Daiwa Ajing X 0,5-8gr Light LRF kamışı

Merhaba sevgili dostlar… Bu yazımda da Daiwa Ajing 72L-S modeli solid uçlu Light kamışı inceleyeceğim. Daiwa 2-8 gr kamıştan sonra aldığım ikinci Daiwa kamışı deneyimim olacak.

Bu kamış 0,5-8 gr atar aralığına sahip aslında LRF için silikon- jighead uyumuna en uygun aralıkta olan kamış.

Daiwa ürünlerinde LRF açısından tek kötü yanı, kamış ve makine ağırlıklarının biraz fazla olması genellikle bende eksi alan tarafı olmasına karşında Daiwa sağlamlığı da ”Volvo” kullanıyormuş hissini veriyor. Bu sefer de tercihimi 0,5-8 gr atar aralığı olan bu kamıştan yana yaptım. Ağırlık konusunda da beklentileri karşılıyor LRF adına: 115 gr ağırlığında bir kamış.

Solid uçlu bir kamış. Yani sertlik oranı tubular olan kamışlara göre daha az. Bu da en uçtan esneyen değil biraz daha esneme payını gövdeye de veren bir kamış anlamına geliyor.

Dış görünümü açısından gayet kaliteli görünümünün arkasında %87 karbon içeriği de saklı sanırım. Güzel bir makine yuvasının yanı sıra kaliteli porselen yüzüklere sahip. Daha önceden kullanmış olduğum Nomura Hiro, sert uçlu ve 232cm boyundaydı. Bu ise daha yumuşak uçlu ve 218cm boyunda. Aslında istavrit avlarım için ideal ölçüler ve atar aralığında.

 

LRF avcılarının kamış almadan önce incelemesini düşündüğüm güzel estetik bir kamış diyebilirim. Başarılı bir çalışma ve yumuşak kamışın bir tık serti. İstavrit avları için aranılan kanı bu kamışta bulabilirsiniz.

 1. Merhaba Alper Bey.
  Ben de daha çok uzağa atabilmek için yeni bir kamış arıyorum. Elimde şuanda Catana 2.40 1-11 gr ve PRO MARINE SALTY RUGGER MEBARU 73L – 0,5 – 7 var. Makinemi yeni aldım, Nasci C2000S. Üzerine Daiwa J-Braid 0.06 mm 8 kat örgü sardım. Misinanın tamamnı makinenin kafası sığ olduğu için sığdı, dolgu yapmadım.
  Yeni kamış için sizin de bir tavsiyeniz olacak mı? Hedefim erişebildiğim kadar uzağa atabilmek.
  İyi çalışmalar.

  1. Eğer elinizde bu iki kamış varsa aslında kamış aramanıza gerek yok. Ama üst sekmente çıkacağım derseniz yardımcı olmaya çalışırım. İletişim bölümünden hangi deniz, mera derinliği, beklentiler vb detaylı bilgi verip aradığınızı yazabilirseniz ben de kişisel olarak görüş belirtebilirim. Nasci ve daiwa braid ikilisi güzel bir ikili olmuş. Önüne Leader yaparak kullanmanızı tavsiye ederim.

   1. Tekrar merhaba,
    Genelde İstanbul Avrupa yakası Marmara kıyıları ve memleketim Doğu Karadeniz’de avlanıyorum. Çoğu meram sığ, ışıklı ve mevsimine göre bol istavrit yapıyor, çingene palamudu büyüklüğünde istavrit bile tutabiliyorum. Arada levrek ve farklı türler de vurabiliyor. Kiloluk karagözler ve ispariler de açıktan yeme dalabiliyor. Dip genelde yosun ve çakıl karışık. Kumluk olan yerler de var. Diğer meralarım ise derin ve dibi taşlık. Beklentim, yemli mırmır ve eşkina tutanlara LRF ile rakip olabilmek. Bunun için de uzak atışlar lazım. Üst segmente geçmeye niyetliyim. Makine ve ip olayını çözdüm, sıra yeni kamışa geldi. LRF tecrübesi olan sizin gibi arkadaşların kişisel görüşleri benim için önemli. Yem olarak Isome Marukyu, Berkley Glup Sandworm ve Reins gibi silikonlar, biraz da mini jggler kullanıyorum. Teşekkürler.

    1. Makine ve ip olayını hallettiyseniz kamışı biraz uzun alıp erimi arttırabilirsiniz. Ben mırmır eşkina gibi balıklarla mücadele açısından da nomura hiro street kamışı aldım. Tavsiye ederim. Sitemde arama yaptırarak yada ekipmanlarımdan detaya ulaşabilirsiniz. Daiwa’nın bu kamışını yumuşaklığı sebebi ile tercih ettim. Nomura’yı ise daha güçlü balıklar için tercih ettim. Ucunun sert olması bana göre balığın daha hızlı yorulmasına etki ediyor.

     1. Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu 🙂

 2. Alper bey merhaba
  Son 3 yıldır lrf disipliniyle ilgiliyim . Elimdeki ürünleri yenilerken daiwa ajing x i gördüm . Ccs kamısımı yenilemek istiyorum kullanıcı olarak kıyaslarsak ajing x , ccs den sonra memnun eder mi ? Yada tavsiye edeceğiniz başka bir kamıs varmıdır ?

  1. daiwa ajing kamışı piyasada bulmak şu an çok zor. ccs bence daha güzel. Daiwa ajing çok sert kalıyor ccs yanında

 3. Merhaba Alper bey lrf disipline başladım bütün yazılarınızı okudum harika bir iş çıkartmışsınız sizi tebrik ediyorum
  Ekipmanları toplamaya başladım Alper bey şu an için daiwa legalis lt makina edindim çanta küçük kutu lar yavaş yavaş halletmeye çalışıyorum
  Benim sorum kamış 2 kamış hedef balığa göre edinicem
  Bende videonuzda izlediğim izlenime göre bir boreas alıcam derin sular için
  Ayrıca istavrit için 0.5 7 ultra light herşeyiyle ince Bi sistem yapmayı düşünüyorum
  İstavrit için daiwa legalis 1 10 gr mı nasıl dır sizce sertmidir yada Bi kamış tavsiyesinde bulunabilir misiniz tüm kamış yazılarınızı incelemelerini okudum hemen hemen çoğuna fiyatına göre iyi yazmışsınız çok kararsız kaldım çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir