En ince, en avcı, en heyecanlı!

Merhaba sevgili dostlar spin sisteminden lrf tekniğinde geldiğim bugüne kıyasla takımlar sırasıyla spin, light spin, ultra light spin (LRF oltaları) gibi yani gittikçe sistemi mikrolaştırıp takımları incelttik küçülttük.

Takımları spinden LRF ‘ye getirirken denediğim ürünlerin her biri ayrı tecrübe ve deneyim kattığını ve buna dayanarak en ince takıma geçtiğimi söyleyebilirim. Fakat size önerim eğer yeni başlıyorsanız bu kadar ince takımlar yerine bizi bir kaç adım geriden izlemenizi öneririz.

Takımları inceltmenin avantajı ve dezavantajı nedir?

Takımlarınızı ne kadar inceltirseniz ( bu tamamen sizin elinize tecrübenize bağlı), takımlarınız o kadar hassas ve avcı olur. Avcılığın yanında kopma ve kırılma da yaşayabilirsiniz belki. Bunu da kalama ayarı, el ayarı ve tecrübe ile üstesinden gelebilirsiniz.

Takımlarınız kalınlaştığında skorlarınız azalır. Sistem içinde görünmezlik çok önemli bir kriterdir. Çoğu kişi yanıma gelir ve ben bir taraftan balık alırken kendisinin vuruş bile alamamasından şikayet eder. Av sonunda ise muazzam skor farkları oluşuyor. Kullandığımız takımların inceliğine düştüğünde kendisi de aynı verimi alabilir. Fakat bir tek risk var ve bu riski bu skorlar için göze almak gerekiyor.

Peki bu risk nedir?

Takımları inceltmenin en kötü yanı dibe takıldığında yada balığın beklentilerin çok üzerinde olması durumunda kopma riskinin çok yüksek olmasıdır. Fakat bizler 0,10mm oscar monofilament misina ile 45cm civarı levrek, 1700gr ağırlığında bir eşkinayı ise 0,12mm FC ile çekmeyi başardık. Peki nasıl: Tamamen kalama ayarıyla. Makinenizin gücünü kamışınızın gücünü ve ekipmandaki en zayıf halkayı bilmelisiniz. Nasıl araba kullanırken bütünleşir ve park yerine park edebiliyorsanız bu da aslında o. Kalama ayarı bizim en büyük silahımız. Ben de bu ekipmanlarımızda en zayıf noktanın misina olmasını seçerim. Çünkü kamış makine hasarları daha maliyetli olduğundan en zayıf nokta kesinlikle misina olmalı. Misinada ise düğüm atıldığında belli bir miktar düğümden dolayı misinanın güç kaybına uğrayacağını bilmek gerekir.

Takımda en zayıf noktayı misina yapmak avantajdır. NEDEN?

Misinanız en ince en zayıf noktanız olduğunda, kamış makine ikilisinin hasarı size daha pahalıya patlayacağından aslında misinanın en ince ve en zayıf noktası olması sizin için en az hasarla işin içinden çıkmak demek. Bir de misina koptuğunda hepsi çöp olmuyor. Ama makine yada kamışta bu geçerli değil. Misina kopmasında kaybedeceğiniz bir jighead silikon ikilisi olacaktır. Bu yüzden en zayıf noktanın misina olmasını tercih ediyoruz.

Misinayı inceltmişken takımı da daha avcı hale getirmek gerek. Bu yüzden başlangıç için 0,16 mm mono misina yada 0,06mm ip ve önüne 0,16mm FC leader ile başlayabilirsiniz.

Avcılığınız ilerlediğinde ve kendinizi geliştirdiğinizde ise bizler gibi 0,05mm ip ve önüne 0,09mm FC kalınlıklarına kadar düşebilirsiniz. Hatta daha altına bile düşebilirsiniz.

LRF Tekniğinde amaç nedir?

LRF tekniği size en ince takımlarla en avcı sistemi verir. Yani en ince en avcı ve en heyecanlı sistemi getirir. Küçük bir istavritin oltanıza gelmesinde bile hissiyatınız çok ama çok yüksek ve heyecanlıdır. Hele ki bir kaç kez de büyük balık yakalayabilmişseniz bu takımlardan vazgeçmek mümkün değildir. Sizler de LRF tekniğinde yaptığınız bu avları en yüksek heyecan ve keyifle yapmak istiyorsanız en mikro takımları kurmaya başlayın. LRF sisteminde garantici olunmaz. Garanti olsun misina kopmasın kamış kırılmasın makine arızalanmasın derken bir bakmışsınız yemli sistemlere surf oltalarının ağırlığına gelmişsiniz. Bu yüzden lrf tekniğinin amacını unutmayın. Zevk ve takım inceliği doğru orantılıdır. Bu yüzden en ince en avcı en heyecanlı!

 

LRF Tekniğine başlayacaksanız ilk hedefinizin eve hergün balıkla gitmek olmadığını ama bir tek balık bile tutsanız bu kaya balığı bile olsa muazzam keyif alacağınızı unutmayın. Hedefiniz en büyük hazzı almaksa takımları inceltmek kaçınılmaz.

Bizleri takipte kalarak LRF Tekniğinde tecrübelerimizi kaleme döktüğümüz yazılarımızı takip edebilirsiniz. Yeni yazılarda görüşmek üzere… Hoşçakalın…