Yeni başlayanlar için Derleme

Sevgili dostlar, yeni başlayanların mutlaka okuması gereken yazıları sizler için aşağıya sıraladım. Yazıları okudukça bu LRF tekniği konusunda bilgi edinebileceğiniz ve belli bir teorik bilgi ile meraya gidecek yada ürün alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olacağınız yazıları bulabilirsiniz. Sabırla okumanızı ve eksik gördüğünüz konularda yada kafanıza takılan TEKNİK soruları yorumda sorabilirsiniz.

 1. Alper dost,
  yazılarının çoğunu dün gece sabaha kadar okudum.Çünkü oğlum işe 4 ay önce girmiş ve şimdi bana ”teşekkürler baba” babında hediye olarak shimano stella 4000 veya 3000 almak istiyordu.laf aramızda Spinde hatırı sayılır bir ustalığım var,..oğlum; zaten benim bir sürü iyi spin makinam var,daiwa certate,balistic..Certate stellayla aynı.stellaya 4500 tl vermeye gerek yok.gel sen bana LRF seti al.komple 1500-2000 tl ya mal ederim.bakıyorum arada gözüm var ama bulaşmak istemiyorum dedim. al takke külah ver külah anlaştık..Lrf seti mi alacaktı.
  dün gece sabaha kadar yazdıklarını okudum.
  okuduklarımı spin bilgimle ve meralarımla kümeledim.ortak alanda kalan malzemeleri listeleyip,sabah istanbul Çavuşpaşadaki Safir Avın sahibi Kemal’ e gittim.
  * Okuma 2.10 UFR 1-8 gr kamış aldım ( kudos ,daiwa,shimano,fujin çok esnek.(alt serileri) jerk yapınca yaklaşık 50-60 cm esniyor.toplamada takip edip, duran balıga avcı aptal aptal bakar.daha yavaş, sert jerkte mantıklı olan okuma ufr yi sevdim.
  * Makina olarak Daiwa exceler 1000 DXH aldım.77 sarıyor.sen 60 civarı önermişşsin.ama gerek levrek ve lüferde bu hız düşük.rüzgara karşı attıgında boşalan misinayı gevşek saran düşük hızlı bir makina avını kilitlecektir.Ben genelde rüzgarlı yerlerde avlanıyorum.benim için bu bir kriter.hızlı saran bir makinayı yavaş sarabilirsin,ama düşük makinayı koşturmak insanı yorar.
  *Misina olarak,gece gözüm yakını görmediğinden çok isterdim ama ip misina tercih edemedim.ip uzak atış demek.lrf de gece ve kıyıda balık hedeflediğinden uzak atış secenegini dere dışı bırakıp daha iri olan misina tercih ettim.misina da görünmez olmalıydı.ve güvenilir Stroft 0.17 sardırdım. yoksa gönlümde senin dediğin gibi 0.6 ip misina FC düğüm dünyanın en iyi %100 florocarbon misinası olan Seaguar ile liderlerdim.
  *Önerin üzerine decoy light game clip SN-8 S boy klips aldım.
  *Savage gear Micro sandeel kitler hoşuma gidiyordu.bunların her renginden aldım.(deneme yazısı bekliyoruz)
  *3 D vib savage gear her renginden her gramjından aldım.(deneme yazısı bekliyoruz)
  *decoy -owner 1.7,2.0,2,5 4,7 gr glow ve düz jigheadler aldım.
  * 80 mm 6.2 gr limon sahte ile 180 parça sarıkanat alan ekibe istinaden bunlarda da 2 şer adet aldım.
  *savage gear 8 gr mix set

  gökçeadada eşek istavritim yakaladığım 10 gr major craft jig para katakuchi ve pink,ile pembeli ekliycem Lrf setime.

  kokulu silikonlar sevmiyorum.kullanacagımı sanmıyorum.geçen yıl almıştım denemelik ,onuda atamadım zaten..agzı açık kalmış bagajda.bir hafta binemedik arabaya.
  tutmayayım öyle bir yemle:)varsın olsun..

  Son Söz
  Bende Spine panik atak teşhisiyle başladım.Allah şükür iyiyim.
  20 yıllık zıpkıncı,5 senedir spinciyim.
  bu günden itibarende Lrf ciyim arada..
  meyve veren agaç Taşlanır.
  bozma moralini…
  eger sponsor baglantın yani hakkındaki reklamasyon tarzı iftiralar gerçek olsaydı,shimano stella 1000 veya daiwa exist 1000 ile avlanırdın..
  hatta iste.
  Türkiyenin spinde sulh tugay karaslanı neyse, sende Lrf de Alper serttaşısın..

  1. Sıfırdan takım toplamak istesem ancak bu şekilde toplardım sanırım. Takımınız başarılı bir takım olmuş. İkincisi ise güzel bakan güzel görürmüş 🙂 Ben ne turgay Karaaslan’ın eline su dökebilirim ne de kıyaslamasına sokulabilirim. Ben amatör bir balıkçıyım. Bu ruhu bilinçlendirmek adına da hergün yeni şeyler öğrenip kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

 2. Hocam selam,
  Sürekli spin yapan biri olarak bu sefer LRF için Decathlonda’ki kamışlara şans vermek istiyorum. Daiwa legalis 12-42 ile Fuego 4000 kullanıyorum. LRF’de ise Shimano AX 1000 giriş seviyesi ile decathlon Kamış düşünüyorum. Siz ne derseniz?
  Decathlon Wixom 9:
  – Uzunluk: 2 m
  – Kapalı halde boyu: 1.05 m
  – Parça sayısı: 2
  – Ağırlık: 165 g.
  – Atarı: 2 g. – 10 g.
  – Bileşen: Karbon
  – Aksiyon: Progresif

  yada

  Wixom 5:

  ÖZELLİKLER
  – Uzunluk: 2.10 m
  – Kapalı boyu: 1.09 m
  – Parça sayısı: 2
  – Ağırlık: 140 g.
  – Atarı: 2 g. – 10 g.
  – Bileşen: Karbon
  – Aksiyon: Progresif

  1. yazılanlar lrf için çok iyi diyor. Bir de denemek ele alıp görmek lazım.

   1. Bu arada Shimano AX 1000 almadım, yine gittim Daiwa Fuego 1000 aldım. Olmuşken yine iyisi olsun istedim, çünkü biliyorum kısa süre sonra yükselteyim diyeceğim (hep öyle oldu) Kamış için hala düşünüyorum, Kudos çok öneren var, ama benim ciddi bir Fuji halka takıntım var; faydasını da çok gördüm diyebilirim spinde. Fakat gördüğüm seçenekler Fujin Boreas, Shimano Blue Romance gibi. Arada kaldım açıkçası yukarıda hocamın da yazdığı gibi Okuma alıp geçsem mi? Lurekiller çok iyi kamışlar yapıyor biliyorum ama Türkiye de yok sanırım. Açıkçası önerilerinizi bekliyorum.

    1. makineyi kötü alıp kamışı iyi almanızı tavsiye ederdim. Kamış en önemli kısmı aslında. Şunu alın demiyorum. Ama kamışı hassas ve kaliteli almaya çalışın

 3. Merhaba hocam lrf ye yeni basliyacam fladen warbit 210cm 0.10 atarli kamis makina daiwa crossfire 2000 daiwa 0.6 ip misina başlangıç için uygunmudur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir