1-15gr kamış ile 1-7gr kamış farkı nedir?

Önceki senelere kıyasla bu sene lrf için ürün yelpazesi genişledi ve gittikçe de genişlemeye devam ediyor. Bir çok marka model ve farklı atar aralığında kamışlara ulaşmak da artık çok daha kolay. Ben de kamış tercihinde iki farklı kamışı neden aldığımı ve nasıl kullandığımı neden bu tercihleri yaptığımı yazmaya çalışacağım.


Öncelikle atar aralığı geniş kamışlarda ilk gözlemlediğim sert yani extra fast denilen yapıya sahip olması. Bu tür kamışlar yani sert kamışlar büyük balıkla mücadelede 1-7gram kamışlara kıyasla daha iyi. Balığı yormak ve kıyılatmak çok daha kolay. Derin suda av yapıyorsam yada jig, maket balık atacaksam tercihim 1-15 gr boreas kamışımdan yana iken, eğer çok hafif gramajlar atacaksam 1-7gr diaflashı tercih ediyorum. Atar aralığı geniş kamış sert ve tepkilere daha net cevap verebiliyor. Zaten sert kamışın avantajı da bu. Dezavantajı nedir peki? Benim gözlemlediğim yada tecrübe ettiğim kadarıyla, küçük balıkta yani asıl hedef istavrit iken yumuşak aksiyon verilmesi gereken bir av varken bu kamışların kamışa verdiğiniz küçük titreşimi anında silikona vurmasından yana sorun yaşayabilirsiniz. (Bu sorunu da el alışkanlığıyla çözmek mümkün.)

1-15gr kamış ile kasna avına gidilebilir çünkü minik maket balıkları atarken ve kasnayla mücadelede işimi kolaylaştırır. Perch, turna avlarına da gidebilirim. Tatlısuda kullanabilirim. Denize dönecek olursak da 10 grama kadar jig atabilirim (üstünün kamışı yoracağını düşünüyorum) ve maket balıklarda aksiyon vermek de kolay olacağından 10-12 grama kadar maket balık atabilirim. Alt atarında ise 1 gr jighead yerine genellikle 2-3 gr jighead ile av yapmayı tercih ederim. Hissiyatının iyi olmasından kötü olmasından değil de 0-2 gr arasını 1-7gr kamışla daha iyi zevkle atçek yapabileceğim için.


1-15gr kamış için hangi avlara kullandığımı yazmaya çalıştım. Peki 0-7 yada 1-7gr gibi kamışlarda nasıl av yapabilirim.

Ben lrf teriminin en başında aji yani istavrit tutmak olarak düşünüp, istavrit için maksimum hassasiyet ve incelik seven biriyim. İşte burada devreye 0-3 gr gibi kamışlar devreye girer. Ana hedef istavrit ise ve istavritten maksimum zevk almak istiyorsam ultra light kamışa geçerim. Bu kamış serisi çok yumuşaktır. Aksiyon verdiğinizde ucu esnediğinden aksiyonu biraz sönümler ve yumuşatır. Bu sayede nazlı balığın az aksiyon istediği zaman av yapması daha güzel olur. Yumuşak kamışı derin merada tercih etmem. Ve genellikle 3 gr altında ağırlıklarla kullanırım. 3 gramdan daha ağır atıldığında ucun esnek olmasından dolayı aksiyon sönümlenir ve esneklik avantajı dezavantaja dönüşmeye başlar. 0.7gr gibi bir ağırlığa muazzam aksiyon verebilirken, 4 gr bir ağırlığa çok kötü bir aksiyon verilebilir. Bir de derin merada 2 gr attığımda jighead dibe indikçe yukarı çekerken ağırlaşır. Aksiyon verirken balığı tasmalarken zorluk çekmeye başlarım. Bu durumda sert kamış avantajdır. Çok yumuşak kamışı 0-2 gr jigheadler için kullanabilirken, 3 gr altı jig için ve 6-7 gramlık maket balık için de kullanabilirim. Jigler kamışı en yoran materyallerin başında gelir. Atış anında kamışa çok yük biner. Yine suda sert ve net aksiyonlar isteyen jigleri ultra light bir kamışlar atmak zor olur. Maket balıkta da jerk yani kısa vuruş aksiyonlarında zorlandığım için mümkünse onda da sert kamışı tercih ederim.

Dipnot olarak jig kullanırken kamışlarda üst atar aralığının yarısını geçmemeye çalışırım. Yani üst atarı 10 gr kamışla 5 gram ve altında jig attığımda kamışı yormamış olurum.

Bu yukarda yazdığım silikonu da maket balık ve jigi de her iki kamışlar tabi ki atabilirsiniz ve kullanabilirsiniz. Fakat tadı farklı olur. İkisinin de asıl kullanım şeklini bilirseniz ve buna göre tercih yaparsanız avdan aldığınız zevk katlanır. Herşeyi atayım geniş atarlı olsun görüşü ne kadar yanlışsa, 1-7gr kamışla levrek mırmır yapıştırırım bişey olmaz görüşü de yanlıştır. Çünkü ikisinin de kullanım amacı avantajı ve dezavantajı vardır. Dezavantajlarını da bilip benim için problem olmaz diyerek almak gerekir. İki kamışta da aynı zevk olmaz ve ikisinin de farklı tatları vardır. Yemek gibi düşünün. Ağız tadınıza hangisinin uyacağını da emin olun en iyi siz bilirsiniz.

Kamış alırken bana yada herkese sorabilirsiniz. Sorun ama bu önerileri harmanlayıp kendi fikrinizi oluşturmadan bir doğrultuda almayın. Kimse yalan söylemez bir kamış vs için. Belki onun merası bu ürün için biçilmiş kaftan iken sizin meranız buna hiç uygun olmayabilir. Bu durumda da sizi kandırdığını düşünebilirsiniz. Yaylada veya dağlık bir arazide oturan biri arazi aracını çok seviyor olabilir. Çünkü yolları bozuktur yada o yolda bu aracı kullanmak daha keyif veriyordur ve hiç yolda bırakmadan gidiyordur. Ama sizin eviniz öyle değilse belki de arazi aracı çok yorucu kullanımı ve bir çok yönüyle size uygun olmayabilir. Bu durumda bu araç kötü olmaz. Nasıl kullandığınız ile alakalıdır. Ben de kendi kullandığım şekli ve yöntemleri size sıralamaya çalıştım. İki farklı kamış alıp iki farklı tadı da bir çok kamış deneyerek tattım. Kişisel düşüncelerimi de size aktarmaya çalıştım.

Bir diğer sorun olduğunu düşündüğüm şey de şu: Ben yada bir başkasına kamış sorduğunuzu varsayalım. Sizin meranıza ise 20 farklı marka model kamış uygun olsun. Ben bunlardan 4 tanesini biliyorsam ve benim görüşümle kısıtlı kalırsanız diğer 16 kamışı bilmeden belki en pahalı olanını belki beğenmediğiniz bir ürünü alabilirsiniz. Bu yüzden araştırmakta ve herkesten fikir alsak da kendi fikrimizi oluşturmakta, meramıza göre tercihler yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Çok yumuşak ve bir de sert olmak üzere iki farklı kamışa sahibim. Farklı hedef balıklara ve farklı meralara gittiğimden ikisini de kullanıyorum. Biri diğerinin önünde değil. Çünkü kullanım şekilleri ve amaçları farklı. İkisi de lrf kamışı olsa da hedef balıkları farklı. O yüzden bir hedef belirleyip bu balığı tutarken maksimum zevki almaya bakın.

Diğer yazılarıma da göz gezdirmeyi hatırlatarak yazımı sonlandırayım. Başka bir yazıda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın. Hoşçakalın…