Shimano Soare BB C2000 PGSS

Merhaba sevgili dostlar bir süre önce makine değiştirmeye karar verdim ve Shimano Soare BB C2000 PGSS almaya karar verdim. Makine devri düşük olmasından dolayı önce bir kaç av çok sıkıntı çektim. Sıkıntılarımın en baştaki sebebi ise önceden 72 cm / 1 tur saran Rarenium ile av yapmam oldu. Shimano Rarenium 2500, sarımı LRF için yüksek olsa da çok sevdiğim bir makine olduğundan arada o makinemi de LRF ile kullanmayı seviyorum. Sarım sayısı tur başına yüksek olan bir makineden sonra Shimano Soare kullanmak biraz zorlayıcıydı. Açıkçası hızlı makinelerde kamışla aksiyon verdikten sonra makine kolunu yarım tur kadar çevirip biraz beklemem gerekirdi, çünkü yarım turda kamışla aksiyon verdiğim misinanın boşluğunu alıyordum. Eğer belli bir sarım hızı ile sararsam, genellikle silikon suyun üzerinden hızlıca geliyor ve aksiyon konusunda zayıf kalıyordum.

LRF avlarında benim için üst sekment diyebileceğim son nokta ise Shimano Soare idi. Çok düşük devri ile (4:3,1) ve 57 cm sarım/1tur ile benim için silikonların hızlı gelmesine çözüm olabilirdi. Nitekim öyle de oldu. Önce bir kaç av boyunca zorlandım. Hızlı sarım makinelere alıştığım için yavaş sarım yapıp iğneyi bir kaç kez dibe taktım veya defalarca yosun çektim. Elimin alışması ile de avlarım harika geçmeye başladı.

Elimin alışmasının ardından kolu belli bir hızla ve sürekli sararak (yavaş sarım) kamışa aksiyon vererek jigheadi suyun üzerinden gelmeyecek şekilde ayarlayabildim. Soare ile ilk avımda 36 cm lik bir mırmır yakaladım. Aksiyon ve sarıma elimi alıştırırken aslında balık sayesinde kalamasını da test etme şansım oldu. Genellikle makinelerde en sevmediğim olay, bu kalamaların ayarsızlığıdır. Ne demek istedim derseniz, genellikle kalama sıktığımız o üstteki zımbırtı, azıcık sıkıldığında kalamayı çok sıkar ve çok az açınca da kalamayı boşaltır. Kalama ayarı bu makinede çok kolay. Çünkü öyle uzun aralıklı bir kalama koymuşlar ki balığın basmasına göre çok rahat ayarlayabiliyorum. Genellikle avlarımda kalamamı açık bırakıp, balığı yoracak şekilde yavaş yavaş kısarım. Balık vurduğu anda hızlı açılan kalama balığın ağzından iğneyi çıkarabileceği gibi hızlı sıkılan kalama da balığın kafa atışıyla düğümden patlamalara sebep olabilir. Bu yüzden kalama ayarının önemi benim için çok fazlaydı.

Bu yazdıklarım dışında tuttuğum bir kaç büyük mırmırda dikkatimi çeken makinenin gücü oldu. Genellikle 3 kg drag kuvveti olduğu yazan 1000 lik yahut 2000 lik makinelerde drag kuvveti 1,4-1,7 kg arası kaldığını bir kaç deneyde görmüştüm. Fakat bu makinenin biraz daha güçlü olduğunu ve güven verdiğini düşündüm.

Makinenin LRF için biçilmiş kaftan olduğunu belirtmeliyim ve benim için tek olumsuz yanı da elimin hızlı makinelere alışmasından dolayı başta el alışkanlığımdan dolayı bir çok kez yosun çekmem oldu. Sonrasında ise Shimano Soare ile çok güzel avlara imza attım. Eğer fırsatınız olur da av marketine giderseniz, elinize alıp incelediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınıza eminim.

Aklınıza takılan makine kullanımı ile ilgili soru varsa yine yorumlara yazabilirsiniz. Ve yine makinenin teknik özelliklerini en alta ekliyorum. Trofe tadında avlar geçirmeniz dileğiyle, rastgelsin…

Shimano Soare BB C2000PGSS Teknik Özellikler

 • 4.3:1 devir oranı
 • Turda 57 cm sarım
 • 3 kg drag kuvveti
 • 5+1 BB Rulman
 • 190 gr
 • Misina kapasitesi : PE0.6 – 140 mt , PE0.8 – 100 mt , PE1.0 – 70 mt
 • Soğuk Dövme Alüminyum Makara
 • Aero Wrap Hassas Misina Sarımı
 • Alüminyum Kol
 • Çinko Döküm Dişli
 • Magnumlite Hafif Rotor
 • Varispeed Hassas Misina Sarımı
 • Dyna Balance Rotor Stabilizasyonu
 • AR-C Makara
 • Super Stopper II Kalama Sistemi
 • Kolay bakım portu
 • Tatlı ve Tuzlu suda kullanıma uygun

 1. Çoook iyi bir makinedir, neredeyse bir yıldır severek kullanıyorum. Levrek’ten kırlangıç’a, Lüfer’den, Eşkina’ya bir çok balıkla mücadele etti beni mahçup etmeden. Bence harika bir seçim yapmışsın. Trofeleri bol olsun.

  1. Çok teşekkür ederim. Ben de iyi ki almışım dediğim ve çok severek kullandığım bir makine oldu kesinlikle…

 2. yenı sıparıs verdım yarın gelır ınsallah…soare pgss ve shımano kairiki 0,7 ip.. ceymar 10 ctx ten sonra efsane gelıcek gıbı..
  bazı sıtelerde makınanın kol yerının karsı tarafında makına cızılmesın dıye bır topuz oldugunu okudum ama bunda ve ve aldıgımda yok değilmi

  1. Buğra bey bu makinede bu topuz malesef yok. Ama sizi mutlu edecek bir makine. Ben de soareye Kairiki sardım. İpi makineye sarmadan önce ipi ıslatıp sarın. Yoksa atarken makinede bolluk yapacak. Soare ile Kairiki çok güzel bir ikili. Şimdiden hayırlı olsun…

 3. bugun makınem geldı ve gercekten guzel yapmıslar en azından heybetı bıle guzel duruyor..iple alakalı bunu soylemen guzel oldu ipi ıslatırım ama daha oncede ıp cok kullandım bır sıkıntı yasamadım..kafanın sığ olmasından dolayımı bolluk yapıyor.birde hazır sormusken 150 metre ipin tamamını sararmı yada eksık kalırp alta dolgu yapmaya gerek varmıdır??

  1. Buğra bey ben 75-80 metre sarabildim. O da yeterli bana göre. İpi normalde de ıslatıp sarmalısınız. Islatmadan makineye sarıldığında önde yani suya giren kısım her sarımda makine kafasındaki ipi de ıslatıp potluk yapacaktır. Bu yüzden çok sert olmasa da sıkı ve ıslak sarım yapmanızı öneririm. Kuru sarımda örgü ip ile ıslak sarımdaki örgü ip genleşmesi açısından farklı oluyor. Kuru örgü ip kafada sarılıyken ıslanında yumuşayıp bolluk yapıyor. Atarken de makine kafasında altta kalan sarılı ip kenardan çıkıp üstteki ile karışıyor. Bizzat başıma geldiğinden kuru halini söküp ıslatıp sardım.

 4. tafsıyelerıne uyup ıpı ıslatıp sardım ama ıslanmıyor kairiki bu konuda suanda baya ıyı gıbı ıpı ıslatmaya calıssamda su ıtıcılıgı cok guzel ve ıslanmamıs gıbı..
  bu arada ılk avımı yaptım ve ılk atıs guzel bır ıskorpit.(gerı bırakıldı) Makınayı almak ısteyen yada dusunen arkadaslar bır hobıcı ve makınayı kullanan bırısı olrak kesınlıkle tafsıye ederım..ucuz yollu 2-3 makına değiştireceklerıne bır tane soare alıp rahat edebılırler..uzun yıllar cumlesını makınayı kullanırken sıze hıssettırdıgı hıs ıle yazıyorum cunkı makına cok sağlam ve akıp gıdıyor sanmıyorumkı guclu bır balık bındıgınden cekemesın..
  majorcraft solpara 06-10 + soare 2000pgss + kairiki 0,7 dark green çok guzel dengelı bır kombınasyan oldu.
  bu arada tafsıyelerınız ve cevaplarınız ıcın tesekkurler..

  1. Rica ederim Buğra bey, ben de makine ip ikilisini severek kullanıyorum. Rastgelsin…

 5. Merhaba Alper Bey,
  Sayenizde lrfye başlamaya karar verdim 🙂 Öncelikle teşekkür ederim böyle güzel bir site hazırladığınız için.
  Aynı makinadan alacağım fakat kamış konusunda tereddütlerim var. Genellikle silikon ve kokulu yem düşünüyorum. Bu sebeple düşük atarlı bir kamış tercih edeceğim. Aynı zamanda kendo baby jig 3 gr olanları kullanacağım. Boy 1.83
  Savagear 1.98 / 0-5
  Nomura 232 / 10 gr
  Major craft solpara 0,6-10gr
  Hangisini tercih ederdiniz?

  1. Benim tercihim solpara olurdu. 198 kamış size kısa. En az 210-220cm olmalı bence. Nomura da sert bir kamış. Nomura da alınabilir. Sadece çok sert olduğundan başlarken bu kamışla başlarsanız hissiyatta eksiklik hisseder ve memnun kalmayabilirsiniz.

   1. Çok Teşekkür ederim Bilgi için soru işaretim kalmadı artık

 6. Selamlar. İlk sorum neden 1000′ lik yerine 2000′ lik makineleri tercih ediyorsunuz? İkinci sorum 200-300 TL aralığında giriş seviyesi LRF takım yapılabilir mi? Çünkü eğer hoşuma giderse ki gidecek gibi duruyor, spin ekipmanlarımı rafa kaldırmaya niyetim var.

  1. Emre bey ben ip kullanıyorum. İp kullanımında da 2000 lik olanı sığ kafa olduğundan 1000likteki gibi alta mono misina ile dolgu yapmaya gerek kalmıyor. O yüzden ip kullandığımdan da 2000 lik makineler işime geliyor.

 7. Merhaba Alper Bey ,
  Öncelikle böyle faydalı bir platform oluşturduğunuz için çok teşekkürler.
  Ceymar25 kullanıyorum ve yeni makina arayışındayım. Ultegra 1000fb ile soare2000 arasında kararsız kaldım. Öner’iniz ne yönde olur?

  1. Soare olur. Daha düşük devirli ve ben çok severek kullanıyorum.

 8. Merhaba Alper Bey;
  Tercihimi soare’den yana kullandım ve kairiki ile kombinleyeceğim. 75-80 metre sarabildiğinizi söylemişsiniz, alta dolgu yaptınız mı yoksa makina 75-80 metre kairiki 0.07 mi alacak kapasitede mi? Birde sardığımız misinan kaç metre olduğunu ölçmenin kolay bir yöntemi var mıdır ?

  1. Kendi kafası çok sığ Soarenin o yüzden yaklaşık 70 mt kadar direkt olarak sardım. Kaç metre olduğunu da kulaç hesabı yapıp makineye sardım malesef. İpi tam olarak şu kadar sardım diyebileceğim bir sistem yada yöntem malesef ben bulamadım. Belki misina ölçerler vardır da bir makineye ip sarmak için de öyle bişey almak mantıklı olmaz sanırım. Ama alta dolgu yapmaya gerek yok.

   İp kullanımında Leader kullanmaya özen göstermeye çalışın. Av verimi için çok önemli gerçekten.

 9. Soare shock leader 8lb’de aldım leader için, yazılarınızı çok takdir ederek ve beğenerek takip ediyorum. Benim gibi amatör ve tecrübesiz arkadaşlar için bu platform tam bir bilgi kaynağı ve çok faydalı gerçekten. Emeklerinize sağlık.

  1. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Bu demektir ki bir balıkçı arkadaş daha kazandım 🙂

 10. Merhaba Alper bey,
  Lrf takımı oluşturuyorum Soare serisinin Ci4+ C2000ss pg olan modelini yurt dışından gelen bir arkadaşım ile getirteceğim. Getirtmek istediğim Ci4 modeli tavsiye edermisiniz BB ile ağırlık harici bir farkı yok gibi görünüyor, Birde bu makine için kamış’ı diaflash bx mi soare serisimi tavsiye edersiniz. Saygılar

  1. Kamışta da makinede de soare tercih ederim. Soare lrfciler için yapılmış muhteşem bir makine. ci4 soare içindeki dişli yapısının daha hafif ve daha güçlü olmasından dolayı ci4 tercih ederdim ben olsaydım. Bu arada yakın zamanda türkiyeye geleceğini de ekleyeyim. Hatta shimano kairiki ipleri de sabırsızlıkla bekliyorum 🙂

 11. Cevabınız için tşk ederim. Yakın zamanda Türkiye’ye geliyorsa o zaman buradan almak daha mantıklı olacaktır en azından garanti v.s durumları ile ilgili. Bir süre daha spin ile devam o zaman 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir