Berkley sorunsalı

Merhaba sevgili dostlar yeni bir yazı ile karşınızdayım tekrar. Son zamanlarda meraların hareketlenmesi ile artık bol bol ava gideceğim. Gidiyorum da tabi ki ve illa ki boş döndüğümüz (10-20 parça istavrit) olduğundan av hikayesi yada raporu aktaramıyorum. Tabi bir de okul proje yoğunluğu da yok diyemem.

Ava bol bol gidiyoruz. Merada henüz sezonun yeni başlamasının da etkisi ile kokulu yemler daha çok iş yaptığından ilk tercihler yine onlar oluyor. Zaten iki büyük marka var bu konuda. İkisi de tabi ki çantada her zaman bulunuyorDU… Artık berkley ürünlerini bulmakta zorluk çekmeye başladık. Bir de fiyatları var tabi ki. Normal kokusuz silikonlara göre zaten 5 kat daha pahalı olan bu silikonları bir de marketlerde bulmak zorlaştı. Bazı marketlerde 38-40 tl arası iken 50 tlye bile baby sardine serisi satılıyor. (Tabi bu konu av marketinin bileceği iş. Biz de daha uygun yerden tercih edip alışveriş yapabiliriz.)

Bunun yanında benim en büyük sorun yaşadığım şey şu:

Neden Baby Sardine Alive Ürünleri Yok?

Firma ithalatçısı kullanıcıları ile arasında sanırım bir bağ yok ki alive ürünleri getirmiyor veya getiremiyor. Sebebini bilmiyorum ama zaten kendini ispat etmiş baby sardine serisi minik kavanozlarda yurt dışında satılmakta. Bu ürünleri herhangi bir av marketi getirdiğinde de bildiğiniz gibi ithalatçı getirme hakkına sahip olduğundan dolayı yasal bazı hakları bulunmakta. Yani benim anladığım şu:

Ben sana kısıtlı malzeme getirip kısıtlı renk seçeneği sunarım. Sen de olanla yetin.

Açıkçası kendime de kızmıyor değilim. Yurt dışından sipariş vermeye milliyetçi yaklaşıp ülkemizdeki vergi veren insanlar kazansın anlayışına sahip biriydim. Fakat hem getirene engel olup hem de kendisi getirmeyince bize de başımızın çaresine bakmak düşüyor.

Baby sardine serisi hem istavrit, levrek, sarıkanat, mırmır, eşkina ve aklınıza ne gelirse her balıkta çalışıyor. Ama doğru rengi bulmak da bizim için önemli. Burada renk yelpazesi devreye giriyor. Ülkemize gelen sınırlı sayıda malzemeden zamanında alıp stok yapmak gerek sanırım. Çünkü bir ürünün arkası gelmiyor. Babam anlatırdı eskiden ekmek, yağ kuyruğu olurdu diye. Sanırım böyle olmasını ürünlerinin kapış kapış alınmasını istiyorlar. Ama bu devir 80’lerde kaldı. Artık Amerika’dan siparişler 10 günde ülkemizde. Çinden 3 liraya kargo verince kargo ücreti ödemeden kapına bırakıyorlar.

Benim anladığım kadarı ile bu ürünleri kullanan insanlarla irtibat halinde değiller ve hangi ürünleri getirmeleri gerektiğini bilen bir danışman yada yardımcıları yok.

İkinci olasılık; yurt dışından her ürünü bilerek getirmiyorlar.

Pazarlama politikasını anlayamadığım Berkley sorunsalı umarım en kısa sürede çözülür ve hem bizler istediğimiz ürünlere ulaşırız hem de onlar çok satıp daha çok kazanır. Umarız bu sorunlar artık çözülür ve bireysel alışverişler yerine ülkemize vergi veren esnafların aracılığı ile alışverişlerimiz devam eder…

Güzel yazılarda görüşmek dileğiyle…