Cultiva Jighead

Merhaba sevgili dostlar, Jighead tercihi konusunda bir çok soru gelmesi üzerine kullanmış olduğum cultiva jigheadler hakkında da ufak bir bilgi paylaşmak istedim.

Bildiğimiz gibi bir çok ağırlıkta ve iğne numarası olan cultiva jigheadler, ince iğneleri ve keskinliklerinin yanısıra çabuk bulunmaları ile de tercih sebebi olmuştur. Bu iğneler ince olmalarından dolayı isome gibi silikonları dağıtmadan iğneye takılmakta. İğne üzerinde bulunan minik mumsu yapı sayesinde de ufak çekiştirmelerde iğneden çıkmaması amaçlanmış.

Bu iğneleri genellikle istavrit avlarında yada küçük ağzı olan ürkek balıkları avlamakta kullanmaktayım. İstavrit gibi küçük balıkların ağzına, bu ince iğnelerin geçmesi daha kolay olduğunu düşünüyorum.

cult

Cultivanın ince iğnelerinin minik ağzı olan balıklarda daha avcı olduğunu düşünsem de dezavantajı tabi ki bulunmakta. Bunların en başını iğnelerin çabuk açılması çekiyor. Yani mırmır, eşkina, levrek gibi balıkları avlarken biraz daha kalın iğneli jighead tercih etmenizi öneririm. Çünkü açılıp sizi yarı yolda bırakabiliyorlar.

img_0709İğnelerin ince olması avcılığı arttırsa da yine ince olmasından dolayı çabuk açılmakta. Bu yüzden hedef balığa göre tercih yapmanızda fayda var.

Ağırlıklarına gelecek olursak, akıntısız meralarda 1,3-1,7 gr arası 8 numara iğne kullanırken, akıntılı meralarda da 2-3 gram arası 6-8 numara iğnelerini kullanmaktayım.

Tercihinizi hedef balığa göre yaparsanız, sizi yarı yolda bırakmayacak ve avcılığı arttıracak bu iğneler, her bayide bulunması sebebiyle ulaşılabilirliği kolay jigheadler. İlk lrfye başladığımız zamanlar sadece cultivaların bulunmasından olsa gerek bende bu iğnelerin yeri ayrıdır. Fakat günümüzde artık alternatif olarak daha uygunları olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle istavrit avlarında kullanmaktayım ve çantamda her zaman bulunan bir iğne. Hedefinizdeki balığa göre tercih yaparsanız eminim siz de memnun kalacaksınız…

Herkese rastgelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir