At-Çek (Spin) – LRF Avcılığında Kıyafet ve Techizat…

Kıyafet: Özellikle iç sularımızda yapılan at-çek avcılığında suya silüet düşürülmemesi kadar önemli bir konuda uygun kıyafet seçimi fikrimce. Her avcılık tarzında gizliliğin önemli olduğu malum. Amatör Balık Avcılığında da avlandığımız meraya uygun bizi kamufle edecek, hareket kabiliyetimize engel olmayacak tarzda kıyafet seçimi av verimi açısından önemli bir konu. Tercih edilebilecek kıyafet seçenekleri;
Doğaya uyum sağlayabileceğiniz kamuflaj t-shirt, swith shirt, kamuflaj pantolon ve bir şapka ve spin tarza uygun bir balıkçı yelek(Bol cepli olması rahatlık sağlayacaktır)…

Çizme – Kasık Çizme – Boy Çizmesi : Avlandığınız meraya göre ve sizin suya girip girmeme tercihinize göre bir çizme, kasık çizmesi veya boy çizmesi tercih edebilirsiniz.

Polarize Güneş Gözlüğü :
Özellikle spin tarzı balık avcılığında güneş gözlüğü aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı olmazsa olmazlardandır :

1. Sahte yeminizi atarken atış anında oluşabilecek aksaklık ve tersliklerde gözünüze gelebilecek darbe ve iğne batmalarından korur.
2.Avlakta gezinirken özellikle sık ağaçlık alanlarda gözünüzü gelebilecek darbe ve olası ilişken kaçmasından korur.
3. Özellikle polarize güneş gözlükleri su yüzeyine vuran ışığı kırarak sudaki hareketleri daha iyi görmenizde size avantaj sağlar.

Spin Çantası: Spin tarza uygun sahte yem ve diğer eşyalarınıza kolay ulaşım sağlayan, hareket kabiliyetinizi engelemeyecek tarzda bir çanta avda işinizi kolaylaştıracaktır.

Gripper : Balığa zarar vereceği düşüncesi ile pek gripper kullanma taraftarı değildim ama av arkadaşamın yaşadığı bir talihsiz olay sonucu gripper kullanma ihtiyacı hissettik. Balıktan iğneyi çıkarırken özellikle balığın çırpınması sonucu oluşabilecek iğne batmalarına karşı önlem olarak gripper kullanılması gerektiği düşencesindeyiz.

 

 

 

Kepçe : Ufak Balıkları olta yardımı ile kıyıya kadar sürükleyerek su dışına alabilirsiniz belki ama oltanıza binen kiloluk veya daha büyük bir trofe ise bu iş çok zordur. Kepçe kullanmak size aşağıdaki avantajları sağlar;
* Balığı alırken yükü kamışa vermeyerek olası kamış kırılmalarının önüne geçer,
* Balığı kaçırmama şansınız yükselir.
* Özellikle yakala-bırak yapıyorsanız balığı en az zararla kıyılatmanızı sağlar.
Unutmayın sudan ne çıkacağı belli olmaz. Hayatınızın trofesini kepçe kullanmama uğruna kaçırabilirsiniz.

Tırnak Makası – Misina Kesme Makası : Av esnasında yapacağınız sahte yem, fırdöndü, klips vb. bağlantılarınızda monoflament misina kullanıyorsanız bir tırnak makası size bu konuda yardımcı olabilir. İp misina kullanıyorsanız eğer ip misina kesmeye uygun bir makas kullanmanızı tavsiye ederim.

İğne Çıkartma Aparatı – Kargaburun : Balığın ağzındaki iğneye çıplak elle müdahale etmek yerine iğne çıkarma aparatı kullanılması hem kendi güvenliğimiz hemde balığın en az zarar görmesi açısından önemlidir. Özellikle aparatın uzun tercih edilmesi balığın iyice yutmuş olduğu iğneyi çıkarmayı daha da kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir