BKK İğne & Hareketli Ağırlık Muhteşem İkili

Merhaba sevgili dostlar, bu sezon çok farklı sistemlerle çok çeşit jighead ile av yaptım. Bu sistemlerde bölgemde 45cm boylarına kadar gelen mırmırlar benzeri boy eşkinalar gelme olasılığı olduğu gibi bir de LRF avcılığının en zevkli balığı istavritler var. Bunun dahilinde çeşit çeşit iğneler kullandık. Bunlar içinde çok ince iğnelere sahip jigheadler de çok kalın iğneye sahip jigheadler de kullandık.

Kalın iğneler mırmır eşkina levrek gibi balıklarda çok başarılı avlar verirken iğnelerin kalın olmasından dolayı da istavrit vb avlarda verim düştü. Tam tersini yani ince iğneli jigheadleri tercih edip istavrit avlarında verimi arttırınca da olası büyük bir mırmır denk geldiğinde ise ince iğneyi sakız gibi ağzında çiğneyip tükürdüğüne defalarca şahit oldum. Bu yüzden ikisinin de yakalanabilmesi için gereken kalınlık, boy, ağırlıklarda jigheadler inceledik.

Üstteki k-good 0,8gr jighead, ortadaki bkk iğnesi, alttaki ise 1,5gr k-good jighead

En verimli jigheadlerimden biri 0,8gr k-good jigheaddi (Resimde de üstte olan). Bu jighead ile çok verimli avlar yaptım. Fakat ağırlık değiştiremediğim için bazen çok çok yakın mesafelere düşüş yaptı. Aslında kendi yaptığım jigheadlerde 2 gram da 1 gram da ağırlık takıp avlanabiliyorum. Yani özgürlük ve merana, rüzgara vb durumlara göre aynı iğne kalitesini farklı ağırlıklarla yapma imkanı sağlıyor.

0,5gr-2 gr arası bu sezon içinde kendimce analiz yapacak kadar farklı ağırlık ve jighead denediğimi düşünüyorum. Bunların içinde en verimlilerden biri 1,25gr ağırlığında hayabusa iğnelerdi. Fakat yine de bu iğneler biraz kalın gelmekte veya iğne ağzının açık olmasından dolayı istavrit avlarında hırsız iğne kullanmadan yine verimin yüksek olmaması anlamına gelmekteydi. Açıkçası istavrit avında kullanılacak çok çeşitli iğne olsa da jighead konusunda en iyiyi bulma çabalarımda bu iğne ile tanıştım.

Kıyaslama açısından en verim aldığım Hayabusa iğne ile bir fotoğraf aldım.

Yukarıdaki resimde ise en verim aldığım Hayabusa 1,25gr ağırlıktaki jighead ile de kıyaslama yapmak açısından bir fotoğraf ekledim. Hayabusa iğneleri hem mırmır hem eşkina, hem de istavrite giden açma yapmayan en sevdiğim iğne. Fakat istavritte ağzının açık olmasından dolayı balık döktüğünü söylemeliyim. Yani ağzının BKK gibi hafif içeri bakması bile muazzam bir avantaj olabilirdi. BKK bir de hafif çapraz ağız yapısına sahip. Sırtında çentikler var ve silikonları kaydırmıyor. Hepsi birleşince aradığımdan fazlası ortaya çıkıveriyor.

Jighead tercihinde aradığımı tam olarak bulamadığımdan çözümü iğnelerde aradım. Bu konuda da ürün kalitesinin ve standartlarının çok yüksek olduğunu bildiğim BKK iğnelerinden seçimimi yapmaya karar verdim. Aradığım şey istavriti dökmeyecek kadar keskin ve mırmırda açmayacak kadar dayanıklı olmasıydı.

Aradığımı buldum: BKK Hareketli Jigheadler!

İğneler muhteşem keskinlikte. Çok kalın veya çok ince değildi. Yani aradığım formu buldum. Fakat bu iğneleri şimdi nasıl bir ağırlıkla kullanacağım sorusu aklımdaydı. Hareketli jighead olarak satılan Bera markasının iğneleri gibi bir sistem ile olaya çözüm buldum. Açıkçası delikli hareketli kurşun da yapılabilirdi. Ama en temizi mafsallı yani hareketli bu jigheadi yapmak oldu.

Şimdi gelelim kurşuna…Daha önce Bera Jighead’de olduğu gibi hareketli jighead kullanarak bu iğneleri en verimli şekilde kullanabileceğimizi düşündük. Bu jigheadler için farklı kurşunlar kıstırmalar gezer kurşunlar vb bir çok sistem deneyip hareketli kurşunda karar kıldık. Bu  konuda da LRF Olta olarak kaliteden ödün vermeyip cheburashka kurşunlarını kullandık.

Bu ikili ile yaptığımız avlarda istavrit avlarının da veriminin yükseldiğini söyleyebilirim. Aynı zamanda büyük trofelerde herhangi bir sıkıntı yaşamadık. İstavrit avlarında balığın dökülmesi olayının epeyice önüne geçtiğimizi söyleyebilirim.

Tabi ki bu ürünü bir kaç kişi denemelerini yaparak araştırmalarımızı tamamlayıp size sunmak istedik. Umarım sizler de bu ürünü beğenirsiniz.

Ürünlerin iğne ve kurşunları açısından piyasadaki jigheadlere yakın fiyatları olmasına kıyasla sanırım tüm jigheadlerle kapışacak keskinlikte ve kalitede. Çin’den getirdiklerimiz, ülkemizde olanlar da dahil yüzlerce ürün içinden böyle bir kaliteyi bulup sizlerle paylaşmamak olmazdı.

Ürünleri piyasadaki en kaliteli BKK iğnelerle yaptık. 1gr ağırlıklarla da modifiye ettik. Bu konuda da özgürlük tamamen size kalmış. İstediğiniz ağırlıklarla istediğiniz iğne numarası ve istediğiniz modelde iğneyi kombinleyip kullanabilirsiniz.

Hareketli kurşunların aksiyonu çok bozduğunu düşünüyordum. Özellikle kanca tarafındaki boşluk beni rahatsız ediyordu. Aksiyon verirken silikonun ağır olmasından dolayı aksiyonda bozulma olduğunu düşünüyorum. Ama floating silikonlarda bu durum minimuma indi bana göre. Floating silikon ile kanca silikonla beraber yukarı kalkmakta ve iğnenin aşağı sarmasını engellemekte. Hareketli iğnelerde verdiğim aksiyon biraz yumuşuyor gibi geliyor. Belki de psikolojiktir. Ama kalitesi ve iğne olarak bakıldığında gerçekten hem özgürlük hem de fiyatına göre alınabilecek en iyi performanslardan biriydi.

Sizler de kendi iğnelerinizle kendi kancalarınızı yapabilirsiniz. Kurşunları Cheburashka kurşun olarak aratabilirsiniz. Ben satın aldığım siteyi buraya paylaşıyorum.

https://sahtekutum.sopsy.com

İğneleri ise tamamen sizin tercihinize bırakıyorum. Uzun boyu olan çoğu iğne işinizi görecektir. Şimdiden rastgelsin…