Decoy jighead inceleme

​Sevgili dostlar balığına göre jighead tercihi yaptığım gibi balığın türüne göre de jighead tercihi yapıyorum.
Örneğin merada o mevsimde o havada oltamı ziyaret edecek balık türü nedir?

Lrf avcılığında sürpriz bol olsa da meralarda rastlayabileceğimiz balıklar aslında üç aşağı beş yukarı bellidir. Örneğin benim avlandığım merada akya çıkma olasılığı, denizden ayakkabı tutma olasılığımdan daha düşüktür. Öncelikle meramızı tanıdıktan sonra buna göre hareket etmekte fayda var.

Decoy jigheadler konusuna ise şimdi geçebiliriz. Öncelikle denizi ve merayı tanıdıktan sonra bu jigheadleri takıp kullanabiliriz. Decoy iğneleri kalitesi bakımından herhalde kullandığım en keskin iğnelerden biri diyebilirim. İğnelerin keskin olması herşey midir peki? İğnenin keskin olması dışındaki en büyük özellik iğnelerin açılması. İğnelerin ince olması küçük balıklarda avcılığı arttırdığına şahit oldum. İğneleri uzun pala değil. Uzun silikonları kullanırken azıcık kısaltmakta fayda olabiliyor. Örneğin ben bu silikonları istavrit avlarında çok seviyorum. Ve gulp baby sardine kokulu silikonlarla kullanırken bir cm kadar kısaltmayı tercih ediyorum. Böylece iğneye de taktığımızda 1 cmlik kuyruk benim için yeterli geliyor.

Genellikle bu ikili ile çok av yapsam da isomeleri de decoy iğne ile çok tercih ediyorum. Üzerinde silikonları kaydırmaması için bir çentik konulmuş. Balığın çekiştirmesi ile kopan isomeler için biçilmiş kaftan. Büyük balıklarda ise cultivalara göre daha dayanıklı. Fakat belli bir güç üzerine çıkıldığında açılma yapabiliyor. İnce olması dolayısıyla açılma yapsa da ben kullanırken hiç kırıldığına rastlamadım. (Bir balık avı marketi aslında iğnelerin açılmasının kullanıcının bu işi bilmediğini yemi ağzına oturtmayı beceremediğinden kaynaklandığını söylemişti. Belki de ben acemiyimdir.)

İğnelerin açılmaması için dengeli kuvvet uygulamanın doğru olduğuna inanıyorum. Bu ne demek? Kullandığınız misinanın çekerini kamışın gücünü ve kalamanızı doğru şiddete ayarlarsanız iğnenin açılması da gecikebilir. Şöyle ki balığın ani kafa atışları her iğnede olduğu gibi açılmasına sebep olabilir. Bu yüzden kalamanızı biraz açarak iğne açılması konusunda bir şansınız olabilir. Decoy iğnelerinin deniz suyu görüp çantanıza attığınız durumda da aklınızda küf pas gibi şüphe olmasın. (Tabi ki deniz suyu ile 6 ay durursa keskinliği azalabilir). Klips kullananlar için güzel bir nokta da iğneye konulan delik yeterince büyük. Klips kullanımında sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Sevgili dostlar tüm iğneler belli bir kuvvete kadar dayanıklıdır. Bu yüzden jighead alırken bu seri jighead alıyorsanız iğnenin ince olduğunu ve trofe bir balıkta açabileceğini unutmayın. Trofe mırmırlarda bu iğneyi de açmayı başardım. Ama defalarca trofe mırmırları kıyılatmayı da başardım. Doğru şekilde kullanmak sizin elinizde. Herkese rastgele.