Alman Tankı Stroft LRF Örgü İpi

Stroft… Çoğu kişi ilk kez adını duyuyor bile olabilir. Çok bilinmedik ama gördüğüm en sağlam misinaydı kendisi. Önce monofilament yada kısaca mono misinasıyla tanışmıştım. 0.16mm bir kalınlık için elimle uyguladığım kuvvete kopmayınca biraz şaşırmıştım. Sonradan biraz araştırınca Alman malı olduğunu öğrendim. Adamlar alman tankı yada panzerleriyle boşuna ünlenmemiş. Yaptıkları misina bile tank çeker cinstendi. O kalınlıkta misina elle kopmaz mı yahu. Neyse, dönelim ipimize.
Mono misinalardan sonra ipini çok merak etsem de çok fazla ipim olduğundan almakta tereddüt ettim. Çünkü boşa para harcamaktı benim için. Bir delilik yapıp aldık. 0.08 mm olanını aldım. Misinası böyleyse ben bu ipiyle spin yaparım dedim.
Stroft’un en sevdiğim yanı bir sürü teste tabi tutulmuş ve açıklamasına eklenmiş olmasıydı. Abr serisi yumuşak üretim. Gtm serisi sert daha az esneyen misina ve gtp e serisi ise ip serisiydi. Daha doğrusu bunlar beni daha çok ilgilendirdiğinden daha fazla ne ürettiğiyle ilgilenmemiştim.
Lrf için herkese 0.06 mm önerirken kendimin 0.08 mm alma sebebi dediğim gibi elimde yeterince ip olup bu ipi de kullanmak istememdi.
Aslında lrf sistemine daha uygun olan bu ip çeker değerlerini sağlayan ve düğüm tutma konusunda da dayanıklık konusunda da en iyi bildiğiniz iplere kafa tutacak kadar belki de geçecek kadar kaliteli diyebilirim. Sadece çok düşük 1-1.2gr gibi ağırlık attığımda makine kafasına boş misina sarar gibi yani sıkılık olmadığından bir kez düğüm yaptım. Atış esnasında sıkı sarım da olmamasından dolayı alt katmandaki ip üst katmandakiyle çıkıp düğüm oluşturdu. Bunun dışında kalitesinden şüphe etmeden alabilirsiniz. Keşke lrf için alıp bir tık alt kalınlığı 0.06mm olanı alsaymışım desem de lrf için elimde yeterince ip de bulunmasından dolayı rarenium 2500lük makinemin kafasına sardım. Böylelikle spin yaparken ince misina olmasından dolayı muazzam erimlere ulaşabileceğim gibi inceliğine göre çekeri yüksek olduğundan güvenerek de balığımı çekebileceğim. Bu da bana aradığım özellikleri sağlıyor demek aslında.
İp 8 kat olduğundan dolayı ve çürümemesi için katmanlarında tuz kalmaması için av sonrası ipi makine kafasında birazcık da olsa su tutup ovalarak yıkamayı unutmayın. Hem paranız çöp olmaz. Hem de daha uzun süre ip kullanırsınız.
O zaman şimdiden rastgelsin. Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın…