı olmayan fc misinalardan denemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir