Daiwa Ninja 1003A

Merhaba LRF-Olta okurları,

Son zamanda balık sezonunun kapalı olması nedeniyle çok fazla ava çıkamasak da bu süreçte çantamızdaki eksikleri tamamlayıp yaza bomba gibi ve dinamik şekilde hazırlanıyoruz tabi ki. Bu süreçte av bayilerine gidip yeni gelen ürünleri ön inceleme yapıp hoşuma gidenleri de kafama yazıyordum ki farklı bir ürünle karşılaştım. Dayanamayıp aldığım bu makineyi kısa bir süre denedikten sonra da genel ön incelememi sizlere aktarmak istedim.

Daiwa Ninja 1003A, dışarıdan bakıldığında üst sekment ve estetik duruşunun yanı sıra kaliteli malzemelerle de ortaya güzel bir ürün çıkarılmış. Öncelikle ürünün estetiği ve duruşu çok hoşuma gitti. Bunun üzerine 1003A, 1500 ve 2000’lik boyutlarını inceledim. Boyutları birbirine çok yakın olup drag kuvvetleri de birbirine yakın olması sebebiyle en küçük boyutunun benim için daha ideal olacağına karar verdim. Eğer 1000’lik makine ile lrf yapmaya alıştığımdan büyük bir makineye geçtiğimde el alışkanlıkları beni çok zorluyor.

Düşük devirli makine ile sürekli sarım yaparken örneğin metal jig at çeklerinde su üstü çekimlerinde zargana avlarken sıkıntı yaşadığım yüksek devirli makinede aynı sarım sayısında olmadığından silikon yemin daha hızlı gelmesi söz konusu. Eğer 1000’lik makine (düşük devirli) ile belli aralıkta sarım ve kamıştan aksiyon verip boşunu almaya eliniz alıştıysa size de 1000’lik (düşük devirli) makine ile devam etmenizi öneririm.

Bu makinenin diğer kendi sekmentindeki makinelerden 20gr fazla ağırlığı olması dezavantajı. Güzel taraflarından birisi estetiğinin üst sekment makinelerdeki estetiğinie önem verilmiş olması ve ikincisi de yedek kafasının olması. Üst sekment makinelerdeki verimleri beklemek doğru olmaz. Zaten LRF avcılarının biraz tecrübe edindikten sonra yeni makineye başlaması üzerine bu makineye de göz atacakları bir ürün. Düşük devirli bu makine 4,8:1 devirli ve 60cm sarım sayısına sahip. 2 kg drag kuvvetine sahip olan bu makine LRF avları için ideal özelliklerde üretilmiş.  Üzerine de 2 kg drag kuvveti olan Duel ip tercih ettim. Renk uyumu ile de harika göründüler.

Kalama ayarlama hassasiyeti gayet güzel olan, makine teli açıldığında kendiliğinden kapanmayacak yapıda olan ve biraz sert bir tele sahip.

Teknik özellikleri de yukarıda belirttiğimin dışında 245gr bir makine. Fiyatına göre Daiwa’nın en güzel ürünlerinden olduğunu düşünüyorum. Umarım ileride bu makine ile güzel av raporlarına da imza atma şansım olur. Herkese iyi eğlenceler…

 1. Merhaba sürekli okuyup duruyorum sayfanızı. Bu aralar lrf makinesi almayı planlıyorum. Ceymar C25 var ama uygun değil anlaşılan. O nedenle sizin önerinizi almak istedim mümkünse.

  1. LRF makinesi o da Gökmen bey. Okuma’nın çok tercih edilen bir makinesi. Ben kullanmadığım için yazısı yada incelemesi bu yüzden yok:) Ben kişisel tercihimi bu makineden yana kullandım. Ceymar 25 kullanmadığım için de şu özellikleri iyidir alın diyemem. Almayın hiç diyemem. Eğer kullanırsam onu da yazacağım söz 🙂

 2. Peki ninja yerine Daiwa Revros E 1003HA bu makina nasıl? 15 gr daha hafif 230 gr ve deviri farklı bunun devri 5:6:1 sarımı 70 cm.

  1. Kullanmadım. Görmedim. Bu yüzden yorum yapamıyorum malesef.

 3. LRF avlarında, özellikle silikon kombinasyonlu yapılan avlarda devir hızının düşük olması oldukça önemlidir. Bu yüzden terciğiniz çok doğru. 4.8.1 devir 1000 lik makara iyi bir tercih. Bende Daiwa Ninja 1000 lik makina kullanıyorum oldukça memnunum.

 4. merhaba alper bey.sizce bu makine alabalık ve kasna avı için de uygun mudur?

  1. Kasnada da kullanabilirsiniz tabi. Alabalıkta aynı lrf takımını kullanıp (genel olarak 0,5-8 gr atarlı kamışlar ve 1000 lik makineler) kasnada 3-12, 5-15 türü hafif spin kamışlarla 1000 lik makineler tercih ediyorum. Sebebi ise meramdaki kasnaların gücü çok fazla ve lrf kamışı ile zorlamaya gelmeyeceğini düşünmem. Ama ikisinde de 1000 lik makineler ideal bana göre.

 5. Merhaba hocam shimano exage 1000 5.0.1 dişli ve bir turda sarım sayısı 61 cm daiwa ninja i1500 4.8.1 bir turda 63 cö sarım sayısı var yani ninjanın devri daha düşük olduğu halde exageden daha fazla misina sarıyor yani devir sayısı 4.8:1 bir turda 63 cm misina toplama kapasitesine birbirlerinle doğru orantılı mıdır yani devir ile bir turda ne kadar misina sardığı birbirlerine bağlı mıdır ??

  1. ilker bey devri düşük ama kafası büyük olduğundan dolayı sarım sayısında böyle farklılıklar oluyor. Farklı bir örnek verecek olursak araba tekeri ile traktör tekeri kıyaslaması yapalım. İkisi de aynı sarım yapması için birinin daha az gitmesi gerekmekte. Bu devir olayı aslında makine üreticisi ile alakalı. Ben daha çok bir turda kaç cm sardığı ile ilgileniyorum. Aslında devir arttıkça daha fazla misina sarar. Ama bu alanda bir standart yok. Bir makine 3.0:1 devirli ama 100 cm sarıyor da olabilir. Bu yüzden kaç cm sardığına bakıyorum.

 6. Alper bey bu daiwa ninja 1003A modelini hangi kamışlarla kombin edebilirim ? Elinde okuma dead ringer 2-12 gr 2.40cm ve fujin 0,8-10 gr 2.05cm bi kamış var bunların hangisiyle güzel uyum sağlar veya tekrar bi lrf kamış seçmelimiyim ? Su sıralar aklımda major craft 0.6-10 gr atarlı kamışlar var sizce tercihim ne olmalı??

  1. Kamış makine uyumu hakkında yakında bir yazı yazacağım. detaylı bir cevap da olacak içinde. Ama sizin sorunuzu da elimden geldiğince cevaplayayım. ninja 1003 biraz ağır bir makine. Ama yine de 1000 lik bir makine. O yüzden saydığınız her kamışla kombin edilebilir. LRF ürünlerini kombinde sıkıntı yaşamazsınız. Asıl mesele büyük bir makine lrf kamışını kombin etmekte sıkıntı yaşarsınız. Saydığınız 3 kamış da olur.

 7. Daiwa ninja BG 2500ü spin avlarımda kullanıyordum ve çok memnundum. LRF için makine araştırıken 2. el ilanında 1003 a gördüm. Satıcı da arkadaşımdı. Hemen aldım. Makine ava gidemediğimden dolayı 2 ay ip dahi sarmadan yattı. yedek kafasına 0,06 ip sardım. 150 metre kadar aldı. Kırmızı renkte olan kafanın üzerinde daha önceki kullanıcıdan gelen sarılı biraz da çürümüş mono filament vardı. Yedek kafa biraz sığdı. Bu kafanın daha derin olduğunu düşünüyordum ki monoyu sökünce yedek kafa ile aynı olduğunu anladım. 0,14 monofilament (STROFT GTm) 100 metre ya sardı ya sarmadı. Daha önceki çin işi makinem 200 metreyi komple alıyordu bir miktar da dolgu yapmak zorunda kalıyordum. İri bir tralle mücadelemde baya kalam vermiştim, ama şimdi 90-100 metre beni endişelendiriyor. Bu makine için derin bir kafa var mıdır? yok sa 100 metre yeterli mi? Hiç boşuna araştırmayayım mı? Şimdiden teşekkürler…

  1. hocam daiwa 1003a iki kafası da aynı derinlikte. Daha sığ kafa üretimi yok.

 8. Daiwa megamforce 2000 A makine ve kudos 2-8gr kamış Kombini düşünüyorum. Nasıl olur başlangıç için yeterli midir? Başka bir öneriniz var mıdır bilgileriniz ve sayfanız için teşekkür ederim eline sağlık

 9. Selamun aleyküm. Alabalık avı için 2000a mı önerirsiniz yoksa 10-15 mi? Yaza hazırlık yapıyorum da sizce hangisinden daha Çok verim alabilirim

 10. mnerhabalar kardeşim ,daiva ninja 1500 lük mü 2000 lik mi tavsiye edersiniz ?ilisi arasında kararsız kaldım yadımcı olursanız sevinirim..daha önceki kullandığım makina şıhımano catana 2500 lük 4 yıldır kullanıyorum çok memnunum ama daha küçük makinada denemek istiyorum turna için. yada şıhamano mu daiva ninja mı tavsiye edersiniz? şıhamano ysa, daiva ninja modeline yakın hangi makinası var

  1. Hocam 1500 ile 2000 arasında çok bir fark yok. O yüzden yazı tura atsan bile bişey kaybetmezsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir