2018 En ince takımla tuttuğum en büyük balık

60 metre kalama aldıktan sonra videoyu açmayı akıl edebilmiştik. Uğur kepçe almaya 150 metre koşusu yapıp 300 metreyi kaç saniyede koştu ne ara kepçeyi aldı anlamamıştım. Açıkçası ben hala nerde takım patlayacak kısmına öyle odaklanmıştım ki sadece kamışı tutuyordum. 0,12mm Flourocarbon leader yüzünden makine kalamasını da kısamıyordum. Çünkü o yılın ve benim unutulmaz zevk veren avı olacağını görmüştüm. Balığı görmeliydim. Makineyi sarmadığını bile bile çeviriyordum. Balığın yavaşlayıp jigheadi bir hareketle ağzından atmaması için misinanın belli gerginlikte olması için o kolu sarmam gerekiyordu. Balığın kafasını kendime çevirmem için yapılması gerekeninden kalama kısıp makine dişlisine yük bindirmemem gerektiğine kadar herşeyi bilsem de 0,12mm FC misina tüm taktik ve teknik bilgiyi alt üst etmeye yetmişti.

 

3-5 dakikalık şok atlattığımızda Uğur’a videoyu açmadık dedim. Uğurun da videoyu açtığında hala nefes nefese olmasından zaten nasıl koştuğunu unutmam mümkün değil. Uğur videoda olunca kepçeleme işi bilmeyen bir arkadaşa kalmış ve ipi dolaştırmış az kalsın balığı kıyıya kadar getirmeme rağmen amatörce kaçmasına sebep oluyordu. Sonrasında Uğur durumu fark edince videocu ile kepçeci görev değişimi yaparak balığı çıkarmayı başardık.

Benim kıyıya getirmem tabi önemlidir. Ama kepçenin iyi olmaması kepçecinin yanlış bir hareketi, balığın kaçmasında kilit rol oynar. Bu av benim en unutamadığım en çok ders çıkardığım bir avdı. Çıkarımlarımı da sizlere yazmak istedim. 0,12mm FC leader kullanarak 1700 gr bir balığı kıyılatmak biraz sabırla olabilecek bişeymiş. 1-7 gr atarlı bir kamışla ve ultra light kamışla başarılabilir bişeymiş. Yani daha kalın takımlara gerek yokmuş. En önemlisi takım arkadaşı imiş tabi ki. Eğer uğur kepçeye gitmeseydi ve iyi bir kepçeleme yapmasaydı (hatta videoyu çekmeseydi onu da izleyemezdik) balığın ardından kaçan balık büyük olur diyorduk. En unutulmaz 2018 avımda fotoğrafları çeken Mert Beytullah Pat’a, kepçede ve videoda benden fazla iş çıkaran Uğur Cabir Beyaz’a çok teşekkür ederim.  Tabi ki tüm ekip arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür ederim.

 

2018 yılına ait benim yaptığım en ince takımla en büyük balık rekoru olarak imzamı atmaktan ve sizlerle paylaşmaktan onur duydum. Umarım sizler de videoyu beğenirsiniz.

(İnsan anın heyecanıyla ne yaptığını bilemiyor. Balık kucağımda iken suratımdaki şaşkın ifade ve hareketler için de kusurumuza bakmayınız diyorum ve bitiriyorum.)

EN ama ENNN güzelleri sizlere nasip olsun. 2019’da da dileğim rekorumu tazeleyebileceğim daha ince takımla daha büyük balığı fotoğraflayabilmek elime alabilmek inşallah nasip olur ve sizlerle paylaşabilirim… Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın…