Balığa çıkmadan önce…

Balığa çıkmadan önce sadece zamanımın olup olmadığına bakmam genellikle. Zamanımın müsait olduğu saatlerde diğer kriterlerimi de kesinlikle gözden geçiririm. Malum balık da rüzgar sıcaklık vb hava ile orantılı yemlendiğini unutmayalım.

Öncelikle gün içinde zamanımı belirledikten sonra bu saatlerde rüzgar var mı diye bakarım. Rüzgar çok ise LRF avı zor olacaktır. Bir de rüzgar denizden kıyıya esiyorsa jigheadleri de jigleri de atmak tehlikeli olacaktır. Sudan çıktığı sırada rüzgarın da hızı ile üzerinize gelen jigheade dikkat etmelisiniz.

fishingquicklink_1Sıradaki bakacağım şey ise basınç durumu: Yüksek basınç hava; balık dibe kaçar ve sığınaklarında basıncın düşmesini bekler. İllaki av yapacaksanız derin suları deneyebilirsiniz. Hava güneşliden yavaş yavaş bulutlanmaya doğru geçiyorsa genellikle geceleri güzel avlar verirler. Bunun sebebini de geceleri su içinin karanlık oluşu(ay ışığı etkisi de azalır) ve bundan dolayı rahat yemlenebilmesidir. Alçak basınç yüksek sıcaklık anlamına da gelir. Bundan dolayı balık yüzeye daha da yaklaşır. Alçak basınçlı havalarda balığı dipte değil biraz daha yukarıda arayabilirsiniz.

Eğer hava olta atılacak kadar rüzgarlı ve hafif de bulutluysa spin oltamla akşam suyunu denerim sonrasında hava durulursa LRF denerim.

Solunar takvime de arada bakarım. ”Ay Takvimi”nin bana kazancı şu olur: Örneğin dolunay varsa su içinde aman aman bir bulanıklık yoksa, bu durumda fosforlu yem takmak yerine normal silikonları tercih ederim. Eğer ay hiç yok ise suni yemin su içinde görünebilirliği olmadığından fosforlu silikonlara yönelirim.

Eğer LRF yapacaksam hava durgun ve rüzgarsız olması benim için kafidir. Amaç kendimi şarj etmek ve eğlenebilmektir. Her yazdığım durumda da ilk kriter tabi ki şanstır. Şansınız bol avınız daim olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir