Zexus ZX260 BK kafa feneri inceleme

​Merhaba sevgili dostlar. Geçen sezon nasıl olduysa önceki sezondan kalma kafa fenerimin çalışmadığını gördüm. Sonra yenisini aldığımda bir kaç gün sonra pil aktığından o da kullanılmaz hale gelmişti. Üçüncüyü de nasıl becerdiysem bir ayda küflendirdikten sonra karar verdim kafa fenerinin iyisini alıp tonla fener alma olayından kurtulmaya.

Bir kafa fenerinden tek beklentim küflenmemesi ve ava gittiğimde düğmesine bastığımda ışık vermesiydi. Fakat şans faktörü ve biraz da benim pilleri her avdan sonra çıkarmaya üşenmemden dolayı kafa feneri konusunda yüzüm gülmedi. Sonrasında av marketine gidip kaliteli bir kafa feneri almak istediğimi belirttiğimde karşıma bu ürün çıktı. 3 farklı renk seçeneği sunuyordu. Kırmızı sarı ve beyaz. Kırmızı renk biraz soluk sonra sarı geniş bakış açılı ve normal bir lamba, beyaz ise 100 metredeki bir malzemeyi gösterecek kadar iyi aydınlatıyor. Normal şartlarda sarı ışıkla rahat rahat rahat görebilirsiniz. Ben gibi kafa fenerini boyuna takıp silikon değiştirirken elinizi daha rahat görmek isteyenler için ideal olmuş. Bazı balıklar ise çok ürkek olduğundan onlara mümkünse ışık hiç açmamak gerek fakat ışığa da çok ihtiyacım varsa kırmızı renk tercih ediyorum.

Kafa lambası 3 adet AAA pille çalışmakta ve düzenli olarak beyaz ışık kullanımında 50 saat kadar ömrünün devam ettiği yazmakta. Fakat sarı ışık ve kırmızı ışıklar biraz daha güçsüz olduğundan ömrü daha uzun gidebilir. Beyaz ışık için ortaya güçlü bir led konulmuş. Sarı ve kırmızı ışık için ise her iki yanda birer ışık (bir sağda sarı bir solda sarı) olmak üzere iki yana da birer led konulmuş. Beyaz ışık el feneri gibi belli bölgeye aydınlatma verirken sarı ışıkta tüm bölgeye yayarak aydınlatma sağlanmış. Üç küçük pili de takınca kafada belli bir ağırlık oluşmakta tabi. Peki ya bunu taşıyacak kafa bandı?

Kafa bandı konusunda çok kaliteli bir bant kullanmışlar. Kemer misali kaydırmalı bir line koyarak sıkıştırıp açabilirsiniz. Kutusundan kafanın sadece yana değil de üstüne de takmak isteyenler için bir aparat daha çıkmakta fakat ben onu kullanmaya hiç gerek duymadım.

Bir sezon önce aldığım zexus kafa feneri beni fazlasıyla memnun etti. Fiyatı düşünüldüğünde bu fener alınır mı diyenler için de ben gibi şanssızsanız işinizi şansa bırakmamak istiyorsanız alınır derim. Geçen sezon en sevdiğim aksesuarım olmayı başardı. Özellikle merada düğüm atarken yanıp sönen kafa oynadıkça ışığı giden fenerlere kıyasla sanırım kafa fenerinde çığır açmışlar. Bir kaç üst modellerinde akıllı far mantığı gibi uzağa tuttukça kendini güçlendiren bir sistem de kurmuşlar fakat fiyatından dolayı bu ürünü tercih ettim. Daha önceden kullandığım çin menşeili kafa fenerlerinden birinde pillerin kısa devre yapmasıyla kafamdaki fener öyle bir ısınmıştı ki o pillerin patlamasından belki son anda kurtulmuştum. Belki ter belki nemden ıslanan pil yuvasında piller aşırı ısınmış patlamadan ramak kala fark ederek pillerden de fenerden de kurtulmuştum ama beni yeterince korkutmuştu. Bir kaç liralık fenerin içinde bulunan canlı bomba, patlayarak canımdan bile edebileceği gibi en iyi ihtimalle başımda bir yara oluşturabilirdi. En sonunda kendini ispatlamış olan zexus fenerlerine yönelme kararı aldım. Bir kere alırım başımı bir daha ağrıtmam diyenlerdenseniz doğru ürün budur.

Resmi sitesindeki açıklamayı okumak isteyenler için link: http://zexus.com/1877

Yaklaşık 2 metre uzaklıktan, tamamen karanlık ortamda fenerin ışığı sırasıyla, beyaz, sarı, kırmızı.