Erhan Beyle Uzmanına Sorduk

Sevgili dostlar Uzmanına Sorduk köşesinde zevkle yer verdiğim çok değerli av arkadaşıma sizler huzurunda da teşekkür ederim. Unutmayın ki bu köşemizde yazdığımız yazılar aslında farklı takımlarla da LRF avcılığının yapıldığını ve herkesin farklı tekniklerinin olduğunu anlatabilmek. Böylelikle sadece benim kullanmış olduğum takımla değil de farklı seçeneklerde ekipman kullanarak aksiyon tekniği kullanarak da çok başarılı olunduğunu anlatabilmek. Bu köşede yazısına yer verdiğim herkes tek amaçla bana yazı verdi: Yeni başlayanlara yol göstermek. Benim zevkle hazırladığım ve Erhan hocamın sıkılmadan cevapladığı yazıyı buyrun birlikte okuyalım…
1-Öncelikle sizi tanıyalım ne işle uğraşırsınız? (Ad, soyad, yaş, iş gibi bilgiler)

İsmim Erhan. 1978 doğumluyum. Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak görev yapmaktayım. Evliyim ve iki oğlum var.

2- Balık avcılığı tecrübeniz ne kadar, kaç senedir LRF ile avlanıyorsunuz?

Balık avcılığına çocukluk yıllarından itibaren ilgim var. Bu ilgi, şu anda LRF ile yeni ve çok daha keyifli bir boyut kazanmış durumda. Dolayısıyla LRF ile balık avı vazgeçilmezlerim arasında yerini almakta.

3- Size göre LRF nedir. Beklentiniz nedir?

Bana göre LRF özgürlük demek. Çünkü elindeki hafif takımla ve çantanla istediğin yere gidip avlanabilme imkanını sana sunuyor. Avlandığın sahilin her karışını başından sonuna gezebilme imkanını veriyor. Bu yönüyle de gerçek anlamda bir doğa sporu bence. Ayrıca LRF, heyecan demek. En küçüğünden en büyüğüne kadar meranızdaki balık popülasyonunun hemen hemen tamamına yakınını avlayabilme imkanını size sunan bir balık avlama yöntemi LRF. Bu da insana heyecan veriyor. LRF ile amaç çok balık yakalamak olmamalı. Bu, LRF ile çok balık yakalanmaz demek değil tabiki. Şahsen kilo üstü balık avladığım gibi üç beş balıkla avı sonlandırdığım da olmuştur. Amaç keyifli zaman geçirmek, günün ve hayatın rutininden bir nebze de olsa uzaklaşmak. Zamanı geri götüremediğimiz için belki de çocukluğumuza geri dönmek… Benim için LRF budur.

4- Kullandığınız ekipmanlar nelerdir(Makine, kamış, misina gibi)?

Kullandığım makineler: shimano exage 1000 ve shimano soare 2000. İkisinden de memnunum. Bir tane kamışım var ve gayet memnunum. Silikon kurtlara aksiyon vermede gayet başarılı. Shimano ax Diaflash 210 cm ve 1-7 gr atarlı ul kamış. Sahte balık ve jig için çok da uygun değil. Ben ip misinaları tercih ediyorum. Şu anda sunline 0.04 mm ip misina kullanıyorum. Bence erim konusunda 0.06 mm ip misinalardan çok daha iyi. İp misinanın önüne florokarbon misinadan lider yapıyorum. Lidersiz de balık avlamak mümkün. Hedef balık istavritse eğer mutlaka lider yapılmalı. Avın verimini artıracaktır.

5-LRF avı için en doğru mera nasıl olmalı? (Derinlik, ışık alıp almaması v.b.)

LRF için en doğru mera öncelikle tecrübe ettiğin meradır. Dolayısıyla hiç bilmediğin bir merada avlanmak başarısız bir av ya da av malzemenizden zarar etmenizle sonuçlanabilir. Bu hobiye yeni başlayacak arkadaşlar, herkesin malumu olan meralarda tecrübe kazanmaya başlamalı. Macera aramaya kalkmanın bir manası yok bence. Benim avlağım çok derin değil. Aksiyon ve sarım hızımı da buna göre ayarlamaya çalışıyorum. Işık konusu benim kanaatimce çok da önemli değil. Tecrübe ettiğim kadarıyla koyu renkli sahte silikonlarımla karanlık noktalarda dahi güzel neticeler aldım. Tabi bunda kokunun da etkisi olduğunu unutmamak lazım. Karanlıkta balık sahteyi görmez diye bir durum yok bence. Öyleyse flourocarbon misinalara rağbet etmenin de bir esprisi olmamalı. Derin sularda çok tecrübeli olmamakla birlikte böyle bir avlağınız varsa şayet bir an önce suyun derinliğini ve dip yüzeyinin yapısını tecrübe etmek gerekir. Gerisi sizin motivasyonunuza kalmış.

6- Bir makine yada bir kamış alırken neye dikkat edersiniz?

LRF’de en önemli noktalardan birisi ekipmanınızdır. Ben kaliteli ekipman almanın daha doğru olacağı kanaatindeyim. Makine ve kamış alırken, önce ürün hakkında bilgi alınmalı, ardından da mutlaka ama mutlaka hem makineyi hem de kamışı elleriyle dokunarak, hissederek almaları. LRF’nin can damarı “hissiyat”tır. Kamışın sana sudaki sahtenin her hareketini ve balığın en ufak dokunuşunu dahi hissettirdiği ölçüde başarılıdır. Makinenin de kamışın ağırlığıyla uyumlu olması elzem bir diğer konudur. 1000-2000’lik makinelerin üstüne çıkılmamalı bence. En doğru seçimi yapmak diye bir şeyin olmadığını da unutmamak gerekir. Çünkü suda sizi neyin beklediğini asla bilemezsiniz. Takım kurarken tanınan kendini kanıtlamış markalara yoğunlaşmak gerekir. Keşke LRF ekipmanı kiralamak gibi bir durum olsa. İnsan yaparak, yaşayarak daha iyi öğrenir. Bu şekilde kiralanan takımlarla çok para harcamadan kendine uygun ekipmanı satın alma imkanı bulabilirler belki de.

7-LRF ile hangi tür balıkları yakaladınız?

LRF ile her türlü balığı yakalama imkanına sahibiz. Ben hem denizde hem de tatlı suda avlanma şansı buldum. Tatlı suda perch(tatlı su levreği), turna, alabalık ve kasna; tuzlu suda istavrit, mezgit, iskorpit, ispari, mırmır, karagöz, eşkina ve levrek avladım.

8- Silikon mu yoksa jig ağırlıklı mı yoksa maket balık ağırlıklı mı çalışıyorsunuz, Neden?

Ben avlarımda silikon ağırlıklı avlanıyorum. Küçücük silikonların müthiş işler başardığını görüyorum. Gece avlandığım için balık genellikle kıyılamış oluyor. 1-2 gr aralığında jighead kullanıyorum. Jig ve sahte balığın gündüz avlarında daha iyi iş yapacağını sanıyorum. Kamışım ultra light olduğu için hafif gramajlı jigheadler ve kurt biçiminde kokulu silikonlarla avlanıyorum. Sahte balık ve jigler için daha sert kamışlar seçilmeli.

9- LRF avcılarına verebileceğiniz püf nokta yada öneri var mı?

LRF’yle ilgilenen arkadaşlara şunları tavsiye edebilirim:
1) Hava durumunu ihmal etmesinler. Rüzgarlı havalarda av yapmak çok zordur. Yeni başlayanlar içinse böyle havalar bir kabusa dönüşebilir. Özellikle yıldırım ihtimali varsa kesinlikle ava çıkılmamalı.
2) Ucuz ürün almak kısa vadede kar gibi görünse de uzun vadede zarardır. Maddi durumları ne kadarına imkan veriyorsa çıtayı o kadar yüksek tutmalılar.
3) Kamış veya makine almadan önce mutlaka test etsinler. Eğer böyle bir imkanları yoksa çok iyi araştırma yapsınlar.
4) Her şeyde olduğu gibi bu hobide de öğrenmenin sınırı yok. Okusunlar. Youtube videolarını izlesinler. Ama en iyi öğrenmenin yaparak ve yaşayarak gerçekleşeceğini unutmasınlar.
5) Düğüm atmayı bilmek bu işin en önemli püf noktalarından. Jigheade nasıl düğüm atıldığını ve ip misinaya nasıl düğüm atıldığını mutlaka öğrensinler. Youtube’dan “albright knot” ve “fg knot” videolarını izlerlerse faydalı olur.
6) Beynimiz, elimiz ve jighead arasında bir uyum olmalı. Bu zamanla öğrenilecek bir mevzu. Bunu da ava çıkmadan kimse öğrenemez.
7) Son olarak, bu hobiden vazgeçmek ilk zamanlarda çok kolay olabilir. Ama acele etmeyin. Alışınca bırakamayacaksınız.

10- Bir balık avcısının çantasında olması gerekenler nelerdir?

Jigheadleri ve silikonlarımızı koyacağımız kutular çantamızın mutlaka olması gerekenleri. Kokulu silikonları sızdırmaz özellikli kutulara koymamız şart. Balıkçı makası mutlaka olmalı. Yedek makine ve bunların yedek kafaları da merada karşılaşacağımız tatsız sürprizlere karşı alınabilecek tedbirlerden. Mutlaka çantada bulundurulmalı. Elimizi silebileceğimiz bir bez de son derece lüzumlu. Ayrıca lider misina da çantada bulundurulmalı.

Her balığın trofe tadında olması dileğiyle Rastgelsin…