Çupra balığı beslenme şekli ve av tekniği

Merhaba dostlar, ben Gökberk BURAK. Bugün sizlere LRF ile çipura avı hakkındaki tecrübelerimi aktaracağım.

Öncelikle Çipura ya da çupra (Sparus aurata), Sparidae familyasına ait, Akdeniz ve Ege kıyılarında yayılım gösteren balık türüdür. Ekonomik değeri bir hayli fazla olan bu balığın yetiştiriciliği günümüzde oldukça yaygındır. Halk arasında farklı şekilde adlandırılabilir (al yanak, çupra, çipura ve mendik).

Beslenme alışkanlıkları bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterebilir fakat genellikle küçük deniz canlıları yengeçler, kabuklular, mamun, boru kurdu (özellikle gece avlarında), kalamar(sübye) ve sülünezdir. Yaz aylarında bulunduğu bölgenin kıyılarına kadar yaklaşıp havaların soğumasıyla birlikte tekrar derine çekilirler. Özellikle Mayıs ayından itibaren kıyılarımızdan çipura avı yapılabilir Haziran ve Temmuz aylarında ise maksimum verime ulaşır. Halk arasında “iğde ağacının çiçek açmasıyla başlayan bu serüven iğdelerin kızarmasıyla son bulur”. Son baharın ortalarında Çipura balığının %90-%95 i derin sulara çekilirken %5-%10 kadarı bulunduğu bölgede kalır ve av vermeye devam eder.

Şimdi LRF avımıza gelecek olursak bahsettiğim gibi Mayıs ve Kasım ayları arası kıyılarımızdan yüksek verim aldığımız çipura balığını jighead+silikon kombinasyonları ile yakalamak mümkün. Öncelikle balığın beslenme şeklini göz önünde bulundurmakta fayda var bildiğimiz üzre çipura mamun, yengeç ve boru kurduna saldırmakta tereddüt etmeyen bir balık. Haliyle silikon tercihlerimiz bahsetmiş olduğum türden yemlere benzemeli. Bilindiği üzere piyasadaki kokulu silikonlardan bir çok avcı yüksek verim almakta, ben de bu çipura avlarında genellikle tercihimi kokulu silikonlardan yana kullandım.

Özel olarak marka verme gereği hissetmiyorum bir kaç markanın kokulu silikonlarını kullandım ve aralarında çok büyük farklılıklar göremedim yani bulunduğunuz merada çipura varsa bahsedeceğim şekilde rahatlıkla kandırabilirsiniz. Burada özellikle değinmek istediğim bir konu kullandığınız jigheadin iğne kalitesi. Bunun nedeni ise çipuranın güçlü çene yapısı ve mücadeleci bir balık olması, haliyle büyük bir mücadelenin ardından açılmış yahut kırılmış bir iğne sizi bir hayli üzebilir, bu konuya özellikle dikkat edelim. Ve tabi ki yanınızda mutlaka bir kepçe bulundurmanız sizin lehinize olacaktır.

İzmir Körfezi’nde LRF takımları ile çok sayıda çipura avladım kıyıların yapısı kırma taşlık ve yer yer kayalıklardan oluşuyor. Burada aksiyon tekniğimiz silikonun batmasını bekledikten sonra balığın dikkatini çekecek şekilde küçük vuruşlar ve silikonu olduğu yerde hareket ettirmek bir kaç zıplatma hareketinden sonra yavaş sarımla tekrar olduğu yerde hareket ettirip kısa vuruşlarla balığın dikkatini çekmek.

Renk olarak denizin durumuna göre hareket etmekte fayda var durgun ve berrak sularda doğal renkleri tercih etmek avın verimini arttıracaktır. Bulanık sularda kırmızı ve pembe renkler kullanılabilir. Özellikle avlarımı denizin daha sakin sıcağın bastırmadığı saatlerde yapıyorum yani sabah 6-11 arası oldukça verimli saatler.Gece avlarında özellikle kokulu silikonları tercih etsem de gündüz saatlerinde gece aldığım verimi alamadım. Silikon olarak genelde boru kurdu görünümünde olanları kullandım fakat silikon yengeçler ile de oldukça verimli avlar yapma fırsatım oldu ve kilo üzeri çipuraları kandırmayı başardım. Bahsettiğim türden silikonlarla kendi aksiyonlarınızı da harmanlayarak başarılı avlar yapabilirsiniz.

Lezzet olarak da sularımızda bulunan balıklardan en lezzetlileri arasında yer alan bu balığı yerken de ayrı keyif alacağınıza eminim.

 

Herkese iyi eğlenceler, rastgele…

  1. 2-3 grlım jig headlere boru kurdu veya sülünez takarak lrf’de yapabilirsiniz. Gerçekten çok etkili ve zevkli oluyor.
    Ek olarak sülünezi yem ipi ile birlikte kullanmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir