Derin sularda LRF avı

Merhaba sevgili hobidaşlar. LRF avları max 10-12 gram arası atarlı kamışlara sahip olduğunu düşünürsek derin sularda ağırlığın akıntıya kapılmadan dip yapmasının mümkün olmadığını bilirsiniz. Bundan dolayı derin sulardan kastım 1-Tekneden 2- İskele üzerinden balık avı.

1-Tekneden balık avı

İstavrit mezgit tutmak için çıktığımız balık avlarında herkesin çapari ile avlandığı yemli takımların yapıldığı tekne avlarında LRF avlarının tadı başkadır. Ben genellikle metal Kendo baby jig ve türevleri ile avlanmayı tercih ederim. Büyük istavritler ben tekne üzerinde akıntı ile de mücadele ederken oltama atladığında verdiği aksiyon çok zevkli olur. Tekneden atarken aksiyon olarak dibe salıp yukarı sarabilir yada oltanızı kısa, ani yukarı çekişlerle cazibeli hale getirebilirsiniz.

2- İskele üzerinden LRF avı

İskeleler 3 metre yada 20 metre arası olabiliyor. Bu da çok büyük bir aralık olduğundan konu da çok genele olacak belki.

Eğer dip max 10 metre civarı ve mera kumluk ise mırmır tutmayı deneyebilirsiniz. Dipten kısa küçük vuruşlarla çekeceğiniz jighead- silikon kombinasyonunuz koloni şeklinde yaşayan mırmırların hemen yeme atlamasını sağlayacaktır.

Eğer dip taşlık ise eşkinaya deneyebilirsiniz. Ama akıntı durumundan yem dibe inmiyorsa çok zorlamak yerine iskele ayaklarına saklanmış balıklar olabileceğini unutmayıp onları hedef alabilirsiniz. Yada istavrit için olta atabilirsiniz.

Derin suların LRF için en önemli noktası aslında akıntı. Akıntı sizi rahatsız etmiyorsa bölgedeki balık durumuna göre av yapabilirsiniz. Özellikle limanlarda gemilerin altlarına sığınak olarak yanaşan balıklar derin avlaklarda bir numaralı meranız olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir