Dropshot nedir? LRF avcılığından farkı nedir?

Merhaba sevgili dostlar,

Her yazımızda LRF (Light Rock Fishing) avcılığı hakkında konuştuk. Sizlerden gelen bir soru üzerine uzun zamandır araştırdığım bir yöntem hakkında bildiklerimi kaleme almaya karar verdim. Öncelikle Drop Shot sistemini tanımlayarak yazımıza başlayalım:

Dropshot yöntemi, bizim denizlerde yemli sistemlerde kullandığımız 2’li yada 3’lü kancalar ve altında kurşun olanını düşünün. Sistem aslında kabataslak olarak bu olsa da iğne yapısı ve kullanılan ağırlıkların hafifliği dolayısıyla bu sistem dropshot sistemi olarak adlandırılmış.

Sistemde LRF (Light Rock Fishing) avcılığındaki gibi silikon yemler kullanılmakta. Bir farkı, iğneler zoka yada jighead değil de balığına göre 6-8 numara yada büyük ağızlı balıklar için 1-4 no iğnelerle yada teksas rig iğneleri ile av yapılmakta.

Dropshot tekniği, özellikle Amerikada büyük ağızlı ve göllerinde çokça bulunan göl levreği, Amerikan levreği, bass fish, vb isimlerle adlandırılan balık için çok kullanılsa da perch yani tatlısu levreğinde de kullanılmakta. Genellikle tatlı sularda denendiğini görsem de bir kaç video da tuzlu avı görebildim. Fakat genellikle tatlısularda kullanılmış.

Kurşun olarak da bizim kullandığımız kıstırma kurşun yapısında kurşunlar kullanılmakta. Ağırlık olarak da hassasiyetin kaybedilmemesi adına max 10 grama kadar kurşunlar tercih edilse de balığına ve bölgesine göre daha üzerine de çıkılmış.

Genel itibariyle en altta ağırlık olmak kaydıyla genellikle 2 iğneli sistemler ile yapılan ve silikon yemler kullanılarak aynı LRF avlarında olduğu gibi yemlere aksiyon verilerek küçük zıplatmalarla yemi hep hareketli tutarak avcılığı yapılan bir teknik.

Tatlı sulardaki avlarda silikonlar tuzlu su avlarına göre biraz daha büyük boylarda. Tabi ki hedef balık buradaki en önemli kriter. Tuzlu sularda ise kullandığımız isome kokulu silikonlar ve gulp kokulu silikonlar aslında denenebilir diye düşünsem de bu konuda tecrübeli olduğumu söyleyemem. Ülkemizde henüz bu konuda tercihler çok çok az hatta yok gibi.

Kullanılan silikonlara gelecek olursak, iğnelere farklı şekillerde kullanımını bir görselle anlatmayı tercih ettim.

4 Silikonda da farklı iğne ve silikona takma şekli görüyoruz. Aslında Dropshot sistemi de LRF kadar detaylı bir sistem. Silikonların iğneye takılması yönünden LRF tekniği ile benzerlik göstermekte. İğneler genellikle palomar düğümü ile mono misina üzerine bağlanmakta.

Yukarıdaki resimde kullanılan kurşunlar, kıstırma kurşun misali bir teknikle kıstırarak bağlanıyor. İğnelerin etrafındaki iki halka da mono misinaya direkt olarak bağladığınızda iğnenin dönmesiyle misinada burulmaları önlemesi açısından kullanılmış. Direkt olarak palomar düğümü ile iğne-silikon kombinasyonunu bağlamanızdaki burulmaların önüne geçilmesi için bu şekilde bir iğne tercih ediliyor genellikle. Silikonlar ise zaten LRF’den tanıdığımız ürünler. Kokulu ve kokusuz silikonlar tercih edilebileceği gibi maket balıklarda da aynı boğaz balıkçılığında ”Kurşun arkası rapala” misali sistemle avlanılmakta.

Bu sistemin sağlıklı çalışıp çalışmadığı konusunda emin değilim. Fakat belli bir derinlikte gitmesi için de tasarlanmış diye düşündüm. Dropshot yönteminde de maket balık tercihi gördüğünüz gibi kullanılmış.

Özet geçecek olursak tatlı sularda perch avlarında çok tercih edilen bir av tekniği. Denizlerimizde ise pisi, kalkan, mezgit gibi dibe yakın yüzen balıkların avında verim alınabileceğini düşündüğüm fakat üst sularda yüzen balıkların avında çok tercih edilemeyecek bir av tekniği. Aslında LRF av tekniğinin küçük kardeşi denilebilir. Ülkemizde tercih edilmemesinin bir sebebi sanırım buna uygun kurşun ve iğnelerin yaygın olmamasının yanında bu konuda bilgi eksikliği sanırım. Şimdilik kabaca bu bilgileri toparladım. Almanya’da Fransa’da İtalya’da ve özellikle Amerika’da çok tercih edilse de ülkemizde bu avcılığın açığını LRF av tekniği ile kapatmaktayız sanırım. Merak ettiklerinizi yorum kısmında bize sorabilirsiniz.

  1. Bana rlf kamış yerine üzerinde dropshop yazan kamış geldi uygunmu değiştirimmi

    1. üzerinde yazan değil atar aralığı önemli hocam. 2-12 gr gibi bazı kamışlarda dropshot yazabilir. seri adı öyle verilmiştir.

  2. İyi akşamlar 14-40gr spin kamışı ile yapılabilir mi kurşunu ağır tutsak

  3. KONGER ULTRIS JIG DROP SHOT İKİ PARÇA OLTA KAMIŞI SİYAH 2,32 M 3-18 GR KAPALI BOYU 116 CM
    SHİMANO 1000 LİK İLE LRF YAPILABİLİR Mİ ACABA

    1. yapılır hocam. Ama kamış daha çok hafif spin kamışı olduğunu unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir