Cevapsız Sorular

Merhaba sevgili dostlar bu başlığı açma sebebim sizlerden çok fazla gelen soruları buraya cevaplamak ve bu soruların açıklamasını ince detaylarına kadar yazmak.

Bu silikon iş yapar mı?

Arkadaşım, senin meranın özelliği ile benim meramın özelliği farklı. Bu yüzden benim meramda muazzam işler yapan silikon senin meranda çalışmayabilir. İkincisi de benim bilek yeteneğim ve tecrübem ile seninki bir olmayabilir ve bu durumda da sorunun cevabı sana ve bana göre değişebilir. Üçüncü durum ise hiçbir marka çalışmayan bir rengi piyasaya sürüp batma riskini yada o silikon serisini çalışmadığı halde üretmez. Sadece doğru suyunu bulmanız merayı okumayı öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden bu sorunun cevabı merada gizlidir.

Bana 300 liralık takım topla.

Arkadaşım kişisel işlerim vb dolayısıyla kişisel danışmanlık yapmıyorum. Bir marka model önerdiğimde ise şöyle düşünün; sizin meranıza uygun 50 çeşit ürün var. Ve ben bunlardan 5 tanesini biliyorum ve bildiklerim de aslında çok pahalı olanlar olabilir. Bu yüzden benim bildiklerimle kendinizi kısıtlarsanız ”Araştırmazsanız” belki de hem meranıza uygun olmayan hem de çok pahalı bir ürün almış olabilirsin. Bu yüzden kendi kamışını da makineni de kendin seçmen en doğrusu olacaktır. Bir de tersinden düşünelim; ben sana bir takım önerdim ve bu takım ile gerek merana uygun olmadığından gerekse de elinin alışmadığından dolayı balık alamadın, bu durumda suçlu aranıp faturanın bana kesilmesini istemediğimden dolayı takım önerisi yapmıyorum.

Sadece bir silikon söyle her balığı tutsun

Bir tane silikon alıp herşeyi ben de tutmak isterim açıkçası. Ama deniz bazen bulanık bazen berrak bazen akıntılı olur. Bu durumlarda farklı renkler de ister. Balık göç eder, gider, gelir, nazlanır ve bir sürü kriter olduğundan balık anlık olarak huy değiştirip farklı bir kalıptaki silikona farklı kokuya veya renge yönelebilir. Bu yüzden ne kadar az alsanız da bir silikonla malesef olmaz. Verimli olmaz. O yüzden benim çantamda da bir sürü farklı modelin bir sürü farklı rengi hep çantamdadır. Bu yüzden bu sorunun cevabı yok benim gözümde malesef.

Lrf takımı alıp hem yemli hem spin hem lrf yapsam olur mu.

LRF takımı ile kamış atar aralığında herşeyi yapabilirsin. Ama o kamış lrf için üretilmiştir. Araba tekerleklerini üst üste koyup üstüne bir camla orta sehpası yapıldığını da görmüşsünüzdür. Asıl amacı LRF dir ama kamış atar aralığında istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. O sizin yaratıcılığınıza bağlı.

Tebrikler, mera nere?

Arkadaşım seni tanımıyorum. Ağcı mısın, bohçacı mısın? Merayı sana söylediğimde başkaları da gördüğünden diğer görenler nasıldır? Meramda küçük balık çıktığında alıkoyacak mısın. Meraya gelip yiyip içip pisliğini ortalıkta bırakıp gidecek misin. Ben seni tanımıyorum. Bu yüzden bana mera sorma. Balığı nasıl tuttuğumu sor mesela. Ben sana mera söylediğimde o merayı bir sürü kişi görüyor ve bunlar içinde emin ol ağcılar da var. Bir levrek paylaşmıştım ve ardından 10 farklı tekne merama ağ atıp tüm ispendekleri de toplayıp merayı talan edip gitmişlerdi. Bu merada alıkonulan her ispendeğin katili benim. Bu hatayı bir daha yapmamak için ve senin de yapmaman için mera söylemem ve sen de bilmediğin tanımadığın kimseye söyleme. Sonra meran olmaz. Mera söylemediğimde de burnu büyük diye görme. Her yaptığımın bir sebebi var.

Sorduğum sorulara cevap vermiyorsun, Hayırdır?

Arkadaşım öncelikle benim hayatımı idame ettirmem için gitmem gereken bir işim ve okumam gereken bir okulum var. Balık benim işim gücüm değil sadece hobimdir. Kimsenin sorusunu da cevaplamak gibi bir zorunluluğum asla olmadı. Sizlere bilgi verebilmek için de bu siteyi kurdum. Bildiklerimi saklamak gibi niyetim olsa zaten şu an beni tanımıyordun bile. İkincisi ise günde 2 saat kadar sizlerden gelen sorulara vakit ayırabiliyorum. Bu süreçte sırasıyla soruları cevaplıyorum. Ama çok büyük bir kitle ve dağ yığınıyla soru oluştuğu için belki sorunu 1 sene sonra bile cevaplamış olabilirim. Emin ol hergün daha çok soru geliyor ve kitle büyüyor ama ben bir taneyim. Bölünüp hepsine yetişemiyorum. Bu yüzden elimden geleni yapmaya çalışsam da herkese yetişmem ve cevap yazmam mümkün değil. Bu yüzden sorunu cevaplamadığımda da bana kızmak yerine kendini benim yerime koy lütfen. Eğer bilgimi yada başka bişeyi saklasaydım bunca zaman ve para ayırıp site açmazdım ve kimseye zaman ayırmazdım, benimle tanışmazdın.

Kişisel hesaplarına neden eklemiyorsun?

Sevgili arkadaşım, LRFOlta ve kişisel hesaplarımı ayırdım. LRFOltaya ait instagram hesabı facebook sayfası ve grubu, youtube hesapları mevcut. Bunlar dışında kişisel hesaplarım, adı üstünde kişisel olup, sadece arkadaşlarım ve dostlarımla balık dışında iletişim kurduğum kişilerin olduğu hesaptır. Yüzyüze görüşmediğim kimseyi kişisel hesabıma almadığım için seni de tanımıyorsam kişisel hesaplarımdan gelen sorulara, arkadaşlık isteklerine bakmıyorum. Lütfen ısrarla ve tacize varırcasına istek ve mesaj göndermeyin. Bunlar için yeterince lrfolta sosyal medya hesabı olduğunu düşünüyorum.

Şu konuda bir sorum vardı.

Eğer sorunun cevabı sitemizde var ise bu konuda size en detaylı yazıyı yazdığımdan, tekrar yazdığımda aynı ayrıntıyı ayaküstü mesajda cevap veremeyeceğimden ve bu konu zaten sitemizde cevabını bulabileceği bir konu olduğundan linkini atarım. Amacım siteme girip oraya buraya tıklaman değil. Sorunun cevabının detaylıca orada yazıyor olması. Sitemizde aslında bir çok sorunuzun cevabı mevcut.

Yukarıdaki sorular bana hergün gelen ve bu soru yığınlarından dolayı asıl gerekli soruları cevaplayamamama sebep olmakta. Bir çok arkadaştan yukarıdaki sorulardan biri geldiğinde tek tek cevap vermem gerektiğinden yığılmaya ve zamanın yetmemesine de sebep olmakta. Bu yüzden de mesaj kutumdaki 2000i aşkın soruyu bir anda cevaplamayamama sebep olmakta.

Arkadaşlar ben elimden geldiğince lrf adına bişeyleri geliştirmeye emek veren, aileme ayırmam gereken zamanı da hobidaşlarıma ayıran bunlar karşılığında sabır, ve bir teşekkür bekleyen biriyim. Benim ne mesleğim balıkçılık, ne de başka bişeyden para kazanıyorum. Bu soruların benim işimmiş de size cevap vermiyormuşum gibi gelen soruları da tiye aldığımı söyleyeyim. Ama eğer gerçekten merak ettiğini soran yada yardıma ihtiyacı olan (sitemde de sorusunun cevabını bulamamışsa) elimden geldiğince yardım etmekten de onur duyarım. Kimsenin sorusunu cevaplamaktan çekinmem gocunmam egolanmam. Altı üstü balık tutuyoruz ve ne kalp kıralım ne de kalbimi kırın. Güzel arkadaşlıklara ve bilgi alışverişini sağlamak varken sorularımızda da üslup ve yazma tarzımıza da lütfen dikkat edelim.