Ezber Bozan Av 03.01.2020

Merhaba sevgili dostlar, gerek instagram hesabımız olsun gerekse de facebook grupları olsun; av raporlarını genellikle buralara atsak da olağan dışı bir av olduğunda buraya da yazmak istedim. Bu avın benim için özelliği farklıydı. Şimdi sırasıyla anlatacağım.

Cuma günü 20.00 gibi başladığımız avı 23.00 gibi bitirdik. Hava soğuk 5 derece fakat rüzgar olmadığından üşümedik. Açıkçası ocak ayında tek beklentimiz kaya balığı. Ama mevsimsel şaşmalardan dolayı lüfer buraya yeni geldi. Bu lüferin normalde kasımda gelmesi bekleniyordu ama küresel ısınma…

Gelen lüfer, önüne istavriti katıp öyle gelir. Yani lüfer geldiyse istavrit umudu vardır diyerek gittik. Gittiğimiz gün bulunduğumuz mevkilerden yani bu kıyı yakınlarından 10-15 arası lüfer çıkmış. Bu da eğer varsa, istavriti kıyıya atması için yeterli bir sayı. Akşam suyunda da 4-5 lüfer alınmış. Biz de iş çıkış saatleri derken akşam suyuna yetişemedik.

Yeni aldığım oltam yamaga blanks blue current 80II modelini ilk kez kullanacağım için tereddütlü ve meraklıydım. Açıkçası önceki kullandığım kamışla farkı ne olur merak ediyordum. ( biraz kullandıktan sonra kamış incelemesini de yazarım).

Genellikle yeni kamış aldığımda ilk balık kaya balığı olur. Erhan hocamla bunu konuşurken 3-5 metre önümde mırmır gördüm gibi oldu. Bu mevsimde pek denk gelmez. İkincisi de bu sene zaten bu balık neredeyse hiç yoktu. Yine de göz yanılması gibi geldi. Taktım istavrit iğnesi ima jighead0,5gr ve  fujin baby turuncuyu. Gördüğüm ispari olabilirdi. Attım ve kalama almaya başladı. Demekki mırmırmış dedim. Doğru görmüşüm. Kamışı test etmek için muhteşem fırsattı. Kalamam kısık, kamışın eğimi ve gücünü görebilmek için kalamayı biraz kısmayı tercih ettim. Beklediğimden güçlüydü. Daha kırılgan daha dayanıksız bir kamış bekliyordum.

Sonrasında atışlarıma devam ettim. Arada bir suda beyazlıklar görüyordum. 0,5gr hissiyatını beğenmiştim. Şimdi o mırmırları alma vakti diyerek Decoy Chinu head 4 numara 0,9 gr iğne taktım. Yem de fujin yummy turuncu. Bir kaç atış sonra bir tane daha kandırmayı başardım. Sonra bir tane daha.

Bu balığın bu mevsimde burada oluşunu çözümleyebilmiş değilim. Lüfer mi soktu, hava basıncı mı etkiledi. Kışın hep vardı da biz mi gelmediğimizden bilmiyorduk. Bir sürü değişken olunca balık huyu suyu hakkında kesin sonuç vermek yada çıkarım yapmak mümkün olmuyor. Ama 3 ocakta yeni yıla 3 mırmırla girmek sevindiriciydi. Şimdi buna sezon sonu avı mı denir, yeni sezon açılışı mı denir ne denir bilmiyorum. Ama görünen o ki ben bir süre daha soğuk da olsa meralarımı yoklamaya devam edeceğim.

Av ile ilgili mera bilgisinden çok hava mevsim değerleri, hangi ekipmanları kullanmışım gibi şeylere dikkat ederseniz siz de kendi meranızda bu yazılardan çıkarım yapabilirsiniz. Avda güzel bir mera tabi ki şart. Ama doğru ekipmanla ve doğru zamanda. Takım bilgisini de aşağıya paylaşıyorum ve yazımı noktalıyorum. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Takım bilgisi
Shimano vanquish c2000s
Shimano kairiki 0.06mm &stroft 0.15fc
Yamaga blanks 80II (0.5-10gr)
Jighead&silikon: decoy chinu head 0.9gr& fujin baby turuncu ve yummy turuncu

    1. mırmır için 6 da olur 4 daha ideal olur. Yemli takımlarda 1 numara bile kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir