Duraking Natuna (Saç telinden daha ince)

Bir ip almak istiyordum fakat bu ipin hem çok ince hem de fiyat& performans ürünü olmasını istiyordum ki bu iple tanıştım.

Natura 0,1PE, 0,05mm 4 kat 1.8kg Multicolor 100 Mt

İnce bir ip hem erimde muazzam farklar sağlıyor hem de avcılığın verimini arttırıyor. Zaten LRF Tekniğinin püf noktası mikro takımlar değil mi? Ben de bu yüzden en ince ipi ararken karşıma Salt Balık’ın önerisiyle bu ip çıktı. Ürünün bu kadar incesinin olduğunu duyduğumda açıkçası çok sevindim. Çünkü bu incelikte iplerin fiyatları göz önünde bulundurulduğunda bence sizler de seveceksiniz.

İpin 1.8 kg çeker gücü yazılsa da 6 tur uni knot ile bağlayıp tartıyla yaptığım testte 1.4 kg civarı dayanım alabildim. Bu basit deneyler aslında bize doğru bilgi de vermiyor. Çünkü bu ip önüne leader bağlayıp bu şekilde av yapacağız fakat bu ipi kullanacaksanız kalamanız max 1 kg kuvvette açacak şekilde ayarlanmalı ki zaten bu değer bile lrf için büyük bir sıkılık derecesi. İnceliğine göre çeker kuvveti bence gayet başarılıydı.

İp multicolor. Bu yönden de makine kafasında çok güzel durduğunu ve kaç mt attığınızı sararken daha rahat görebileceğiniz anlamına geliyor.

İp Duraking markasına ait ve bu markayı fiyat performans ürünleri adı altında da daha önce görmüş olabilirsiniz. Fakat açık söylemek gerekirse bu kadar ince ve bu kadar kaliteli olabileceğini düşünmemiştim. Çünkü ürünün fiyatı ile kıyaslandığında benzeri tercihleri, yani muadili ürünlerden biri seçilecek olsa kalite yönünden riskli seçimlerden olabilir.

Bu ipi özellikle ben gibi mikro takım arayan, kalama ayarını da biraz bilen herkes kullanabilir. Yalnız bu ipin ince olmasından dolayı 1000 lik makinede bile dolgu yapmadan kullanmak mümkün değil. Çünkü çok çok az yer kaplıyor. Heralde şu an kullandığım stradic 1000 hg makineme bu kalınlıkta 500-600 metre sarabilirim. O yüzden makinenize direkt olarak sarmadan önce alta biraz dolgu yapmanız gerekecek.

Duraking 2017 yılında Budapeşte’de Efftex Fuarı’nda en iyi yeni marka seçilmiş hem piyasaya yeni giren hem de kaliteli ürünleri olan dayanıklı performansı konusunda güven veren markalardan biri. İp almadan önce bu fiyat performans ürününü de göz önünde bulundurmayı sakın unutmayın.

He bu arada illa bu incelikte tercih etmek yerine farklı kalınlıklarda da tercih yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Duraking Natuna’yı 0,5-0,55-0,06-0,08-0,10-0,12-0,14mm kalınlıklarında da örgü iplerini bulabileceksiniz. Ultra light takımla av yapıyorsanız bu ipi seveceksiniz.

Ben böyle ince bir ip için 0,09mm kalınlığında bir FC leader tercihi yaptım. Hem ince takımın avantajını hem de heyecanını sonuna kadar yaşayacağım bir dönem olacak. Bakalım yeni sezon bizlere neler getirecek…