Bu kaşık nerede kullanılır? Aksiyon tekniği nedir?

Metal kaşıklar bildiğiniz üzere parlak renklerden yapılan ve güneş ışınlarının metal yüzeye yansıyarak balığın dikkatinin çekmesi amaçlanarak yapılmıştır. Kaşıkların hepsi gündüz kullanılırken eğer glow özellikli jig kullanıyorsanız biraz ışıkla glow özelliğini kullanarak gece de iş yaptırabilirsiniz. Yani kaşıklar yada jigler gün ışığı bitene kadar iş yapar (glow hariç).

Peki metal kaşıklar nasıl ve hangi ağırlıklardadır?

   1384782027_psycho_sprat-1

Metal bu jigler, dilimize kaşık adıyla girmiştir. Aslında jig ve kaşık arasındaki fark, kaşıklar metal renklerde iken jigler sarı, turuncu, pembe gibi renklere boyanabilirler. Birçok ağırlıkta olabilirler. LRF için uygun olanları 1 gramdan başlar ve 10-12gr ağırlıklara kadar olabilirler.

Kaşıklar yada baby jigler kıyıdan ve tekneden kullanılabilirler. Tekneden kullanılacaksa jig aşağı salınır ve uzunca sert bir şekilde yukarı çekilir yarım metreden uzun vuruşlarla. Bir çok gramajda çalışabilirsiniz. Dip akıntısını unutmayın ve dibe inmesi için misinanızı sonuna kadar salmayın. Bir yerden sonra toplamak zor olacaktır. Tekne üzerinden jig ile avlanma videosu.

Kaşıklar veya baby jigler kıyıdan da kullanılabilir. Eğer yüzeyden yani attıktan sonra oltanın da ucunu yukarı kaldırarak sararsanız jig su üstünden gelir ve zargana, baraküda gibi yüzeye yakın (üst su)  yüzen balıkların ilgisini çekebilirsiniz. Eğer attıktan sonra biraz bekleyip bir kaç kısa vuruş yada uzun tek vuruş ve bekleme gibi bir çok aksiyon deneyebilirsiniz. Önemli olan dibe takmamak ve doğru atış ile doğru erimi sağlayabilmektir.

Metal jiglerin çalışma saatleri gün ağarması ile başlayıp gün batımı ile de biter. Aklınıza takılan sorular olursa iletişimden yada yorum olarak sorabilirsiniz. Tüm LRF’ci arkadaşlara bol trofeli avlar…

  1. Güzel bir yazı olmuş. Özellikle yazıyı video ile desteklemişsiniz.

  2. Bu jiglerde çoğu videoda sadece asist iğne ile avlanıldığını gördüm. Jigin arkasına üçlü bir iğne takmak gerekir mi? Bu üçlü iğne jigin ilişkenlere takılma riskini artırır mı? Sadece asist iğne ile avlanmak verimli ve yeterli olur mu? Jigin arkasına üçlü değil de tekli iğne mi takmak gerekir? Fikrinizi ve tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim.

    1. Bazı jiglerde hem üçlü iğne hem de asist iğne takılı olarak gelmekte. Ama ben kendo baby jiglerde üçlü iğnelerle kullanıyorum. Maria yada jigpara gibi jiglerde ise asist iğne ile kullanıyorum. Hem onu hem onu takmıyorum. genellikle de asist ile kullanmayı seviyorum. ama verim açısından izmit körfezinde jigle aman aman verim alamadığımdan kıyaslama şansım da olmadı.

  3. Kaşık ve benzerinin bir kullanma mevsimi var mı? Mesela yaz aylarında iş yapar mı? Bu arada Kocaeli Hereke de avlanıyorum.

    1. Kaşık o bölgede daha çok lüfer geçişi nisan ile kasım aylarında iş yapmakta. Ama mikro jiglerle bir çok balık yakalamak mümkün tabi ki başta istavrit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir