Cumartesi av raporu

Merhaba arkadaşlar. Cuma günü yaptığım avdan sonra cumartesi gecesi de fırsatını bulup arkadaşlarımla buluştum. Aydın ve Tayfun‘un bugün ava gitmek için sözleştiğini bildiğimden onlara ben de eşlik etmek istedim. Onlar güneş batmadan gelmişlerdi ve istavrit için oltaları suya atmışlardı. Bu arada ben de 21.15 civarı geldim ve oltamı açıp sohbet muhabbet eşliğinde olta açmamla oltayı suya attım. Bir gün öncesi aldığım mırmırın kalama sesi kulağıma geldikçe iştahım artıyordu. Ama kıyıda hafta sonunun getirdiği kalabalık ve yüksek ses olması, ürkek olan mırmırı ürkütmeye yetiyordu.

Kıyıyı geze geze olta atarken oltamı attığım yere ağ serildi. İlk oluşu olmadığından ve ne yaparsam yapayım sahil güvenliğin de umuru olmadığından oltamı toplayıp başka bir yere devam ettim. O kişilerle tartışmak ve güzel başlayan hafta sonunu kavga ile bitirmek istemedim. Daha önce defalarca video çekerek ve resim göndererek şikayetimi sahil güvenlik ve gerekli mercilere göndersem de dilekçelerime cevap bile verilmedi. Bu konudaki bıkkınlığım ağır geldi ve oltamı alıp başka meraya gittim.

Arkadaşlarım birer birer istavrit alırken bir kaç istavrit ben de kandırdım fakat mırmır için yokladığımdan bol bol yosun çekiyordum. İşin kötü tarafı saat gece yarısını geçmesine rağmen mırmır alamamak beni germeye ve sabırsızlandırmaya başlamıştı.

Bir o tarafa bir bu tarafa denerken yorgunluktan peşime sürüklenen Aydın oltayı kenara bırakıp kıyıya yattı… Hırsla ve yorgunlukla denizi döverken balığı gördüm. 7-8metre önüne oltamı atıp dipten yavaş yavaş çekmeye ufak sektirmelerle silikonu kıyılatmaya başladım. Tam o sıra balığın hamlesini gördüm. Balık bindi dememle Aydın kalktı ve kepçeye sarıldı. Kalama sesi 30 metreden duyulmuş olmalı ki uzaktan bir arkadaş kepçesi ile yardıma geldi. Bu boy bir mırmırın normaldeki gücünü daha önce tatmış olsam da bu sefer beklediğimden daha güçlüydü. Yorulmak bilmeyen balık kıyıladıkça ürküp açığa doğru kalama aldı. 4 sefer kıyıya getirsem de o kendini ileri atmak için uzunca uğraştı. Kalamamı açıp onu da biraz biraz yorarak balığın tadını çıkardım. En sonunda balığı kepçeledik ve güzel bir fotoğraf çektik.

Balığı alırken elime geçen yüzgeci elimi kesmiş fakat uzunca bir süre sonra heyecanım geçince elimin kanadığını fark ettim. Gerçekten güzel boydaki bu balık, bana güzel bir aksiyon yaşattı.
Takım bilgisi
Kamış:Bir gün önce kullandığım kamışın yumuşak olması balığı kıyılatırken bana zor gelmesinden dolayı bugün daha sert olan Nomura Hiro Street 232cm max 10gr kamış ile av yaptım.
Makine: 0.16 mm mono misinayı istediğim noktalara atamama ve hissiyatın ipe göre az olmasından dolayı kendo 0.074ip ve 0.20mm %100 fc sufix leader sararak av yaptım.
Savagear 8no 2gr jighead ve berkley gulp nereis(motoroil) ile yeşil yosunlar arasında yaşayan kurtçuk taklidi aksiyonu ile de balığı kandırdım.

Yardımcı ekipmanlar ve çantadaki diğerleri:

Savagear road runner sırt çantası, Zexus kafa lambası, Daichiseiko düğüm aparatı, daichiseiko balık maşası, maria klips, Gulp baby sardine pembe, Ecogear pembe kokusuz silikon

Avda kepçelemede yardım eden Aydın kardeşime ayrıca teşekkür ederim. Güzel bir gece sonunda eve mırmırla dönmek hedefime ulaşmak bana yetmişti.

Herkese rastgelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir