Favorite White Bird 0,5-5 ve 1-7 gr kamış

Favorite ürünleri Türkiye’de pazarlama konusunda biraz geriden gelse de uygun fiyatı ile şu sıra en çok satan ürünlerden olmayı başardı. Tabi ki bunu yapmasındaki en büyük sebep de fiyatına göre güzel ve kullanışlı ürünler yapması. Tabi bunların içinde de en ön planda olan ürünü LRF kamışı Favorite White Bird serisi.

Solid ve tubular uçlu kamış farkını kısaca açıkladığım yazıya baktıktan sonra solid uç olayını daha iyi anlayabilirsiniz. Bu Favorite White Bird kamışlar da solid uçlu ve kırılması tubular uçlu ürünlere göre daha az olan ve silikon- jighead aksiyonlarına çok uygun olan, hafif ve estetik bir ürün.

Bir kaç kez 0,5-5gr kamış ile atış yapıp balık yakalama fırsatı da buldum. Ürün, kullanım açısından hafif geldi ve atışlarından çok memnun kaldım. 1,5gr jighead ile çalıştım bir kaç atışta bir adet mırmır ve istavrit de yakalamayı başardım. İstavrit balığı biraz küçük olmasına rağmen çok güzel hissediliyordu. Orta sekment bir kamış olup, fiyatı başlangıç kamışlarına yakınlığı bakımından tercih edilmesi çok yüksek bir kamış. Fiyat-performans bakımından uygunluğu yüzünden şu sıralar bulunması biraz zor hale geldi.

Gövdeden değil uçtan esnemesi de atış erimini arttıran güzel bir özellik. İki kamışta da bekledğimden çok verim aldığımı söyleyebilirim. Herhangi garanti yada servis kullanmadım bu ürün ile ilgili. Kamışların ikisi de solid uçlu ve eva saplı, estetik bakımından da çok güzel ve ince bir kamış.

Kamış hakkında size fikir vermesi için bir de video buldum.

white-bird-yatay

Favorite White Bird WB-732ULS LRF 219cm 1-7gr
Boy : 2.19 mt
Atarı : 1 gr – 7 gr
Aksyon : Extra Hızlı
Halkalar : KOREA SIC
Makine Yatağı : KOREA CARBON
Sap : EVA
Sınıfı : Ultra Light
Uç Tipi : Solid Uç
Kapalı Boyu : 114 cm
Ağırlığı : 105 gr.

white-bird-banner

Favorite White Bird WB-732SUL LRF 219cm 0.5-5gr
Boy : 2.19 mt
Atarı : 0.5 gr – 5 gr
Aksyon : Extra Hızlı
Halkalar : KOREA SIC
Makine Yatağı : KOREA CARBON
Sap : EVA
Sınıfı : Super Ultra Light
Uç Tipi : Solid Uç
Kapalı Boyu : 114 cm
Ağırlığı : 105 gr.

 1. Alper bey sizin tavsiyenizle almıştım. Kamış efsane çıktı. Solid uç filan anlamam aldım mis gibi kamış. Heryerinden esnemiyo hem de kullanımı çok zevkli. Güzel de duruyo. Tavsiye ederim alacaklara. Alper bey Allah razı olsun iyiki açmışsınız şurayı. Yakın takipteyim

 2. 0.5-5gr olanını kullanıyorum ve memnunum,fp olarak başarılı bir ürün.

 3. Favorite 0.5-5gr ile 1-7gr arasında kaldım. Şu an balza japana 3-15gr kamış kullanıyorum ama özellikle jighead ile kullanımdaki hissiyat ve aksiyon tarafında bu kamışın çok iyi olmadığını düşünüyorum. Atarından dolayı 2-3 gr lık jighead takıp kullanıyorum ve sahtenin tabana dalışı bile çok etkileniyor. Aşağıda 2 seçenek var, sizin görüşünüz önemli:

  1. balza kamışın yanına 2. kamış olarak favorite 0.5-5gr modelini almak ve rapala kullanımında balzayı kullanırken jighead li favoriti mi kullanmak?

  2. balza kamışı devre dışı bırakıp (tatlısuda turnada falan kullanmaya ayırabilirim) favorite 1-7gr ile hem düşük gramajlı jighead hem de rapala atar aralığını yüksek tutmak? Bu durumda çekincem 1-7gr ın aksiyon, hissiyat farkı düşük gramajlarda farkedilir düzeyde olur mu?

  1. 0,5-5 gr olan Favorite bende de var. Zaten kamışı genel olarak araştırmışsınızdır. Şimdi maket balık için şu kamışı, jighead için bu kamışı kullanırım diye ben de yapmıştım. Sonrasında bi gün merada bir şıpırtı gördüm ve çantamda 10gr maket balıklarım varken elimdeki kamış 5gr atarlıydı. Elinizdeki malzemeyi atabilecek kamış bakmak gerek öncelikle. 1-7 nin hissiyatı ile 0,5-5 hissiyatını sorarsanız 1-7 gr birazcık daha sert olanı. İkisi arasında ufak bir fark olduğunu düşünüyorum. hedef balıklar güçlü balıklarsa (mesela levrek, lüfer, baraküda, akya vb gibi) yüksek atarlı olanı seçerdim. Ama istavrit, gümüş, eşkina, mırmır, iskorpit için de düşük aralıklı daha zevk verecektir. Aslında sorunun en güzel cevabını yine siz verebilirsiniz. Benim tercihim 0,5-5 gr atarlı olandan yana olurdu. (0,5-5gr olanla da tabi ki lüfer levrek vs tutulur. yanlış anlaşılmasın.)

    1. Rica ederim. Aslında bu olay tecrübe ile ve kişisel zevklerle alakalı. Eğer silikon vb sormuş olsaydınız bu konuda daha rahat yorum yapabilirdim. Ama kamış olayı tamamen tercih ve zevklerden ibaret. Şimdiden iyi eğlenceler.

 4. Alper Bey , Öncelikle Süper bir sayfa olmuş tebrik eder, başarılar dilerim.
  Ben soruma gelecek olursak LRF ye yeni başladım kamışı henüz almadım ama bir tane beğendim. Öncelikle amacım silikon, 3-5 grlık micro jig ve küçük tetraworks tarzı maket balıklarla bu sporu yapmak yani hepsi içinde beni idare edebilecek bir kamış arıyorum. Okuma dead ringer 2-12 gr atarlı kamışını çok beğendim. Sizce bu tür av yapmama uygun bir kamış mı? Ayrıca 210 mu 240 mı henüz karar vermedim ama sizce hangi boyu daha kullanışlı olur? ayrıca kamışın aksiyonunu birtürlü bulamadım. üzerindeki kod da UL yazıyor ama sanırım bu sınıfı nı temsil ediyor. fast mı, slow mu , ekstra fast mı nasıl anlayabilirim? şimdiden teşekkürler.

  1. Kenan bey öncelikle teşekkür ederim. Sizlerden gelen olumlu mesajlar beni daha çok araştırmaya ve bilgi paylaşımına yönelttiğini belirtmek isterim.
   LRF için öncelik silikonsa alt aralığı sıfıra ne kadar yakın olursa hissiyat o kadar iyi olur. Aklınızdaki silikon ve 5 grama kadar maket balık ve jig ise Favorite Whitebird işinizi fazlasıyla görecek size o küçücük balıkların bile ne kadar zevkli olduğunu hissettirecektir. Okuma da olabilir. Hangi kamışı alacaksanız tercihim bir bayiye girip o kamışları elinizde inceleyerek almanız. 210cm ile 240cm arasında fark ise erim mesafesi öncelikle. İkincisi boyunuz uzunsa 210cm kamış kolunuz kadar kalıyor. Ben uzun kamışları tercih eden biriyim. Dezavantajı taşıması ve hassas ucun doğru taşınmadığında kırılma riski olması. Ama erim LRF için önemli. UL dediği de Ultra light demektir. En yumuşak kamışlardan biri. Bir tık sertine bakmanızı öneririm. Yada bu başlıktaki kamışı kendim de kullandığım için daha iyi bildiğim için önerebilirim.

   1. Çook Teşekkürler, Alper Bey. Lrf avını tamamen hedef balığım Sorgoz ve Mırmır olarak düşündüğüm için bu yönde malzeme almayı düşünüyorum. Sonuç olarak bu hedef balıklar için tubu uçlu almak daha doğru değil mi? Birde alt atar aralığının sıfıra yakın olma konusu var. Hissiyat mutlaka önemli bir faktör. Bunun aksiyon ve avcılığa etkisi varmı? yani 0.5 -7 gr atarlı bir kamış, 2-12 gr atarlı bir kamışa göre silikona daha iyi bir aksiyon mu veriyor? yoksa sadece balık yakalandığında aldığımız hissiyat ve zevki mi etkiliyor. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

    1. Kenan bey aksiyon konusu bilek hareketlerinize bağlı. Kamış aksiyon vermez. Tubular uçlu olan kamış tasmalamada daha hızlı ve nettir. Tubular uç hareketleri daha net hissettirirken solid uç dolgu uçludur kolay kırılmaz vb. Zaten kamışlarla ilgili yazıları okursanız az çok o konuda fikir edinebilirsiniz. Alt aralığı düşük olanı alırsanız jighead’i hissetme şansınız daha yüksek. Kabaca şöyle anlatayım 10-30 spin kamışla 5 gr atın bir de lrf kamışıyla 5 gr atın. Hangisini nasıl hissediyorsanız alt aralık azaldıkça hissiyatı da böyle etkiler.

     1. Alper Bey bilgi için teşekkür ederim. Okuma dead ringer’in yumşak kamış olmasından dolayı sizinde tavsiyenizle Daiwa Crossfire Spin XL Serisi 220cm (CF722ULXFSAF) solid uçlu bu kamışı görme fırsatım oldu. okumaya göre sanırım fast aksiyonlu bir kamış. ancak 170 gr. sizce biraz ağırmı? görüş ve tavsiyelerinizi rica ederim.

     2. Daiwa 2-8 gr atarlı kamış kendi alanındaki diğer kamışlara göre biraz ağır bir kamış. Savagear 0,5-7gr kullanmıştım 95 yada 100 gr ağırlığındaydı. Kıyaslamak size kalsın. Yeni başlıyorsanız iletişim bölümünden bana ulaşarak kamış tavsiyelerini sorabilirsiniz. Eğer Favorite ile ilgili sorularınız olursa yine bu yorum altında sorabilirsiniz 🙂 ilginiz için teşekkür ederim

  1. Her kamış kırılır. Bu olay sizin tecrübenize bağlı. Misinanızın gücü optimum ise makine kalamanız ayarlı ise düğümleriniz sağlam ise takımınız kopmadan gelir. Kamış için de belli bir çeker aralığı var tabi ki. 0,5-5 gram olanla büyük balıklar yakalandı. Kırılma olayı tecrübenize bağlı. Ama KESİNLİKLE kepçesiz yani kamış gücü ile sudan balık kaldırmayın. (400- 500 gr ve üzeri balıkların hepsi için geçerli). Yoksa sonu hüsran olabilir. Ama dediğim gibi kullanıma bağlı bir soru olduğundan tam yanıtını vermem mümkün değil.

 5. Kalamayi duzgun verirsek kepce ile tutulabilir ozmn .
  Turna aksiyonu sert balik bilemiyorum ligh kamisla tutan var ama denemeden ogrenmek zor olucak sanirim.

  1. Denediğinizde de LRF ile bu balığı tutmasının tadı da başka olduğunu anlayacaksınız.

 6. Alper bey merhaba.kamis olayı gerçekten çok karmaşık bir hal almaya başladı benim için.boyum 1.86 ve 2.10 kamış gercekten kısa kalıyor.aradigim kamış isehem lfr icin uygun hem hafif rapalaları ileri atacak hem de alabalık avında kullanilabilecek bir kamış.bu üçünü birlikte yapabileceğim uygun fiyatlı kamış öneriniz var mı?

  1. Gökhan bey merhaba, kamış boyu uzadıkça fiyatı artar. Daha fazla malzeme kullanıldığı gibi kırılmaması için daha kaliteli malzeme ile karbon sarımı yapmaları gerekmekte. Bu yüzden hem uzun olsun hem uygun olsun malesef çok zor. 210 cm a kamışı 200 tl ise aynı kamışın 250cm olanı 300 tl olabiliyor örneğin. Ama boyunuz uzun olduğundan da kısa kamış, kolunuz kadar kaldığından zevk vermeyecektir. Yalnız kamış boyu uzadıkça da üst atar artar yani 2-12 gibi 3-15 gibi hafif spine girer. 0,5-5 olsun 260 cm olsun derseniz çok kaliteli olmalı ve haliyle tuzlu olması beklenir. Neyse konuya dönecek olursam ben de LRF avlarında uzun kamış arayan bulamayanlardanım. Borafish sayfasında palms kamışlarına bakabilirsiniz. Boyu uzun haliyle belli bir kalitesi olan kamışlar.
   Yada benim kullandığım Nomura Hiro street 0-10 gr 232 cm olana bakabilirsiniz.
   Alabalık avlarında da genellikle kısa kamışlar tercih edilir ama siz uzun istemişsiniz. Sebebi de daha dağ bayır gidildiğinden ve atılan yerlerde çalı vb ağaçların su kenarında olmasından dolayı daha rahat atış için istenir. Ama tabi ki tüm lrf kamışları aynı zamanda alabalık yemlerini atmak için de ideal atar aralığında. Dediğim gibi ya uzun kamış biraz pahalı olacak yada kısa klasik kamışlardan bir tane alacaksınız gibi. Zaten en büyük problemlerden biri de uzun lrf kamışı bulmak 🙁

 7. Alper bey merhaba,geçen gün av sırasında Favorite kamışımı yosundan kurtarmak isterken yukarı doğru hafif kaldırdım ve ön parçasının ortasından kırıldı.Biliyorum misinadan çekmem lazımdı fakat hafif baskıyla hemen kırılır mı bu kamışlar?Kulanan kişiler çok memnun kaldıklarını,çeşitli zorlamalara rağmen birşey olmadığını söylüyorlar.Yeni parça fiyatının 85 TL olduğunu söylediler,ben de kararsız kaldım.Ben mi yanlış kullandım acaba ne dersiniz?

  1. Birazdan yazdığım yazıda bu konuda bilgi paylaşacağım. Akşam üzerine doğru siteye bir gözatın 🙂

 8. Alper bey tekrar merhaba,yazmayı unuttum.Tekrar yeni parçayı alıp kullanırsam ya da başka bir markaya yönelirsem hatalı kullanmamak için nelere dikkat etmeliyim?

  1. Bu konuda şu an yazı yazıyorum. Hem sizin hem de bir çok arkadaşın işini görebilecek bir yazı olacak. Akşama doğru da yayında olacaktır. Saygılarımla.

 9. Alper bey sert aksiyon ve yumuşak aksiyonlar bahsetmişsiniz ğer yazınızda.Bu kamışın 1_7 atarlı olanı hangi grupta sizce? İzmirde canlı yemle Çuprada ve yazları alabalıkta deneyeceğim

  1. 1-7 olanı sert aksiyon sınıfına girebilir. Kamışlar ultra light, light, medium, fast, extra fast şeklinde en yumuşaktan yumuşağa doğru geçer. Kamışlar üzerinde de sertliği ile ilgili genellikle bilgi olur.

 10. S.a Alper Hocam iki kamış arasında kaldım tavsiyene ihtiyacım var favorite white bir 1-7 ve savagear ccs 0,5-7 arasında kaldım hangisini tavsiye edersin şimdiden tesekkürler

  1. Savagear 0,5-7 gr kamışı ben daha çok beğendim. Favorite 1-7 gr da güzel kamış. Ama savagear bir gömlek üstü olduğunu düşünüyorum.

  1. Olay bütçe meselesi. Eğer yeni başlıyorsanız favorite 1-7 işinizi görür. Ama bir tık üst olsun diyorsanız savagear 0.5-7 derdim. Bir tık üst nomura. Bir tık üst birtık üst diye gider. Bir de sert yumuşak kamış girer zaten topa. Bu olayın sonu yok. Biri 10 üzerinden 6 ederse savagear da 7.5 eder. Soare xtune 10 eder 🙂 bu arada bunlar tamamen kişisel fikirlerim. Doğrusu bu diye bir durum yok. Araştırın sosyal medyada da mutlaka. Bir tek benim fikrimle yada bir kişinin fikri ile yola çıkmayın derim. Saygılarımla

 11. Shimano alivio ul 1-10 2.10 var bende şu an ikinci kamış olarak almayı düşündüm tsk ederim kardeşim

  1. Hangisini alırsanız birinci kamış o olacaktır. Ama zaten başlamışsınız ve sert bir kamışla başlamışsınız. Savagear 0.5-7 gr atarlıya bakmanızı öneririm. Hatta bütçeniz varsa nomura hiro street 10 gr kamışı bir inceleyin derim. Sitede yazısı da mevcut

 12. Tsklr üstadım evet çok esnemiyor kamış sert açıkçası bi bakıyım onlara tavsiyem için tekrardan tsklr

 13. Lrf ile ilgili bütün yazılarını okudum bilgilendirici olmuş.Sormak istediğim Lrf disiplininde denizde kullanabilmesi için en düşük kamış boyu ne olmalı.180 cm boy ile 210-240 gibi boylar arasında atışta ne kadar mesafe farkı olur?İp ve mono misine farkına girmeden.

  1. En kısa 120cm bile olabilir. Kısası ile uzunu arasındaki fark genel fizik kuralıdır. Yük x yük kolu= Kuvvet x Kuvvet kolu
   Bu da kamış boyu uzadıkça ve kolunuzdan ne kadar güç alırsanız o kadar iyi atış anlamına gelir. Kısa kamışlar genelde dere kenarlarında rahat yürüyebilmek için tercih edilir.

 14. Bilgi için teşekürler. Spinde 240 kamış kullanıyorum , malesef boyum 174 olmasına rağmen kamışı istediğim gibi savuramuyorum.Bu aralar Lrf için set yapıyorum ama aynı hüsranı yaşamak istemediğim için 180-200 arası kamışların atışı ne kadar etkileyeceğini düşünmeden edemiyorum.Tatlı suda avlanmıyorum genelde düşük boylar tatlı suda kullanılıyor sanırım.

  1. Düşük boy kullanılma sebebi çalı vb arasından geçişte kolaylık olması. Siz daha uzun da alabilirsiniz. LRF ile 2 gram jigheadler yaklaşık 15-20 metre atılıyor. Daha fazlasını beklemeyin. Bu mesafeler de bu gördüğünüz sitedeki balıkların tümünü tutmada yeterli oldu. LRF kısa mesafe atılıyor. Belki beklentileriniz daha büyüktür diye yazdım yanlış anlamayın.

 15. Cevap için çok teşekürler.Beklentilerim yüksek değil birkaç denemeden sonra kamışlarımdaki hatamı fark ettim.Aldığım kamışların yumuşak olduğu için atış yapamadığımı fark ettim.Boy bir noktaya kadar etken olmasına karşı yinede kamış için başlangıç olarak, SHIMANO Alivio DX 210 cm 2-10 kamışın işimi göreceğini düşünüp siparişini vedim.Kamışı ve makineyi balık markette inceleme şansım oldu.Ayrıca yazılarınızda önermiş olduğunuz OKUMA ARIA 20A nında gayet güzel bir makine olduğunu inceleyince anladım bu anlamda bilgilendirme ve yardımlarınız için çok teşekür ederim.

 16. Slm alper bey ben de kudos kamıs 2-8 gr atra kamıs makina daıva 1003 makınada daıva turnement 0.12 ip misina leader kullanyayımmı tavsiyeleriniz nelerdir

  1. İp çok kalın. Ben spinde kullanıyorum o kalınlığı. Mümkünse ipi acilen değiştirin. Erim sıkıntısı yaşamanız gerek şu an. 0,06mm ipe geçin. VE MUTLAKA LEADER KULLANIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir