Ercan Açıkgöz ile LRF (Light Rock Fishing) hakkında…

Uzmanına Sorduk köşesinde bu yazımızda da 10 soru ile büyük avlara imza atmış, çoğumuzun yakından takip ettiği ve bildiği Ercan Açıkgöz’ün yazısını sizler için hazırladım. Bir çok türde balık avlamış ve lightrockfishing tekniği dışında da av yapan Ercan beyden, lrf ile ve yeni başlayanlara tavsiye konusunda birkaç soru sorduk.

1-Öncelikle sizi tanıyalım ne işle uğraşırsınız?

Merhaba, ben Ercan Açıkgöz, 1 kız evlat babasıyım, 42 yaşındayım. Asıl mesleğim matbaa lakin sevdamın peşinde kendimi burada buldum. Av deposunda mağaza sorumlusu olarak çalışıyorum.

2- Balık avcılığı tecrübeniz ne kadar, kaç senedir LRF ile avlanıyorsunuz?

Gözlerimi denizin kıyısında açtığımdan olsa gerek, 8 yaşından beri amatör balık avcılığı ile haşır neşirim.  Tatlı su avlarını da işin içine katarsak, genel anlamda çok vakit ayırmasamda 7-8 yıldır avlandığım bir disiplin.

3- Size göre LRF nedir. Beklentiniz nedir?

Akıllı avcıların büyük balık yakalamak için kullandıkları kolay yöntem.  Beklentim ise, keyifli zaman  geçirmek… Sadece keyifli zaman geçirmek

4- Kullandığınız ekipmanlar nelerdir(Makine, kamış, misina gibi)?

Lrf ekipmanlarında hafif spin takımlar ve lrf ekipmanları birbirine karışmış durumda. Bu noktada meraya göre kullandığım farklı kamışlar mevcut. Majorcraft solpara  sps-702 aji 06-10 gr / majorcraft kg evolution kgs-832st  3-15 gr/ majorcraft trapara tps-702lx 2-10 gr  gibi. Makine tercihim ise shimano stradic 1000hgfk ve shimano exage 1000fd. İp tercihim 0.8 pe varivas. Yedem kafalarda ise varivas ajjing master 1 pe ve trabucco trouter 0.16mm mono misina sarılı.

5-LRF avı için en doğru mera nasıl olmalı? (Derinlik, ışık alıp almaması vb)

Şurasıdır demek çok yanlış olur. Bana göre hedef balığınıza göre mera da mutlaka değişkenlik gösterir.

Tabi ki başlıca yerler dökme mendereklerin içi ,dışı,ucu. Çok sığ olmayan büyük iskele ayakları, yeri geldimi sığ bir kumluk,kırma taşlık. Tekne yada bot ile açılabildiğinzde açık sığlıklar, koy çıkışlarında ki önü derin kayalıklar v.s.

Lrf kandırıcıları balıklar için kolay ve cezbedici yemlerdir. Açık denize de bile dibe indirebilirseniz mutlaka balık alırsınız. Örneğin midilli açıklarında ki müsellim kayalıklarında 7 gr jig ile 20 mt derinlikte çok iri izmaritler yakalamışlığımız vardır.

Işık ise; sabit bir ışık kaynağının devamlı olduğu yerde, hele ki önü çok sığ değilse kesinlikle önemli bir faktör. Yemlik balığın ardında mutlaka onu kollayan sürpriz bir avcı vardır.

6-Bir makine yada bir kamış alırken neye dikkat edersiniz?

Burada bana göre gene hedef av devreye giriyor. İstavrit,izmarit, iskorpit gibi balıklar ile oynayacaksanız keyif almak adına yumuşak,esnek bir kamış tercih edilmeli.

Hedefiniz eşkina,kargöz gibi taş balıkları ise daha dik ve sert kamışlar tercih edilmeli.

Kamış alırken üzerinde yazan,tavsiye edilen ip kalınlığına dikkat edilmeli. Bu ayrıntı direk mesafenize etki eder. Ayrıca  ip fazla sürtünme den dolayı ses yaparak sizi rahatsız edecektir. İlk büyük halka ile makinanın açısına da dikkat edilmeli. Bu sebeple kesinlikle bu disiplin için en fazla 1000 lik makine tercih edilmeli.

7-LRF ile hangi tür balıkları yakaladınız?

Eşkina, mırmır, pisi, turna, karagöz, lüfer, iskorpit, istavrit, ispari, işkadroz,melanur,gelincik,kasna,israil sazanı, alabalık, sudak, kızılkanat, perch, zargana, izmarit, yazılı hani, hanos, papağan, vs vs…

8- Silikon mu yoksa jig ağırlıklı mı yoksa maket balık ağırlıklı mı çalışıyorsunuz, Neden?

Tamamı ile avlanıyorum. O gün şartlar neyi gerektiriyorsa o.  Silikonu indiremediğim yerde jig, jigi yüzdüremediğim yerde maket. Ama ilk tercihim her zaman silikon ve jig olur.

9-Spin avcılığı ile de uğraştığınızı gördüm. LRF ile spin arasında ince bir çizgi de var aslında. Bu konuda da sert sahteler kullanımında bize spindeki öneriler lrf için de geçerli midir. (Renk, boy, uv, balığa göre tercih edilir ama lrfde dikkat ettiğiniz noktalar var mı bunlar dışında.)

Lrf nin farkışu ki; gece yarıları sert havalarda kandırmak için uğraştığınız levreği, bu yöntem ile cam gibi havada güpegündüz kandırabilirsiniz  yeter ki doğru yerde olun.

Başta dediğim gibi benim bu konuda fikrim biraz farklı. Lrf kesinlikle küçük balık yakalamak için uygulanan bir yöntem olmamalı. Her avcı balık kolay yemi sever…

10- LRF avcılarına verebileceğiniz püf nokta yada öneri var mı?

Kokulu yem kullanımında yapılan genel bir hata var. O da yemi atıp, biraz indirip sarmaya başlamak. Kokulu yemleri kullanırken mutlaka yemi dibe indirin ve birkaç dakika sabırla bekleyin. Bekleyin ki koku yayılsın ve yakınında bir balık varsa dikkatini cezbetsin. Bu durumda iyi bir kokulu yemin indiği yerde balık varsa, bekleme sonrası bir yada ikinci aksiyonunuzda yeme tepki verecektir.

Jig ise dip yüzeyine tam yatırılıp ilk 3-5 hamle takılma da göze alınarak dipte yapılmalı. Yem genelde yosun,taş,ot vs… bunların arasında saklanır. Bu yapının arasında yapılacak zıplatma aksiyonları avcı balık için her zaman daha gerçekcidir.

11- Bir balık avcısının çantasında olması gerekenler nelerdir?

Vicdan…. En önemlisi çantasında,yüreğinde vicdan olmalı….

Avına saygısı olan,geleceğini düşünen bütün dürüst amatör oltacılar rastgelsin. Üstünüz başınız misler gibi balık koksun…

LRF-Olta ailesi adına bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ederiz. Umarım balık avcılığı konusunda sizlere yol gösterici bir yazı olmuştur. Herkese iyi eğlenceler bol trofeli avlar…

Yorumlar (1)

  1. Mükemmel bir yazı mükemmel bir tecrübe aktarımı olmuş ercan abimin yüreğine sağlık olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir