Daichiseiko Düğüm Aparatı ve Balık Maşası

Aksesuar kullanmayı seven arkadaşlara av yaparken işini kolaylaştıracak iki ürün de tavsiye edilir. Fiyatı haricinde herşeyiyle sevdim. Aksesuarlar günlük hayatta da işimizi kolaylaştıran aparatlardır. Tabi ki olmasa da olur. Ama olursa işinizi kolaylaştırır. Bu başlık altında bugün Daiichiseiko balık tutucu ve düğüm aparatlarını inceleyeceğim.

Bunlardan öncelikle düğüm aparatı ile başlamak istedim. İp kullanan çoğu arkadaşımız leader düğümü konusunda sıkıntı yaşamakta. Yada evde bağladıkları leader bazen denizdeki sıkıntılardan dolayı kopmakta. İşte en çok de bu durumlarda hızlıca ava devam etmek için kullanıyorum bu aparatı.

Merada hava biraz rüzgarlıysa yada hava karanlıksa yada parmaklarınız biraz üşümüşse düğüm atmak iyice zorlaşır. Evdeki gibi rahat rahat atılmadığından düğüm atmak yerine leadersiz devam edildiğini de gördüm. İş bu konuda yardıma yetişir mi acaba iş görür mü diye düşündüğüm bu aparatı aldım. Daichiseiko düğüm aparatı.

Düğüm atması çok ama çok kolay. Ama düğüm çekeri konusunda bir fg knot değil. Kendi amatör ölçümlerimden çıkarımıma göre 3 kg çekerli misinanın kendi duncan düğümümle çekeri 2.3 kg gelirken bu aparatla attığımda düğümün çekeri 2-1,8 kg gelmekte. Ortada bir kayıp olsa da; leadersiz ava devam etmek mi kayıp yoksa düğüm çekerinde kayıp mı daha büyük kayıp sizin bileceğiniz iş. Aparatı kullanarak yaklaşık 10 sn içinde düğüm atabilirsiniz. Aparatın kullanım videosu ‘na buradan da erişebilirsiniz.

Bir de yanında makası bulunmakta. Misinanın ucunu rahatça kesebilirsiniz. Yanınızda bir bıçak yada bir makas taşımak yerine minik tırnak makası gibi bir makası bulunmakta. Üçüncü olarak da tel bir aparat daha var. Bu aparat ile de misinayı klipsten geçirmekte kullanabilirsiniz.

Bir diğer aparat ise balık tutucu

Balık tutucu aynı mangallardaki o et çevirmeye yarayan maşaya benziyor evet. Bu biraz daha farklı. Kapatıp üste konulan pimi çektiğinizde kapalı kalıyor çantada. Yine pimi iterek açıp balığı tutabiliyorsunuz. Balığı tuttuğunuzda da kaymıyor. Çünkü maşanın iç kısmı biraz büyük tırtıklara sahip.
Böylece balığı tuttuğunuzda oynama yapamıyor. Ben yol boyu avlanan ve yanında kocaman kova ile gezmeyen biriyim genellikle. Bundan dolayı da tuttuğum balığı klips aparatına asılı bu maşa yardımı ile kavrayıp iğneyi ağzından çıkarıp poşete atmam çok kolay oluyor.
Böylelikle eliniz kolunuz balık kokmuyor. Eliniz ıslak ıslak kamışa gitmiyor. Bir diğer güzel kısmı da bilinmeyen balık türlerine elinizi sürmeden çıkarıp denize iade edebiliyorsunuz. Bazen kaya balığı sanıp trakonyaya çarpılan arkadaşlarımız olabiliyor. Onlara ve kaya balığına elini sürmeyip eziyet ederek iğneden çıkaran arkadaşlara kesinlikle öneririm. Bir de ben gibi titizseniz kocaman balıkları bile bu maşa ile zapt edebilirsiniz. Çantamda olan en güzel aksesuarlar sanırım bu ikili.

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir