Diaflash BX 1-7 gr 244cm LRF Kamışı İnceleme

Merhaba sevgili dostlar, kısa süre önce aldığım LRF kamışımı inceleme ve deneme şansını yakaladım.

Öncelikle daha önce de 2-10 gr atarlı 225cm  Diaflash AX kullandığımdan bu serinin zaten LRF için nokta atışı olduğunu geç de olsa fark ettim. 2-10gr kamış beni fazlasıyla memnun etti. Fakat bu BX serisini görünce bir de uzun görünce dayanamadım ve aldım.

Ön inceleme yapacak olursak, dış görünüşünde AX modeline kıyasla aman aman bir değişiklik yok. X sarım teknolojisi ile dengeli bir kamış yapılmış ve bu sefer Cİ4+ makine yuvası kullanılmış.

 

Ve Tabi Ki En Sevdiğim: Taftec X

Eski kamışta sünger kısmı biraz daha fazla iken yenisinde makine yuvası ve kamışın ilk parçasında sünger tutacak kullanılmış. Aslında makine yuvası harici süngerin olmaması da kamışı estetik göstermiş.

Kamışta AX serilerinde de olan Taftec X denilen bana göre teknoloji harikası bir parça kullanılmış. Bu parça ile kamışın ucunda atış sonrasında sallanma olayı engellenmiş ve saptan sert gelse de uç kısmında muhteşem hissiyat ve esneklik verilmiş. Açıkçası önde başka bir parça olması sebebiyle gücün düşeceğini düşünsem de çok yanıldığımı söyleyebilirim.

2-10gr Shimano Diaflash AX 225cm kamışa kıyasla 1-7gr olmasının da etkisi ile esnek bir kamış diyebiliriz. 244cm boy ise atışlarda muhteşem erimlere ulaştırsa da elim alışana kadar bir av boyunca jighead&silikon ikilisini 5 metre önüme attığım gerçeğini de not edeyim.

244cm olması sebebiyle aksiyonların daha zorlu olduğunu söylemek mümkün. Çünkü elinizde verdiğiniz minicik bir aksiyon, 220cm kamışta 5 cm uca yansırken, 244 cm kamışta 10 cm olabiliyor. Bu da eliniz alışana kadar zorluk çekmenize sebep oluyor.

Balık vurduğundaki hissiyata gelecek olursak, yine AX 2-10grama kıyasla balık silikonu ağzına alıp bana doğru yüzdüğünde kafa atmadığı halde bile hissettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Minicik vuruşlar hatta silikona verilen her aksiyon tam iletimle bileğinizde. Bu yüzden Taftec X olayına bayılmıştım. Bir de BX serisinin estetikliği ve uzun olması sebebiyle bu kamışı tercih ettim. Daha önce kullanmış olduğum Nomura kamışın yerini Diaflash AX ile rotasyon yaparken, hassas kamışta bir türlü dikiş tutturamayıp sürekli değiştirdiğim kamış yerini ise Diaflash BX ile kombin ettim. Bu sezon Diaflash kamışlar ile avıma devam edeceğim. Bu arada üst sekmentte bir kamış alacaksanız bu kamışı mutlaka ama mutlaka inceleyin. Size shimano kalitesi altında hassasiyet, güven, güç, hafiflik ile karşılayan bu kamışlar bence shimanonun LRF konusunda amiral gemileri.

Eksi taraflarında da gördüğüm bir konuyu not edeyim. AX serisinde bazuka kılıf varken BX serisinde bazuka kılıf olmadığı gibi tek gözden oluşan yani alt parçası bezin bir yanına diğeri bir yanına şeklinde bile koyamayacağınız bir bez kılıf içine iki parçayı da koymak zorundayız. Bu da kamışı kılıfına koyup çıkartırken çok dikkatli olmamızı gerektiyor malesef.

Bir başka yazımızda görüşmek üzere… Kendinize iyi bakın hoşçakalın…