Ahmet ÇOBAN ile LRF hakkında

Merhaba değerli LRF’ci dostlar… Uzmanına Sorduk köşesinde bu yazımda da LRF avcılığında herkesin aslında yaptığı olağan üstü avlarla tanıdığı, bu konuda kendini kanıtlamış biri olan Ahmet ÇOBAN’a yer verdik. Kendisi yoğun işinin arasında bizi kırmadı ve zaman ayırarak sitemizde yer almayı kabul etti. Kendisine öncelikle LRF-Olta ailesi adına teşekkür ederiz.

Uzmanına Sorduk köşesi, LRF av tekniğinde kendini kanıtlamış, bir çok balık türü ile karşılaşmış, aynı zamanda bir çok ekipman deneyimi olan, yeni başlayanlara da yön verebilmek adına aslında birçok kişiye yer verdiğimiz ve buradaki kullanılan ekipman aksiyon vb çeşitliliğinden kendilerine bişeyler katmak isteyenlere yol göstermek amacı ile açılmıştır. Amaç; herkesin farklı oltalarla ve silikonlarla neler yaptığını gösterip, LRF tekniğinde her ekipman ve aksiyon tekniğinde çeşit yelpazesini vurgulayabilmek. Daha fazla uzatmıyorum ve bu keyifli yazı dizisi ile sizleri baş başa bırakıyorum.

1-Öncelikle sizi tanıyalım ne işle uğraşırsınız? (Ad, soyad, yaş, iş gibi bilgiler)

Merhaba, ben Ahmet ÇOBAN, 43 Yaşındayım, evliyim ve 4 çocuk babasıyım elhamdülillah, 28 yıldır aile şirketimiz olan Çoban Ticaret Ford Cargo Servisinde, Servis Müdürlüğü yapıyorum, ayrıca Çoban Sigorta Ltd Şti. nin de Genel Müdürüyüm.

2- Balık avcılığı tecrübeniz ne kadar, kaç senedir LRF ile avlanıyorsunuz?

Kullar da doğup büyüdüğüm için balık tutmaya ilk köyümüzün deresinde başladım, tabi o zamanlar şimdi kullandığımız ekipmanları hayal bile edemezdik, 10 metre misina ucuna iliştirdiğimiz kancaya yem olarak çekirge ve danaburnu takarak kasna ve bıyıklı balıklarını yakalardık.

Lrf ile tanışmam 2012 yılında oldu, tabi o zaman adının lrf olduğunu bilmiyordum :)) Gölkayın işletmeciliğine başladığım dönemde teleskopik kamışlarla kaşık atıp çekerek turna yakalıyordum ve aşırı yorucu oluyordu, bir av bayisinde okuma v sistem kamışı gördüm ve o günden sonra at çek sistemiyle balık yakalamak çok daha zevkli hale gelmişti benim için.

3- Size göre LRF nedir. Beklentiniz nedir?

Bu soruya cevap vermeden önce balık avcılığı benim için nedir onu biraz açıklayayım, ben balığa gittiğimde dünyayla bağlantımı kesiyorum ve olumsuz olan ne varsa hepsi aklımdan uçup gidiyor, böylelikle kendimi her balık avından sonra çok daha zinde ve güçlü hissediyorum. Şimdi gelelim sorunuza.

Lrf benim için balığın yakalanma esnasında verdiği mücadeleyi tüm hassasiyetiyle yaşatan bir balıkçılık stilidir, düşünün elinizde 2/12 kamış ve 010 ip var ve kancanızın ucuna takılmış 75cm 6kg lık bir sazan… O balığın verdiği mücadeleyi en ince ayrıntısına kadar hissederek makinenizi sarıyor olmanız size nasıl bir haz verir? Veya çok daha ince takımlarla yakaladığımız istavritlerin verdiği mücadele.

Lrf den beklentimin çok üzerinde avlar yaptım ama sonu geldi mi derseniz kesinlikle hayır, bir gün lrf ile 1 metre boyunda bir yayınla mücadele etmek ve o mücadeleyi kazanmak bence çok uzak gelmiyor artık bana :))

4- Kullandığınız ekipmanlar nelerdir(Makine, kamış, misina gibi)?

Kullandığım birkaç kamış makine ve misina var, ama son zamanlarda sürekli kullandığım Black Savage 2/12 atarlı 223cm boyunda bir drop shot kamışım, inspira 20 makinem ve kendo 4 kat 007 ipim var. Ben ağırlıklı olarak tatlı su avları yaptığım için atar aralığı daha düşük olan kamışlarımı pek kullanamıyorum.

5-LRF avı için en doğru mera nasıl olmalı? (Derinlik, ışık alıp almaması v.b.)

Lrf avlarında ışığın önemi tabi ki vardır ama hiç ışık almayan merada da çok verimli avlar yaptığımı biliyorum, lrf denildiğinde sadece küçük ve ışığa gelen balıklar düşünülüyor sanki, aslında lrf ile çok daha büyük balıklar yakalanabiliyor ama bizler bir çok dış etken ve ticari kaygı sebebiyle insanlara doğru bilgi vermeyen kişiler tarafından kaliteli kamış, makine, ip veya misina, jighead ve yemler yerine, ya bu işe yeni başlıyorum, başlangıç seviyesinde bir takım almak istiyorum diye giriyoruz ve elimize aldığımız lrf takımıyla sadece istavrit, iskorpit, kaya balığı yakalandığını düşünmeye başlıyoruz ve ondan sonrada lrf denildiğinde aklımıza yer eden hedef balıklarımız hep küçük oluyor. Benim beraber av yaptığım birçok arkadaşımdan öğrendiğim bilgilerle ki bu bilgiler daha öğreneceğimin yüzde biri kadardır, kaliteli takımla 5kg lık levrek avı yapmak ve o balığı sağ salim karaya çıkarmak hayal değil, kalite denince pahalı demek değil lütfen bunu karıştırmayalım.

Bunların hepsini birleştirdiğimizde mera, hedef balığınıza ve bölgeye göre çok değişken olabiliyor.

6- Bir makine yada bir kamış alırken neye dikkat edersiniz?

Makine ve kamış alırken kesinlikle önce hedefinizi belirlemelisiniz ve daha sonra hedefinize uygun olabilecek ekipmanı kullanan kişilerin tecrübelerini dinlemelisiniz ama en önemlisi kamışı ve makineyi elinize alıp denemeli ve size uygun olup olmadığını hissetmelisiniz. Kamış alacak kişi ilk şunu sorar, kam cm boyunda kamış almalıyım ve atarı ne olmalı? İyi de güzel kardeşim sen nerede ne avlayacaksın? Kaç gramlık jigheadler ve silikonlar kullanacaksın, avlağın derin mi? Bu soruları size sormadan klasik cevap verenlerden çok sağlıklı bilgi alabileceğinizi düşünmüyorum. Örneğin; size lrf için en ideal kamış 0,5/5gr dır derse bir bilen, ki memleketimizde bilmediğini bilmeyen çook uzmanımız var, sizde 7 ile 10 metre arasında su seviyesi olan ve toplamda ağırlığı 12gr mı bulan silikonlarla turna veya perch avı yapacaksanız o kamışı nasıl kullanacak veya ne kadar verim alacaksınız??

7-LRF ile hangi tür balıkları yakaladınız?

Lrf ile yakaladığım balık türleri oldukça fazla diyecek kadar çeşitliliğin olduğu sularda av yapma fırsatım olmadı ama hedefimde ve hayalimde var, bir gün gerçekleştiririm inşallah.

Lrf ile yakaladığım balıklardan bazıları şöyle:

İstavrit, İskorpit, İspari, Mırmır, Kayabalığı, Gelincik, Kırlangıç, Kızılkanat, Kasna, Perch, Güneş levreği, Turna, Sazan, Çinekop, Kırmızı benekli alabalık, Levrek, Eşkina

8- Silikon mu yoksa jig ağırlıklı mı yoksa maket balık ağırlıklı mı çalışıyorsunuz, Neden?

Aslında hepsini kullanıyorum ama tatlı suda daha çok silikon ve jig kullanıyorum, maket balıkları genelde spin avlarında ve kansa avlarında kullanıyorum. Neden silikon ve jig sorusunun sebepleri hedef balık ve mera belirliyor aslında. Meranın derin olması ve büyük balıkların dipte olması sebebiyle maket pek tercih etmiyorum.

9- LRF avcılarına verebileceğiniz püf nokta yada öneri var mı?

Lrf disiplininde avlanan hobidaşlarımıza öneri vermek haddim değil.

Lrf avlarında sürprizlere her zaman hazırlıklı olmalılar ve mutlaka ama mutlaka yanlarında kepçe bulundurmalılar. Lrf avlarında nedense hep küçük balık geleceği düşünüldüğünden ve bu sebeple de kepçeyi umursamayan çok arkadaşımız var ama keşkelerle biten çok hikâye dinlediğim için lrf avının sürprizleri ve hayatınızın trofesini kaçırmak istemiyorsanız kepçesiz ava çıkmayın derim.

Benim en büyük dileğim, özellikle iç sularımızda turna, perch ve kasna avlarında yakala bırak yapılmasıdır. Ben avlandığım bölgede yasal limitlerin üzerinde yakalanan balıkları salan arkadaşlarımın her geçen gün arttığına şahit oluyor ve aşırı mutlu oluyorum. Aynı ortamda avlandığım birçok arkadaşımın şahit olduğu şeyi sizin aracılığınızla bir kez daha buradan ilan etmek istiyorum, özellikle kendi avlağım olan Gölkayda limit üstü turna ve 35cm üstü perch yakalayan arkadaşlarım balığı sağlıklı bir şekilde geri salarsa ve belgelerse video ile, saldığı her balık için kendisine bir adet çupra almayı vaat ediyorum.

10- Bir balık avcısının çantasında olması gerekenler nelerdir?

Balık avına çıkarken mümkünse yanınızda mutlaka bir arkadaşınız olsun. Eğer imkan varsa küçük çaplı bir ilk yardım çantası da çok faydalı olur. Balıkçılıkla alakalı malzemeler kişiye göre değişeceği ve çok çeşitli olacağı için gerisi hobidaşlarımızın bileceği iş.

Kendisine tekrar bizi kırmadığı ve vakit ayırdığı için teşekkür ederiz. Güzel avlarının devamını diliyoruz.

Herkese iyi eğlenceler, bol trofeli avlar…

  1. selamu aleykum abi major craft crostage s732aji 220 0,6-10gr atarlı solid uclu extra fast bi kamış almak istiyorum sizce bu kamış lrf de slikon kullanımına uygun bir kamışmıdır hissiyatı nasıl bir kamıştır

    1. Silikon kullanımına da uygundur jige de. Silikonda daha verimli olduğunu düşünüyorum. Hissiyatı da güzel bir kamış.

  2. lrf avı kac tane izledim küçük balık tutuyo cogu ve salıyor eee büyük balık tutan da salıyor lrf ile avlanan balık yenmiyor mu acaba

    1. Yenmediğinden değil. Limit altı balıklar zaten salınmalı. Hem fikiriz. Ama büyük balıklarda alıp almamak ona kalmış. Zevki için tutuyordur. Vicdani limiti yeterli değildir. Kanuni limitlerde balık anaç olamıyor yumurtlayamıyor. Nesli tüketiyor. Avcı bunun farkında ve merasını koruyordur.
      İkincisi ise balık yemek için LRF yapılmaz. Neden derseniz bir takımı toplamak herşeyiyle 500 lira ve çooook üstlerini bulabilir. Bir senelik balık ihtiyacını karşılar bu da. Ve çoğu zaman 500 liralık balıklar tutulmaz. Yani takım balık parasını çıkarmaz. Alan adam da parasını çıkarsın derdine düşmez. O yüzden LRF avcıları zevk için, oltaya vuruştaki o tadı en küçük balıkta bile zirvede hissedebilmek için olta atarlar. O yüzden gelen balığı salıp salmamak da ona kalmıştır. Limit altı ise de kıyı balıkçılığında zorunluluk olmamasına rağmen duyarlı davranıp salınması gerekir. Fakat büyük balıkta da anaç balıkların milyonlarca yumurta bıraktığını küçük balığa göre daha hızlı ürediklerinden salınması, meranın verimliliğini arttırır. Çok balık olduğu kanısına geldiğinde de almak onun tercihine kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir