Eşkina balığı beslenme şekli ve LRF avı

Eşkina balığı LRF ile tutulabilen ve tüm deniz kıyılarımızda tutabileceğimiz, eti lezzetli fakat yakalaması zor olan bir balıktır. Genellikle hayatını büyük oyukların içerisinde kayaların arasında ve taşların altlarındaki veya aralarındaki boşluklarda geçirir. Yılın belli zaman dilimlerinde kıyılayıp yumurta dökerler. Bu kıyıladığı zamanda büyük av verirler.

img_0991

Eşkina balık avı hava kararırken başlar ve balığın durumuna göre sabaha kadar devam edebilir. Zor bir av olduğundan oltanızdan da düşme olasılığı fazladır. Eğer eşkina avı için yola çıkıyorsanız yanınıza kepçenizi de almayı unutmayın.

Eşkina balığının nerelerde yaşadığını da öğrendiysek meramızı buna göre belirleyebiliriz. Bu bölgelerde yediği yemekler genellikle küçük kurtlarteke ve türevi yemlerdir.

Eşkina balığı biraz güçlü bir balık olduğundan kaliteli birkaç jigheade ihtiyaç duyabilirsiniz. Kullandığınız misinanın kalınlığı LRF aralığına uyması ve kalama ayarını yapmış olmanız yeterlidir. Ama bunlara uymak dışında dikkat etmeniz gereken bir konu da attığımız düğümlerdir. Eğer balık sert bir çekiştirme yaparsa düğümün atmaması için doğru düğümü araştırın ve öğrenin.

260px-sciaena_umbra

Püf Nokta

İlk nokta: Sessiz olun. Bu balık kıyıdaki ışığı ve sesi bir şekilde hissediyor ve zaten ürkek yapıda iken hiç av vermez olabiliyor. Eğer ışık kullanmanız gerekirse de denize doğru parlatmayın.

Eğer oltanıza bir eşkina balığı vurdu ve aniden çekiştirdi ise kovuğun altına kaçmıştır muhtemelen. Bu durumda misinayı sürterek kestirebileceğinden ya taşın altına girmeden bu duruma engel olun yada kaçtıysa biraz bekleyin. Mutlaka o taşın altından çıkacaktır.

Eşkina balığı kıyıya genellikle yumurta dökmek için geldiğinden aldığınız balık havyarlı ise duyarlı olmanız, seneye aynı merada daha çok eşkina yakalamanızı sağlayacaktır.

Limiti günlük kişi başına 5 kg olup vicdani limitleriniz size yardımcı olacaktır.

Aksiyon meselesine gelecek olursak yediği yemleri göz önünde bulundurduğumuzda ufak ve sert aksiyonlarla kandırabilirsiniz. Ben reins pembe ve isome pembe kokulu yemleri tercih ediyorum. Gulp kırmızı ve motor oil de iş yapıyor kesinlikle. Bir çok kurt türevi eğer doğru aksiyonu verirseniz iş yapacaktır. Aksiyonu mırmır balığı ile aynı olup, önemli olan kısmın mera ve yem seçimi olduğunu unutmayın.

Balığı su altında nerelerde avladıklarını görebilmeniz açısından özellikle bu tür videoları tercih ediyorum. Umarım faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir