​Çin pazarında lrf ürünleri ve alışverişi

Merhaba sevgili dostlar, eminim lrf maket balıkların fiyatlarından şikayet eden bir çok kişi vardır. Acaba Çin’den uygun fiyata getirtsem mi dediğiniz o ürünler hakkında bildiklerim ve hangi ürünleri tercih ettiğim hakkında kısa bir yazı hazırladım. Ürün almadan önce fikirlerimin sizlere farklı seçenekler konusunda yardımcı olacağı kanaatine güvenerek bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Malum Çin pazarı, Türkiye piyasasının onda biri kadarına hatta kargo parasına ürün üretip bize kargoluyor. Bir ay kadar uzun zamanda gelse de uygun fiyatından dolayı çok kişinin tercih sebebi.

Peki lrf ürünlerinde neleri tercih edebiliriz, Çin’den bizim için uygun gelecek ürün yok mu? Jighead, silikon, klips, maket balık, aksesuarlar, eldivenler, misinalar, hatta makine ve kamışlar… Bu saydığım bir sürü ürün aslında aklıma gelen kısmı. Bir çok ürün Çin pazarından daha uyguna gelse de kalite konusunda tüm ürünler aynı kalitede değiller. Mesela kokusuz silikonların çeşitleri Çin pazarında daha fazla. Bu ürünü, hatta kokuluları da tercih edebilirsiniz. Aksiyon konusunda silikonlarda büyük bir yanıltma olmayacağı kanaatindeyim. Lakin maket balıkta aynısını söyleyemem. Bunun sebebi de Türkiye’deki maket balıkların firmaları üretimde yaptıkları deneyler ve başarılarından dolayı yani ürünün kalitesinden dolayı aslında bu fiyatı uygun bulmuşlar. Türkiye’de yüksek fiyatlara satılan maket balıklar büyük ARGE çalışmaları görüp denenip kendini ispatladıktan sonra piyasaya sürülürken Çin ürünleri için bu aşamalardan emin değilim. (Tabi ki her ürün için bunu söylemek olmaz istisnalar kaideyi bozmaz.) Çin’den gelecek ürünlerde atışlarda istenilen erime ulaşamama, aksiyon almama, yada aksiyon verememe, bilyaların yuvalarında tam oturmamasından dolayı sıkıntılar vb gördüklerim… Bu konudan dolayı ben maket balıklarda tercihim Türkiye’de elimle incelemekten yana. Makine ve kamış için zaten vergiler de işin içine girdiğinde astarı kılıfını geçtiğini düşünüyorum. Bundan dolayı bu konuda tercih size kalmış.

Bir diğer konu misinalar; aslında ülkemizde bir çok çeşit olsa da daha uygun fiyata Çin’den örgü ipler getirebilirsiniz. Diğer misinalara güvenemesem de ip konusunda büyük firmalar var ve doğru değerlerde üretim yaparak kaliteli ürünler çıkarıyorlar. Sonrasında ise jigheadler; aslında her seferinde merada bir kutu jighead düşürdüğümü göz önünde bulundurursak bu konuda Çin’den gelen ürünler bana cazip geldi. Bir de Türkiye’deki iğnelerden de kaliteli, güçlü, çeşitli olmasına ucuz fiyatı da eklenince Çin’den alacağım ürünlerde ilk baktığım, jigheadler oluyor. Sonrasında ise bir kaç farklı silikon almak ufak yatırımla farklı macera arama hissimi kuvvetlendiriyor. Az kalsın unutuyordum… Bir de aksesuarlar var tabi. Ülkemizdeki fiyatların yarısına getirilebilecek bir çok ürün var. Balık gripleri, fenerler, balıkta kullanacağınız aklınıza gelen aksesuar malzemeler… Dikkat etmeniz gereken konu doğru şekilde ve doğru firmalardan alışveriş yapmanız.

Bu arada yeni düzenleme ile Çin’den yapılan alışverişleri de etkileyecek olan 30Euro olayı kapıda. 30euro üzeri aldığınız ürünlerde artık vergi alınacak. Bu durumla ilgili de Çinlilere güvenerek onlardan vergi dilimine takılabileceğini belirtirseniz size bu konuda belki de yardımcı olabilir  günrükte XR cihazlarından geçerken Çin’den gelen ürünlerde çok pahalı ürünlerin de geçebilme ihtimali yüksek iken, İngiltere, İtalya, Amerika gibi ülkelerden gelen ürünler tek tek gözle incelenerek gümrükten geçirilir. Bir diğer şansınız da gümrüklerde haftada bir memurların nöbet değiştirmesi. Bu sayede bir memurun geçirmediği kargoyu diğeri geçirebilir. Birazcık da şans işi diyelim.

Çin’den uyguna getiriyorum derken dozunu aşıp vergiye takılmayın.

Şimdiden iyi alışverişler herkese iyi eğlenceler…

Yorumlar (1)

  1. Yazi çok güzelde urunun ustune vergi eklenip gönderilmez.kargonuz geldiği zaman sizi gümrüğe cağirip vergi+otv+gumruk komisyonu ekleyerek toplam bedeli alir malinizi teslim ederler ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir