Bahadır Bozer ile LRF hakkında

Merhaba sevgili LRF’ci dostlarım. Bugün de uzmanına sorduk köşesine yeni bir yazı eklemek istedim. Bu köşeye eklediğim her yazı LRF konusunda bu konu tecrübeli kişilerin sizlere farklı bakış açısı kazandırmaları.

Benim için LRF yaratıcı bir av şeklidir ve her insanın düşüncesi bile faklı iken balık tutma şeklinin aksiyonunun, kullandığı malzemelerin aynı olmasını beklemek doğru olmaz sanırım. Bu konuda sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm sizlere bakış açısı kazandırabilecek yazılar hazırlamaya çalışıyorum. Bu yazımızda da Bahadır Bozer’in yazısını sizlere 10 soruda aktarmaya çalıştım. Hadi söyleşimize geçelim.

img_6270

1-Öncelikle sizi tanıyalım ne işle uğraşırsınız?

Herkese merhaba ben Bahadır Bozer. 36 yaşındayım, İstanbul’da yaşıyorum bar restoran işletiyorum.

2- Balık avcılığı tecrübeniz ne kadar, kaç senedir LRF ile avlanıyorsunuz?

Balık tutma merakım liseli yıllarda başladı o zaman ailemle birlikte Sakarya’da yaşıyordum harçlıklarımdan biriktirdiğim paralarla Bulgar pazarından bir takım almıştım vakit buldukça Sapanca gölüne ve civardaki göletlere gidip balık avlamaya çalışıyordum. Daha sonra üniversite,is hayati,askerlik derken araya çok uzun yıllar girdikten sonra bir gün dayanamayıp Üsküdar’ın yolunu tuttum ve hiç bilmeden araştırmadan Cengiz Balıkçılık’tan bir takım aldım İstanbul’da birkaç sonuçsuz avdan ve birkaç kefal macerasından sonra yaz aylarında ailemin yazlığında çapari ile istavrit avlamaya başlayınca zehir tekrar damarlarıma girdi. Fakat bu işte bir gariplik vardı takım çok uzun,ağır ve hantaldı yıllar önceki gibi değildi bir iki saat avlandıktan sonra kollarım ve özellikle bileklerim inanılmaz ağrıyordu her gün de baliğa gitmeden duramıyordum. İste bu sebepler beni araştırmaya yöneltti ve Lrf ile böyle tanıştım ve Lrf takımını ilk elime aldığımda anladım bu tarz tam bana göre ve ondan sonra bir daha hiç sörf takım kullanmadım.
Lrf ile tanışmam yaklaşık 4 sene önceydi ilk aldığım kamış, Mitchell 3-15gr 180 cm teleskobik, makina da okuma safina pro 25’ti ki bunlar bana baya oyuncak gibi gelmişti. Lrf’nin asıl zehrini o yaz Alaçatı’da tatilde aldım Ege Denizi ve Lrf gerçekten keyifliydi.

img_4936

3- Size göre LRF nedir. Beklentiniz nedir?

Bana göre Lrf keşiftir! Suprizdir, heyecandır. Lrf ile uğraşan herkesin basına gelmiştir; ilk başlarda bana çok oluyordu, elimde Lrf takımını görenler bu nasıl olta diyorlardı. ”Neye atıyorsun” sorusuna da cevap vermek zor oluyor ne gelirse dediğinizde “öyle şey mi olur” cevabıyla çok karşılaştım yada karşınızdaki insanın bu hiçbir şey bilmiyor, öylesine oyalanıyor herhalde diye düşündüğünü bakışlarından anlıyordum. Kısaca Lrf piyango gibidir diyebilirim .

Lrf den beklentim ise çok bir şey değil aslında zaten bence Lrf ile uğraşan kişi çok bir şey beklememelidir yanı asıl amaç çok balık tutmak olmamalıdır. Onun dışında Lrf’den benim en büyük beklentim değişik balıklar avlayabilmektir çok balık olmasa da olur.

4- Kullandığınız ekipmanlar nelerdir(Makine, kamış, misina gibi)?

Kullandığım ekipmanlara gelecek olursak çok fazla kamış ve makina kullandım deneme yanılma yöntemiyle en son elimde olan malzemeler ise:
# Shimano soare ci4 2,12 0,6-12 gr kamış,
# Shimano soare ci4 makina ,
# daiwa ajing-x 2,03 0,6-8 gr ,
# Shimano stradic hgn 1000,
# major craft solpara 0,6-10 gr 2,10
Su an elimdeki takımlar bunlar misina olarak ise daiwa 8 kat 0,08 ip power pro 4 kat 0,08 ve soarenin 0,06 ip misinasi bulunmakta ki hepsinden memnunum fakat daiwanin ve soare nin ipleri gerçekten süper.
Leader olarak ise yine Soare’nin kendi leaderini kullanıyorum flourocarbon, yalnız kutusunda kalınlık yazmıyor.
Silikon,jighead,minijig ve sert sahtelere gelince hepsi bilindik seyler zaten genelde herkesin kullandıklarıyla aynı.

img_3983

5-LRF avı için en doğru mera nasıl olmalı? (Derinlik, ışık alıp almaması vb)

Mera olarak benim en sevdiğim yerler iskele, marina gibi yerler derinlik için iyisi ne çok sığ nede çok derin. Işık alma konusuna gelince ise bence aman aman ışık almasına gerek yok hatta bence az ışık alması daha bile iyi aşırı ışık alan yerlerde genelde benim avlarım verimsiz geçiyor. Bence en önemlisi akıntı ve rüzgar özellikle karşıdan alınan rüzgar ve fazla akıntı Lrf’yi kötü etkiliyor.

6- Bir makine yada bir kamış alırken neye dikkat edersiniz?

Makine ve kamış alırken ilk dikkat ettiğim açıkça söylemek gerekirse ağırlık! Bu bende ciddi anlamda takıntı oldu.
Bunun dışında kamışta; boy ve uç aksiyonu benim için önemli. Çok esnek kamışlardan hoşlanmıyorum en son aldığım Major Craft kamışı da extra fast olduğu için aldım. Makinede ise bence en önemlisi devir bence. Lrf icin düşük devir daha avantajlı çünkü su içinde sahteye daha gerçekçi aksiyon veriyor. Fakat sert sahtelerde ise durum tam tersine dönüyor yüksek devirli makinalarda daha iyi aksiyon oluyor
Makinadaki bilye sayısı ile drag gücüne de dikkat ederim ama Lrf makinalarda drag gücü genelde pek farklı olmuyor en üst segmentteki makinada bile ortalama 3 kg yu geçmiyor bilye sayısı da zaten fiyatla doğru orantılı.

img_6655

7-LRF ile hangi tür balıkları yakaladınız?

Lrf ile yakaladığım balıklar genelde herkesle aynıdır. İstavrit, kaya balığı, iskorpit, gelincik, kırlangıç, mırmır, çipura, pisi, çinekop, akya yavrusu (adini ben bilmiyordum forumda öyle söylendi). Bunların dışında Alaçatı’ da iken yakaladığım birkaç çeşit daha olabilir ama inan hatırlamıyorum. Lrf ile tatlı suda sadece bir kere çok kısa süre deneme fırsatım oldu fakat sonuç alamadım.

8- Silikon mu yoksa jig ağırlıklı mı yoksa maket balık ağırlıklı mı çalışıyorsunuz, Neden?

Ben genelde silikon ağırlıklı çalışıyorum. Özellikle kokulu silikonları keşfettikten sonra normal silikonları kullanmaz oldum ama bunun sebebi sadece kokuları yüzünden değil aksiyonları da çok güzel bu silikonların. Mini jiglere gelince silikonlardan sonuç alamadığım zamanlar özellikle mini jigleri mutlaka denerim ki sonuç aldığım çok olmuştur. Bir de özellikle sabah suyunda ve gündüz avlarında mini jigler genelde silikonlara göre daha avantajlı. Sert sahteleri nedense Lrf’de sevemedim en çok tavsiye edilenlerle bile daha skorum yoktur ama sanırım bunun sebebi birazda ”neredeyse hiç kullanmıyor” olmamdır.

 asd

9- LRF avcılarına verebileceğiniz püf nokta yada öneri var mı?

Lrf avcılarına verebileceğim tavsiyeler: Eğer bu disiplini severlerse benim gibi dünyanın kamışını ve makinasını denemesinler bütçelerinin el verdiği en üst seviye takımı alıp kullansınlar. Yoksa benim gibi bayağı bir malzeme deneyimleri olur, tabi bununla doğru orantılı olarak da masrafları olur.

Birde bana göre çoğu insan hafifliğe pek önem vermiyor ama Lrf icin gerçekten ne kadar hafif o kadar keyif. Makinalarda özellikle insanlar 1000 ilk yada 10 luk makinalardan uzak durup 2500-20-25 lik makinalara yöneliyorlar buna karşıyım ben. Bir ara 500‘luk makina kullanıyordum; bayağı anahtarlık gibiydi. Sattığıma da çok pişman oldum açıkçası. 2500‘luk makinaları ben spinde kullanıyorum ki çok rahat zorlanmadan lüfer yakalamışlığım var.  Misina olarak kesinlikle ip kullanılmalı atış mesafesini arttırdığı gibi vurusları çok daha net hissetmede çok fark ediyor ama ipin ucuna yarım metre ile bir metre arası leader yapılmalı ki flourocarbon kullanılması iyidir ama mono misina da kullanılabilir.

Genelde insanlar leader’i sok ile karıştırıyorlar sağlamlık için sanıyorlar fakat Lrf’de durum farklı: Sağlamlıktan öte, amaç görünmezliktir. Bir de ne kadar önemli bilmiyorum ama bende bir ara takıntı olmustu atış mesafelerini beğenmeyip kıstırma kurşun eklerdim takıma daha sonra bunun gereksiz olduğunu anladım atış mesafesini arttırsa da kesinlikle aksiyonu kötü etkiliyor ve silikonun hızlı batmasını sağlayıp görünürlülüğünü azaltıyor ayni zamanda daha fazla takılmalara sebep oluyor.

106240373

10- Bir LRF avcısının çantasında olması gerekenler nelerdir?

Takım çantasında olması gerekenlerden bahsedersek; marka olayına girmek istemiyorum silikonlar için genelde 3-5-7 cm aralığında renkli kurtçuk şeklindeki silikonlar özellikle simli olanlar gece avları için kokulu silikonların neredeyse her modeli ve rengi minijiglerin kullanılan kamışın atar aralığında olanlarından jighead, klips, kıstırma kurşun, kanca, silikon koymak için minik malzeme kutuları, kokulu silikonlar için sızdırmaz kaplar, grip, kepçe, kafa feneri.

Sızdırmaz kapların özellikle altını çizmek istiyorum başıma geldi çünkü bu tarz silikonların paketleri açıldıktan sonra tekrar kapatmaya yarayan kilit olayı hiçbir ise yaramıyor ve kokuları genelde berbat oluyor ki o sıvıyı kaybettikten belli bir süre sonra silikonlarda kuruyup kullanılmaz hale geliyor.

LRF-OLTA adına Bahadır Bozer’e çok teşekkür ederiz. Yeni başlayanların dikkatle okuması gereken ve tecrübelerle sabitlenmiş tüm konuları 10 soru altında toparlamaya çalıştık. Herkese iyi eğlenceler, bol trofeli avlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir