Alt Sekment Üst Sekment LRF Kamışları

Yakın bir zamanda Shimano Diaflash ile tanışmış AX serisi 2-10 gr atarlı 225cm boyunda bir kamış almıştım. LRF avcılığında çok yumuşak kamışlardan tutun da en sert kamışlara kadar neredeyse hepsini denemenin tecrübe etmenin gerçekten çok büyük artılarını gördüm. Tabi ki bu durumun dezavantajlarını da yaşadım.

(Kullandığım ekipmanları görmek için tıklayınız:Alper’in Ekipmanları )

LRF avcılığında yenilik demek bazı şeyleri denemek demek tecrübesizlik demek. El alışkanlığının dışında kamışla bir bütün olmak gerçekten bir süre zor olabiliyor. Yeni kamış için optimum atar aralığını keşfetmek, hissiyatı en yüksekte tutarak en düşük gramajı atmaya çalışmak ve bu düşük gramajlara aksiyon verebilmek, tecrübe isteyen bir olay. Aslında yeni araba aldığımızda debriyaj ayarına alışamamak yada düz vitesten otomatiğe geçince ayağın deriyaj araması gibi… Alıştığınız kamıştaki aksiyonları diğerinde de yapmak istiyoruz. Bu yüzdendir ki çaparici amcalar oltayı 100 gr kurşun atıyor gibi savurur. Fakat oltada hepi topu 2-3gr ağırlık vardır.

Alışkanlıklarımızı değiştirmek yada bir alışkanlığa bağlı kalmamam gerek. Çünkü farklı ürünleri deneyip sizlere de deneyimlerimi yazmak istiyorum. Tabi ki deneyim olsun diye de uçuk kaçık ürünler deneyip LRF zevkinden de kendimi mahrum etmiyorum.

Kamışlarda alt sekment üst sekment ayrımını kime göre neye göre yaparız? Farkları nelerdir?

Arkadaşlar alt sekment olarak nitelendirilen kamışlarla üst sekment kamışlar arasındaki en büyük fark işçiliktir. Nedir bu işçilik? İşçilik kamışlarda kullanılan malzemeden tutun da halka kalitesine, kamış sarım kalitesine kadar etkileyen ve farklılık göstermesine sebep olan kriterdir. Alt sekment kamışlarda fiyatlar daha uygundur. Maliyetten olduğunca kaçarak en uygun fiyata ürün sunarlar. Bu tür kamışlarda AR-GE çalışmaları beklemek komik olur.

Alt sekment kamışlarda muhteşem yüzük kalitesi yerine yüzüklerin olmasını beklemek gerek. İşin şakası bir yana, alt sekment kamışlarda kullanılan karbon yada kamış yapımındaki bazı eksiklikler, kamışlarda atış esnasında yük bindiğinde yada balık bindiğinde kamışa yük dağılımıyla belli olur. Atarken kamışların salınımı bile çok fark ediyor. Bu yüzden kamış kalitenizi yükseltirken o kamışı kullanan kişilerin yorumlarını mutlaka dikkate alın. Daha önceki yani ilk tercihinizde yanlış kamış alıp bu avcılıktan soğumuş da olabilirsiniz. Bu yüzden yumuşak aksiyonlu kamışı da sert aksiyonlu kamışı da mutlaka herkes denemeli. Bu yüzden de kamışı dokunarak hissederek almak benim için çok önemli.

(LRF Kamışı alırken dikkat edilmesi gereken kriterler yazısını okumadan geçmeyin: Kamış tercihi)

Kamışlarda sekment yükseltirken nelere dikkat ederiz?

Eski kamıştan sıkıldık ve artık orta sekment yada üst sekment bir kamışa geçmeyi düşünüyoruz. Tabi ki ilk kriterimiz tamamen duygusal. Yani para. Bütçemiz doğrultusunda bir çok marka, ürün tercih edebiliriz. Bu sırada da yeni kamışa geçenlerin çoğu aslında kamışı kırmış ve o sebepten yeni kamış bakmaktadır. Bu yüzdendir ki yeni kamış bakarken de yedek parçasının bulunabilir olduğundan emin olmak gerek. Olası bir kazada kamış çöp olmasın. Yada aylarca kamış parçası beklememeli. Bu konuda da av marketleri ile görüşüp bu konuda onlardan güvence almak bir nebze de olsa önemli.

Parça temini ve bütçeden sonra gelelim kaliteye. Sevgili dostlar her marka her sene çıkardığı ürünlere bir yenilik getirmekte ve kendini geliştirmekte. Örneğin eskiden düz tubular kamışların artık uçları dolgu. Bu sayede uç parçadan kırılma önlendi büyük ölçüde. Kamışların büyük bölümü artık fuji halka. Fuji serisinde de bir çok sekment mevcut. Bu yönden de kamış halkalarını araştırın ve en yeni üretileni almaya çalışın. Kullanmış olduğum Shimano Diaflash kamıştan örnek vereyim: Kamış ucunda Taftec X denilen bir özellikli malzeme kullanılmış. En uçtaki 10-20 cmlik bir bölümü bu parçadan oluşmakta. Bu kısım ‘U‘ olacak kadar bükülebildiği gibi atış esnasında erimi arttırması sağlanmış ve atış sonrasında kendini çok hızlı toparlayıp lastik gibi salınmayı önlemiş. Sonrasında çapraz sargı yapılarak kamışa balık vurduğu anda yada balık bir sağa bir sola gittiğinde ‘X‘ şeklinde olan sargı sayesinde güç kamışa dengeli binmekte. Yani denge, atış esnasında salınım, uçtan kırılma, hafiflik, halka yapısı ve kalitesi, makine yuvası, güvenilirlik gibi kriterleri göz önünde bulundurup buna göre kamış seçmek gerektiğini düşünüyorum. Bahsettiğim konunun örnek bir videosunu da şuraya ekleyelim…

 

(Kamış sertliği ile ilgili bu yazımı okumuş muydunuz: Kamış sertliği ve tercihler)

Bir de unutmadan ekleyeyim. Bir kamışa çok fazla ilgi olması da o kamışın çok kaliteli olduğunu değil fiyatına göre bulunabilecek en iyi kamış olabileceğini yada reklamının çok iyi yapıldığını gösterir. Bu yüzden farklılıklara da açık olmak gerek. Bir de her yeni ürün çıktığında firmalar hep daha iyisini yapmak zorunda olduğundan her yeni ürüne de ekstra bir özellik eklemekteler. Bu da yeni ürünlerin daha donanımlı olduğunu belirtmekte.

Yukarıda saydığım kriterleri kabaca ele alarak kamış incelemesi yaparsanız doğru kamışı yada kaliteli ürünü daha rahat seçebilirsiniz. Yeni başladığınızda tecrübesizlikle yapılan hataları orta ve üst sekment kamışlarda yapmamaya (Örneğin kamışla balık kaldırmak) çalışın ki kamışların ömrü uzun olsun. Bir de av sonrası kamış yüzüklerinizi nemli bir bezle silmeyi veya tuzlu sudan arındırmayı unutmayın ki yüzükler çatlamasın.

Biraz uzun ve dağınık bir başlık olduğundan yayınlamak yada yayınlamamak arasında kaldığım bir yazı oldu. Umarım sizler beğenirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, herkese bol trofeli avlar…

Merak edenler için Kamış nasıl yapılır: