Av Raporu Levrek ve LRF Sezon Açılışı

Merhaba sevgili dostlar. 05.03.2019 öğle saatlerinde Erdem abinin yeni çanta aldım denemem lazım akşam balıktayız demesiyle gaza geldim. Ekibi toplamış ve beni de aldılar. Meraya iner inmez heyecanla oltalara sarıldık. Su çalkantılı ama rüzgar gittikçe düşüyordu. Ben off tam levrek havası dedim. Tabi ki az dalga görünce biliyorsunuz hemen usta ATICILAR; ”Heh levrek havası” diye yapıştırırlar… :)) Bizim ki de öyle oldu tabi ki ciddi değildim. Hedefler yemler herşey istavrite göre hazırlandı. 0,12mm sunline siglon leader ve istavrit için bir tık kalın olsa da erim için bu rüzgarda iyi olacağını düşündüğüm çantamda tek kalan hayabusa 1,25gr jighead’e Ecogear katsu düz pembe silikonu taktım. Biliyorum ki işini şansa bırakmayan garanti bir silikon.

 

İlk atışımı yaptım. Ama öncesini de anlatmak istiyorum. Makinemdeki ipi sezon sonu boşaltmış can sıkıntısına o makineden bu makineye çevire çevire derken geri makineye sardığımda makinenin kalamasını sonuna kadar sıkılı unutmuşum ve farkında da değilim. Atışı yaptım misina boşa çıktı. Erdem abi hala takım mı bağlıyosun açamadın mı derken bi hareket için kamışın ucunu kaldırdım. O kadar boşluk verirsen takarsın dibe tabi dedim. Çekiyorum kaldı öyle. Sonra bi baktım o da çekiyor. Bunda balık var dedim. Daha oltaları açamayan ekip şokta. Dalga geçtiğimi düşündüler tabi. Ben ise eşkina falan galiba diyorum. Erdem abi hala oralı değil. Kıyıya doğru bi şapırdama olunca feneri çaktık ki balık levrekmiş. Sonrasını ise videoya çekmeyi başardık.

Balığı kıyılatırken baktım ki kamış elden gidiyah… Meğer kalamayı unutmuşum fark ettiğimde çok geç değildi ve hemen ayarını yaptım. Hedef o kadar istavrit ki, kepçeyi evde bıraktım yük mü edeceğim bir de bunu deyip çıkmıştım. Ama nasip öyle demedi. Neyse ki bugüne kadar benim en az 60-70 mırmırımı kepçeleyen, profesyonel kepçecimiz Emre abi yetişti 😀

Emre abi 30-40 metre ilerideki iskeleye gitti ve tek çıkartma şansımızın bu olduğunu söyledi. Merdivene gittik ama balığı elle kavramak da mümkün değil tabi ki. 3-4 kez git gelden sonra balığın ağzına tek hamlede elini sokarak balığı kavradı. Çok şükür kıyıya almıştık. Bir kaç da fotoğraf faslından sonra oltamızı atmaya devam ettik. Açıkçası ilk atışta vuruş aldığımdan ne olduğunu pek anlamadan şokla balığı çektim. Hatta geçen sene Erhan hocama denk gelen balığı da merdivenden ben almıştım. İki elinle daldır al deyince elimi merdivenden bırakıp suyu öpüyordum. Bu sene de Emre abi merdivene indiğine göre galiba sıra onda 😀

İlk atışımda amacım misinayı biraz sağıp sonra rahat sarmaktı. O yüzden aslında ipte verdiğim boşluk ile rahat rahat geniş geniş sarıyordum. Hatta dibe takıldığını bile düşünmüştüm. Balığın oltama binmesini en güzel şöyle açıklıyorum: Takipçilerimizden birinin hayır duasını almışız. Yoksa bunun başka bir izahı olmamalı. Sımsıkı kalama, kepçesiz, ince jigheadli, 0,12mm FC leaderli takımla 1.5kg 50cm balığı almak… Acemilikte bile böyle sıkı kalamayla zorlamamıştım. Bir de sunline siglon leaderi test edecektim. Sanırım bu da benim için güzel bir test oldu.

 

Kullandığım takım bilgisi

Kamış: Shimano Diaflash BX80UL 1-7gr 244cm

Makine: Shimano Stradic ci4+ 1000HG (Hızlı Devir)

İp&Leader: Shimano Kairiki 0,06mm yeşil & Sunline Siglon 0,12mm

Silikon: Ecogear Aqua Katsu Aji Düz pembe (Aşağıya da hangi silikon olduğunu ve linkini ekliyorum.)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir