Bir istavrit hikayesi

Merhaba sevgili dostlar, iş güç derken şu sıralar pek balık tutmaya gidemez oldum. Ancak akşamları sizlerden gelen sorulara cevap verebiliyorum.

1 temmuz 2017 Şu sıra yoğunluğun verdiği yorgunluk beni iyice bunaltmıştı. Tabi ki bu yorgunluğu en güzel de balık tutarak atabilirim dedim ve akşam üzeri elime lrf takımımı alıp çıktım yola. Güneş tepede ve bu güneşte balık tutmak biraz zordu. Kendime bir ağaç gölgesi bulup kendimi biraz topraklama yaptıktan sonra kıyıya geçtim ve oltamı açmaya başladım. Bir iki çaparici amca olta sallıyordu fakat kovalar boştu. Oltamı acele etmeden yavaş yavaş açtım. Decoy jighead ile isome kombinasyonu çok hoşuma gitmişti. Decoy’un iğne üzerinde kaydırmaz minik çıkıntısı tam da isome içindi.

Pembe isome ile ava başladım. Tabi ki ilk balık kaya balığıydı, çok küçüktü. Fotoğraflasam ölecek diye hızlıca denize iade ettim. Çaparici amcalar bir yandan denizi dövseler de boş çekiyorlardı. Ben de zaten ilerisi boş diye 10mt civarı önüme atarak suyu tarayarak çekiyordum. Oltamı atıp kısa süre bekleyip boşluğunu alıp dibe inmesini beklemeden küçük hoplatmalar yapıp boşluğunu alarak kıyılatıyordum. O sırada birkaç balık kandırdım. Galiba balık kıyılamıştı. Bir iki tane daha kandırdım. Artık kıyıdan biraz tutabilirim derken balık kesti. 5 balıktan sonra yer değiştirdim. Çapariciler de kovaları boş dönmüşlerdi. Güneş tamamen battı ve hava kararmaya başlarken bir kaç tane daha kandırdım.

Saat 23.30da avı bitirdim fakat son bir saat artık tamamen balık kesmişti. 25 balıkla avı bitirdim. Fotoğraf çekerken yanıma gelen kediye de bir kaç tane bırakıp balıkları çantama attım. Yaklaşık 10 gümüş balığı 4-5 kaya balığını zarar vermeden geri iade ettim. Eğlenceli bir av oldu. İsome yine gücünü gösterdi. Bir çok kokusuz& kokulu silikon denedim fakat istavrit kandıramadım.

Takım Bilgisi:

Makine: Daiwa ninja 1003a

Kamış: Nomura Hiro Street max 10 gr

Misina: 0.12 mono trabucco

Silikon & jighead: Decoy 1.5 gr ve isome pembe L boy silikon

Herkese rastgelsin.

  1. hocam selamlar.. İStavritleri kaç no iğne ile yakaladınız ve kaç gram jig head kullandınız? Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir