​ Shimano kairiki 0.07mm 8kat örgü ip misina

Merhaba arkadaşlar bir kaç gün önce aldığım Shimano Kairiki 0,07 mm 8 kat örgü ip hakkında edindiğim fikirleri kaleme alacağım.

Bildiğimiz gibi LRF avcılığında erim sıkıntıları ve hissiyatın artışı açısından makineden daha hızlı boşalan ip ve yine esnemesi misinaya göre çok az olan yine ip misinalar… İp tercihlerinde yine dikkat ettiğim bir konu da dayanıklılık. Biliyoruz ki 0,20 mm mono misinanın gücünü 0,06 mm ipte bulabiliyoruz. Bu yüzden LRF avcılığında nasıl 0,30mm mono misina kullanmıyorsak, 0,08mm üzeri ip kullanmanın avın verimini doğrudan düşüreceğini düşünüyorum.

İp ile ilgili genel düşüncelerimi yukarıda özetlemeye çalıştım. Şimdi ise Kairiki hakkında edindiğim gözlemi yazmaya çalışayım. Öncelikle kutusu üzerinde yazdığı gibi ” pürüzsüz, esnek, hassas” tanımına uyan Japon üretimi güzel bir ip olduğunu söyleyebilirim. 0,07 mm ve 0,6PE olarak geçen bu ip için 4.5 kg çeker kuvveti olduğu ve 150 mt uzunluğunda olduğu etiketi basılmış.

Paket açtığımda fıstık yeşili renkte dışı silikonla kaplı olduğu elinizle ipi okşadığınızda anlayabileceğiniz bir ip göreceksiniz. Makinemin kafasının sığ olması ve genellikle max 50 metre makineden ip çıkacağını öngördüğümden 75 metresini makineme sardım.

İlk gittiğim avda dikkat ettiğim şey erim oldu. Ekstra %10 daha erimin artacağı söylense de bende bu gözlem oluşmadı. Daha önce kullanmış olduğum Kendo 0,074 mm yada powerpro 0,08 mm ip ile nereye atmışsam o kadar atabildim. Tabi ki bu iki ipe kıyasla pürüzsüzlüğü konusunda tam not verdim. Bu ipi ilk avımda Leader kullanmadan av yaptım. Sebebi ise dibe taktığımda yada taşa sürttüğümde tülenmesini yahut ne kadar kuvvet uyguladığımda koptuğunu görmek istedim.

Öncelikle leadersiz olarak taşlı bir merada eşkina aradım. Tabi ki  amaç ipi de test etmek olduğundan jigheadin en dibe batmasını bekleyip iki taşın arasına taktım. Sonra biraz çektim. Baktım ki kamışla yüklenmenin üzerinde bir kuvvet gerek, ipi kamışın ucundan tutup elimle çektim. Elimdeki eldiveni kestiğine şahit oldum yine de çok zor bir şekilde kopardım. Çekerinin 2 kg civarı kalacağını düşünüyordum ama çok üzerinde imiş. Bir diğer husus da ip düğümden kopup gelmiş. Yani yine ip, sürtünmeden dolayı kopmamış.

Kendimce yaptığım dayanıklılık testinde biraz elimi ve eldiveni kestirsem de benden tam not aldı. Olası trofe balıkta beni yarı yolda bırakmayacağına güvenerek av yapabileceğimi söyleyebilirim.

Bir diğer husus da düğüm tutması idi. İpler inceldikçe düğümlerinde sıkıntılar yaşanabiliyor. Düğümleri ıslak atmak ve belli bir katlama yada düğümleme yapmak gerekiyor. Bu ip ile leader düğümlerinde de rapala için düğümlerde de zorlanmadım ve yanmalar yahut düğüm tutmama gibi bir problemi olmadığını gördüm.

Kısaca konuyu bağlamak gerekirse ipten beklentim; dayanıklılık, hassaslık, pürüzsüzce makineden çıkış ve düğüm. Açıkçası bunların hiç birinde benim için eksi diyebileceğim bir noktaya gitmedi. Erimi konusunda daha ileriye atabileceğimi söyleseler de daha önceden 2 gram ile ne kadar atmışsam bu ip ile yine 2 gram taktığımda aynı erimlere ulaştırdım. Beni en çok etkileyen ise ipin dayanıklılığı oldu. Elimde eldiven olmasına rağmen parmağımı kestiğim, ipin ise sürtünmelere bana mısın demeden dayandığı ve yine düğümden patlaması bana yeterince güven verdi. Olası trofelerde düğümlerinden patlamayacağını ve makine gücümün ve kamışımın da dayandığı sürece ipin beni sırtlayacağına inandığımı söyleyebilirim.

İp ile ilgili sorularınız yahut öneri, görüşleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz. Diğer yazılarımıza da göz atmadan geçmeyin… Rastgelsin…

 1. Alper bey,makalelerinizi keyifle takip ediyorum.Adeta bir okul gibi ,tebrik ederim.Bir sorum olacaktı size;Ben 16 lık ip misina kullanıyorum,önüne hangi kalınlıkta,hangi misina ve hangi düğümü önerirsiniz?Bir de geçen sabah sahte ile ilk palamutumu tuttum,çok keyifliydi fakat ikinci atışımda leader düğümünden sahte koptu gitti.34 mm lik nippon ghost vardı,düğümü onunla yapmıştım.Elimle kuvvet uygulamama rağmen kopmamıştı.Leader misina uyumlu mu değildi anlayamadım.Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim,iyi çalışmalar…

  1. Tarkan bey merhaba, 0,16mm ip önüne 0,34 mm leader kısmına kadar herşey tamamdı. Kalınlığı daha az yada fazla da tutabilirsiniz. Ama kopma sorununun sebebini kendimce şöyle yorumladım. Bu kullanmış olduğumuz nippon ghost 0,34 mm misinamız mono misina. Yani tek katlı bir misina. Mono misina yerine FC yani flouro carbon misina tercih etseydiniz belki de kopma yaşanmayacaktır. Palamut bildiğiniz gibi çok keskin dişleri olan bir balık. Jig yada maketi komple yutma durumunda dişler misinaya gelebilir. Yani ipi yada mono misinayı rahatça kestirebilir. Yada bölgede bir kayalık varsa balık kendini dibe atarak misinayı kayaya sürttürebilir. Bu durumda da mono misina ile leader yetersiz kalacaktır. Bunun yerine kaliteli FC misinalardan 50-70 cm arası bir leader yapmanızı öneririm. 50 cm FC %20 civarı da esneme payı olduğunu varsayarsak bir kaç kiloluk palamutta yeterli olacaktır. (Tabi bir kaç kilo üstü da shore jig yada surf olayına giriyor. Leaderi biraz daha uzun tutmak gerek falan. O konuda bilgi verecek kadar iyi değilim) FC misina mono misina gibi tek kat değil bir kaç kattan oluştuğundan kayaya sürttüğünde o katmanlardan bir yada ikisi kesilse de patlamayacaktır. Böylelikle balığı kıyıya çekmenizi sağlayacaktır. Fakat mono zaten adından da belli olduğu gibi tek katlıdır. Herhangi bir sürtünmede yada balık dişlediğinde FC’ye göre dayanması daha zordur. Ben bölgemde olan balığın çok büyük olmamasından dolayı 0,26mm FC kullanıyorum. 50 cm FC bağladığımda bana yetiyor. Mahin knot, fg knot, leader düğümü için yeterli düğümler. Bir da klipse yada rapalaya bağlarken mono misina ile palomar düğümü harici düğümlerde mono misina çabuk incelip kopabiliyor. FC yine bu konuda da mono misinadan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden yine aynı avı belki de aynı düğümü, biraz kaliteli ve %100 FC bir misina ile deneyin. Kişisel tercihim bu yönde olurdu. Umarım açıklayıcı olmuştur. Biraz karışık anlattım galiba.

 2. Alper bey,benim konu biraz spinle ilgili oldu ama kusura bakmayın:-)

 3. Peki hocam, ip misinanın rengi fark eder mi bunun da gri ve yeşili var piyasada.

  1. Renk fark etmez. Zaten örgü iplerin önüne leader yapmak gerek. O yüzden renk olayına çok önem vermiyorum açıkçası.

 4. Çok iyi anladım teşekkür ederim.Nippon ghost FC değil,FC kaplama olduğu için sanırım sorun oldu.Klipsi palomar bağlamıştım ordan kopmadı,düğümden koptu.Önerilrini dikkate alıcam hocam sağolasın;-)

 5. Adamın dibisin 🙂 Yalnız yeni yazılarını takip edebilmek için rss feed bulamadım. Yeni yazılarını nasıl takip edeceğiz? Ayrıca bizde kendimiz değerlendirme yazıp sana göndersek nasıl olur? Bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmış oluruz. Sende içerik üretmiş olursun?

  1. Yasin bey değerlendirmelerinizi bana iletişim bölümünden gönderebilirsiniz. Amatörüm ve siteyi komple kendim yaptım. RSS Feed yapmayı bilmediğimden hiç o topa girmedim. Yeni yazılar için arada siteye girip kontrol etmeniz gerekecek malesef. Her türlü bilgi paylaşımına, yoruma da her zaman açığım. Akıl akıldan üstündür 🙂

 6. Alper bey aynı ipten yani Kairiki 0.07mm aldım bende,şimdi elimde 2 tane FC misina var biri 0.14mm diğeri 0.28mm. Öne leader yapmak için hangisi daha uygundur,veya farklı bir FC almalımıyım sizce?

  Leader’li veya Leader’siz en uca klips uygulamalımıyız,hem maket balıklar için hemde jighead ler için soruyorum bunu.
  Geçen gün ilk denemelerimi yaptım direk 0.07 örgü ip ucuna S boyda “Remixon Ym-2004 Serisi Klips” bağladım fakat çok sık jighead ile dolanma yaşadım,sık sık çözmek için uğraştırdı.Varmıdır bunun bir pratik yolu,neyi yanlış yapıyorum acaba?

  1. Ümit bey merhaba, öncelikle FC olarak 0,17-0,22 arası tercih ediyorum. 0,28 çok kalın olur ama 0,14 ün kalitesi çekeri nasıl bilemedim. Olursa çok avcı olur ama dayanıklılığı misina üzerindeki çeker nedir bilmiyorum. O yazılan atıyorum 2 kg ise gerçek çekeri 1,7 kg civarıdır. Düğümde kuvvet yarıya iner 0,85 kg yapar bu da. Yani istavrit için ideal olur ama olası eşkina, mırmır , lüfer vs gelirse tahminim kolay patlayacağı yönünde.

   Leadersiz ip kullanmıyorum artık. Klips de hep kullanıyorum. Mono misina, ip, fc hiç fark etmez hep kullanıyorum. Sebebi ise avlakta sadece 2 gr jighead takıp aynı şekilde takılmıyorum. Arada onu çıkarıp ağırlık hafifletip 1 gr takıyorum, jig takıyorum, maket balık takıyorum. Av yaparken çok fazla değişiklik yapıp çok fazla yürüyorum. Klips de jighead değiştirme konusunda hızlıca değiştirmeme yarıyor. tek ağırlıkla devam ederim, yada her seferinde düğüm atarım o karanlık benim için fark etmez derseniz klips kullanmayın. Ben tek düğümü klipse atıp her değişiklikte düğümle uğraşsam heralde 20 dk düğüm atarım her avımda.
   İpe jighead bağlarsanız dolaşır, Ama ipe leader yapın o zaman o düğümler olmaz. FC sert olduğundan klipse dolanmaz. Bir de ipin özgül ağırlığı 0,87 civarı ve FC 1,14 civarıydı diye aklımda. Yani öndeki FC daha ağır olduğundan daha uzağa atış yapılıyor. Mono komple bağlayınca öndeki kısım kadar hepsi ağırlık yapıp daha kısa düşüyor. Ama ip önünde FC bağladığınızda erimde de etkisi oluyor. Yine dolaşma vs gibi sorunlarla da uğraşmıyorsunuz. Hem de FC, ipten daha iyi düğüm tutar. İp sürtünme ile yanabilir ve hemen kopabilirken FC bu konuda daha iyi. Yani ip aldıysanız Leader yapın. Çok çok paralar da vermeden alınabileceklerden tercih edin. Örneğin Sufix 0,20mm 50 mt %100 FC misinayı decathlondan 20 tl ye almıştım. 2 ay oldu sanırım 50 cm falan bağladığım ve her avda yenilediğimi de düşünürsek 5 mt ya kullandım ya kullanmadım. Yani sizi uzun süre götürür. Kafaya komple sarmıyoruz sonuçta 🙂

 7. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Alper bey. Evet Leader yapacağım artık o kesinleşti,bugün Trabucco 0.22mm FC misina siparişini verdim,sanıyorum en ideali bu olacak benim için. ilginiz için tekrar teşekkürler.

 8. Alper bey merhaba ocea leader 20 lb, 0.07 kairikinin önüne leader yaptım 1-11 gr atarlı kamışla babyjigleri kullanıyorum sizce leader fazla mı kalın balık görür mü tereddütte kaldım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. yaklaşık 0,43 mm olarak gördüm internette. Bu da çok fazla kalın. İstavritte biliyorsunuz çapari takımlarında 0,12 mm mono misina kullanılır. Yani kıyaslamasını siz yapın. 0,22mm FC üzerine çıkmamanızı öneririm

 9. bazı forumları araştırdım bir kaç lrf konusunda talim etmiş abilerle shokleader düğümünün tutmadığını söylediler bunun hakkında birşeyler söylermisnz

  1. Kairiki için mi söylemişler bunu? Ertuğrul bey hangi düğümü atmışlar? LRF leader düğümü ( Double Uni Knot) Bu linkteki Leader 3,2 kg çekerli ve gayet başarılı bir düğüm. Ve leader daha kaliteli olsa daha da çekecekti. İp üzerine leader düğümü yerine kördüğüm atılırsa düğüm tutmaz tabi ki. Kairiki, kendo, jbraid, powerpro, berkley iplerini kullandım. Hiçbirinde de düğüm tutmuyor diye bişey görmedim. Sadece Duel 0,06 mm ipte düğüm tutmama durumu vardı. O da çok inceydi ve 20 kat sarım yapılması gerekiyordu. Ona da düğüm attım. Yani düğüm tutmuyor tanımı yerine, misina çabuk yıpranıyor, tuzu görünce çekeri düşüyor deseler bunlara bir ölçü ile açıklama yapabilirim. Ama düğüm tutmuyorsa bu kişilere hangi şok lider düğüm attığını sormalısınız. İpin çekeri üzerinde yazıyor. Tabi ki her düğüm çekerde yaklaşık %30 azalmaya sebep oluyor. Bence video, yeterince açıklayıcı olacaktır.

 10. kendo yeterde artar çok pürüssüz değil ama 3 katı para vermye gerek yok bence kendo 0.06 ile 6 kilo balık çektim banamıısn demedi ayrıca lider de vardı

  1. Zevk ve tercih diyelim. 200 tl lik de kamış var 2500 tl lik de. ikisi de istavrit çekiyor.

  2. Tebrikler hangi makineyi ve kamışı kullanmıştınız acaba

 11. merhabalar. no name çin üretimi 1000 lik bir makine ve kendo ip kullanıyordum 1-7 atarlı cormoran i-cor2 kamışımda ama kuş gözü sorunu yaşıyorum. makine ipe uygun olmayabilir diye düşündüm. dead ringer 25 makine, kairiki 0,07 ip ve hiç sevmediğim halde aspire leader kullanmayı planladım. (leader kullanmayı sevmiyorum aspire değil ) . lrf takımımı sadece mini popper , ufak su üstü ve toto atmak için kullanıyorum. ve avlarımda spin ve lrf olmak üzere kamışla gezerek yapıyorum. hedef balığım levrek 🙂 3-30 cormoran redmaster kamışıma yukarıda yazdığım dead ringer-kairiki-aspire kombinasyonu takıp hem mini popperlarımı hemde normal 8-10 cm su üstülerimi kullanmayı planlıyorum. sizce nasıl olur? ve kairiki ye aspireden kaç cm leader bağlamalıyım. teşekkürler.

  1. Merhaba Murat bey, Bilinmedik markaların üzerine bilinmedik ipler sarmak tabi risklidir kuşgözü vb konusunda. Kairiki kullanıyorum. İpte bir problem yaşamadım. Ama doğru bir makine tercihi olmazsa ip de kuşgözü yapar. Dead ringer üzerine 0,06 veya 0,08 mm kendo ip de sarabilirsiniz. 3-30 kamışı bilmiyorum. Ama genel olarak kamış atar aralığında sahteleri atçek yapabilirsiniz. Aspire kalınlığı kaç mm düşündünüz bilmiyorum 0,20mm üzerine çıkmamanızı öneririm. Ben genelde 50-60 cm lik leader kullanırım.

 12. 0,18 aspire düşündüm ve uzun leader değilde dediğiniz gibi 50-60 cm leader düşünmüştüm. makine olarak dediğim gibi dead ringer düşündüm. ipe uygun olduğunu söylediler. kendoda sarabilirsiniz demişsiniz, dediğim gibi 3-30 kamışla ağır spin sahtelerinide atacağıdan ip sağlam birşey olsun diye düşünmüştüm.

  1. İp kairiki 0.07 mm de alabilirsiniz. Ben kendo uygun. Makinede de uygun bir makine düşündünüz diye kendo demiştim. Aspire 0.18 mm leader de iyidir.

 13. Hocam iki ip arasında kararsız kaldım
  Power pro 0.06=3 kg
  Shimano karikş0.07=4.5kg
  Bu saydığım ip markaları arasında en ince olanı hangisi shimanonun 4.5 kg power pro 3 kg var yani çekeri yüksek olan ip daha mı kalındır hocam

  1. Çekeri yüksek olduğu için daha kalın demek doğru olmaz. Aynı kalınlıkta daha kaliteli malzeme ile ip yapmış olabilir. Powerpro’dan sonra Kairiki çıktı zaten. ARGE yapıp bir tık kalitelisini ürettiğini söyleyebiliriz.

 14. Power pro 0.06 mı shimano kairiki 0.07 iki ip arasında hangisi erim mesafesi iyidir 0.06 ile 0.07 arasında kalınlık farkı çok mu olur ?

  1. Kairiki de powerpro da çantamda var. Kairiki iki gömlek üstte oldu bence. powerpro çok pürüzlü

 15. Öncelikle değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Biraz uzun olacak ama bir konuda bilginize ihtiyacım olacak. Ben İzmir körfezde genellikle çupra avı yapıyorum. Bunuda spin kamış ile yemli olarak , kıyıdan yaklaşık 30-40m den yapıyorum. Kullandığım takım shimano ultegra 4000 , okuma 2.70 v system kamış ve genelde 0,22 – 0,25 aralığında mono misina oluyor. Ana misinaya 10gr gezer kurşun ardına bir boncuk ve en ucuda iğneyi takıyorum. Yani tek düğüm iğnede oluyor. Çok keredir kiloya yakın veya kilo üstü balığı kopmadan dolayı kaybettim (kalama ayarı yaptığım halde). Kopmalar genelde kurşunun sürtünme yaptığı yerelerden veya iğne baglantı noktasından oluyor. Deneme amaçlı şu an 0,12 shimano kariki ip misina aldım. Bu misinayı direk mi kullanayım yoksa ucuna lider kullanmalı mıyım? Yada önerebileceğiniz başka birşeyler olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

  1. Metin abi konu tamamen spin sistemine giriyor. Ben LRF konusunda tecrübeli olsam da spin olayında bilgi verebilecek kadar iyi değilim. Seni yönlendirirsem detaylı bilgi veremem. O yüzden spinci arkadaşlarla bu konuda fikir alışverişi yapman daha doğru cevabı bulmanı sağlayacaktır. Saygılarımla…

  2. İyi günler hobidaş dediğin gibi mini misina kullanmışsın ve sürtünmeyle kopması olası … Bana sorarsan kurşunun hareket ettiği bölümde florocarbon misina olmalı yani leader şart .. Avların bol trofeli olsun …

 16. Kendo 0.08 4x kullanıyordum. İp azaldığı ve ömrünü tamamladığını düşündüğüm için dün bahsettiğiniz kairiki 0.07 8x’ten aldım. Henüz suda kullanmadım. Ancak ellerime bez sararak kendoyu koparamazdın. Bu yeni ip ise ellerimle yağtığjm hafif bir dirençle -ki 4,5 kg olduğunu düşünmüyorum- hemen düğüm yerinden patlıyor. Boşa para vermiş hissediyorum açıkçası 🙁 eskimiş kendo ipim çok daha dirençli görünüyor

  1. İpe kördüğüm atılmaz. Dışta silikon kaplı kariki. O yüzden düğümler zaten ıslanıp yapılır. Düğümde Double Uni Knot ile çok güzel verim aldım. 3 kg balıkta bile patlamadı. Kendo ile kıyaslama yapmamak gerek. Kendo yazılandan bir tık kalın ve silikon yapısı yoktu.

 17. Merhaba Alper bey ben fladen xtra flexx 210 cm 4-15 gr atarlı kamış ve 1000 lik makina kullanıyorum misina olarak’da kendonun 4 örgülü 0,12 mm ip misina + 0,20 lik FC kaplı misinayı lider kullanıyorum 5 gram ve üstü jighead+silikon kombinini ve jig sahteleri 10 metreden uzağa atabiliyorum. daha uzağa atmam için ip kalınlığını kaça indirgemem gerekir?

  1. ip ne kadar ince erim o kadar iyi 🙂 ne kadar çok inceltebilirseniz o kadar inceltin

 18. Alper bey bir soruda ben soracağım.Ben İzmir’de spin kamış-makina-0,20-0,22 monofilament misina-3 gram zoka ve yengeç takarak çipura avliyorum.Zoka yı yaklaşık 20-25 mt atıp,misinayı dibe yatırıyor ve 30-40 saniyede yengeci ziplatarak aksiyon veriyorum.Anlayacağınız her 2 dakikada 1 atım yapıyorum,günlük 7-8 saat misina güneşten dolayı ve dipteki midye ve kepezlerden dolayı yıpranıyor.Bu yıpranmaları ve 2-3 kiloluk çipuralarla mücadele ederken kopmaması için,0,07 kairiki kullansam,bu ip misinanın 1 gram yada 3 gram zoka ile dibe batmasi,0,20 monofilament kadar rahat olurmu?Satın alıp pişman olmamak için soruyorum.

  1. Hocam yaz aylarında pe yani polietilen içeren ipler daha hızlı çürür. Güneş üzerindeki silikon tabakayı yakar mahveder. O yüzden Spektra ip bakabilirsiniz. Ama yeni kairiki biraz daha dayanıklı gibi geldi. (Emin olamıyorum çünkü yaz ayında kullanmadım). Aşınmalar her misinada olacak. Bence sistemi değiştirmeden devam edin. İp midyelere değdiği anda kesilir. Daha sıkıntılı bir süreç olur sizin için.

 19. Bende bahsettiğiniz ipi aldım fiyatı 135 tl fakat ben memmun kalmadım güven vermedi 3 ava gittim ve bir kac defa da klips baglarken düğümü saglamlastirmak adina biraz gerdirdim elimde kaldi o kadar da cok abanmadim yani mırmır eskina ve daha gucsuz baliklar icin uzun sure kullanilacak ip fakat mucadeleci bir levrege denk gelirse beni yari yolda bırakacağını düşünüyorum alacak birini bulsam 100tl birakirim valla incelik olarak çok güzel bahsettiğiniz atış mesafesi aynı fazla bir etkisi yok fakat 07mm almak yerine 08.010mm gibi daha dayanıklı tercih edilebilir rast gele
  Takım bilgisi= kamis=kudos 2-8
  makina =okuma ceymar 25
  misina =shimano kairiki 07mm
  jighead=hunter 2gr 2.5gr3gr savege gear 2gr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir