Av sonrası ekipman temizliği

Merhaba sevgili hobidaşlar. Tatlı sularda ve tuzlu sularda yaptığımız avlarda kullandığımız ekipmanların bakımını ne sıklıkla ve nasıl yapmalıyız gibi kriterler hakkında ufak bir yazı hazırladım.

Av sonrası eve geldiğimizde üzerimize çöken ağırlıktan mıdır yoksa başka bir açıklaması var mıdır bilmiyorum ama her av sonrası bir üşengeçlikle tuzlu suya giren ekipmanları temizlemesi zor geliyor. Fakat her av sonu olmasa bile her hafta av sonrası bazı bakımların yapılması gerekmekte. Peki nasıl?

Her av sonrasında öncelikle ekipmanımızı düzgünce yerleştirmeye özen gösteriyorum. Bazen bir gün ara ile ava gittiğim bazen ise bir ay sonra gittiğim oluyor. Bu yüzden her av sonrasında temizlik yapmak yerine haftasonu bir kaç dakika ayırarak temizliğimi yapıyorum.

Tuzlu suya giren ekipmanlar tatlı suya göre daha çok aşındırıcı ve deforme edici olduğundan temizlik konusu daha önemli bir kriter olduğunu söyleyeyim.

Su ile temas eden kamışın her halkasına hafif tazyikli su vuruyorum ve sonrasında kuruluyorum. Halkalar üzerinde kalan tuzlu su, misinanın her geçişinde deformasyonuna sebep olacaktır. Bu yüzden kamışın halkalarını düzgünce tuzlu sudan arındırmak önemli.

Makine için ise misinanın sarılı olduğu yuvaya makinenin içine su gitmeyecek şekilde hafifçe su tutarak ve ovarak misina üzerindeki tuzun gitmesini sağlıyorum. Bir de misinanın geçtiği o küçük bilya da önemli. Bu bilya üzerine de hafifçe su tutarak yavaşça çeviriyorum. Makineye tazyikli su vurmadan özenle yapmamızın en büyük sebebi makine içindeki yağını akıtmadan temizliği yapabilmek. Makine içindeki yağ aktığında dişliler ses yapmaya başlayacaktır.

Makine, kamış, misina temizliği dışında bir de kullandığımız maket balıklar var tabi ki. Her av sonrasında maket balıklara da su tutarak kurumaya bırakıyorum.

Sezon sonu bakımında ise makinemin içindeki bazı dişlileri yağlamak gerekiyor. Eğer vaktiniz az, makine yağınız yok, makineyi açınca nasıl toplarım diye tereddütünüz varsa çoğu av bayii artık makine temizliği yapıyor.
Kamış halkalarında eğer korozyon varsa bu korozyonu söken kimyasallarla temizlemenizi öneriyorum. Bu şekilde bıraktığınızda yeni sezona kadar küf pas daha da artacak ve belki yüzüklerin çatlamasına bile sebep olabilir.

Maket balıklarda ise bakımını yapsanız bile kancaların küflendiğine şahit oldum. Bu yüzden sezon sonu kancaları değiştiriyorum. Eski küflü kancalar balığı tutabilir belki fakat kıyıda balığın bir hareketi ile elimize geçebilir çizebilir ve sağlıksal olarak bize zarar verebilir.

Ekipman temizliği aslında ekipmanın daha uzun ömürlü olması anlamına gelmekte. Aynı zamanda avlakta bizi yarı yolda bırakan bir kamış, makine vb ile av yapmak da bizi üzecektir. Bu yüzden av sonrası ekipmanlarımızın temizliğine önem vermenizi ve ekipmanın ömrünü uzatmanız açısından da önemli olduğuna dikkat çekmek istedim. Her av sonrası olmasa bile kısa sürelerle yapacağımız bir kaç dakikalık temizlik, bizim hem daha sağlıklı ürün kullanmamızı sağladığı gibi daha uzun kullanıp cebimize de fayda sağlayacaktır.

Rastgelsin…

 1. Temizlikten sonra silikon sprey kullanilip ekipmanlar kaldirilabilir mi?

   1. Ben galiba anladım Alper abi
    Mesela würth markanın silikon bazlı yağı var makine yağlamasında kullanılıyor ama pas sökücü değil koruyucu nitelikte

    1. Olabilir. Bir çok çeşit olunca ben bile yetişemiyorum inan.

 2. Kamış halkaları ve sahtelerdeki pası temizlemek için önereneceğiz bir marka var mı hem pas sökücü hemde koruyucu olan?

  1. Hocam kamış halkalarına wd 40 sıktığım oldu. Ama aslı pas sökücü spreyler sıkmak ve hemen temiz bir bezle silerek pası çıkarmak. Pas durduğunda da o spreyle durduğunda da zararlı. Bu yüzden önce küflendirmemek için kamışın her avdan sonra bir nemli bez ile tuzunu silmeye çalışın.

 3. Alper bey merhaba
  av sonrası maket balıkları tatlı suda temizleyip kurumaya bıraktıgınızı belirtmişsiniz .
  Aynı durum silikonlar içinde geçerlimi (kokulu/kokusuz) ?

  1. Silikonlarda da aslında denize girenle girmeyeni aynı yere koymamamız önerilmekte. Silikon üreticilerinin çoğu bunu söylüyor. Ama ben ayırmıyorum. Erime vs yaşamadım. BElki bir tık renkleri solmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir