Shimano Sedona C2000s HGN inceleme

Merhaba sevgili dostlar, 2017 sezonu LRF için çok güzel bir sezon olacak izlenimlerini almaya başladık. Yoğun ilgi ve sportif olta balıkçılığının en hafif ve en zevkli stili olan LRF için ülkemizdeki yoğun talebe karşılık yeni makineler ve birbirinden güzel ürünler geliyor.

Bildiğimiz üzere Shimano, ülkemizde bir çok balık malzemesi ile hizmetine devam etmekte. Alivio, Catana gibi yeni başlayan kullanıcılara hitap ettiği gibi stradic, stella, ultegra gibi üst sekment ürünleri de mevcut. Bu yazımda 2017 Shimano Sedona C2000s HGN makinesini inceleyeceğim.

Shimano son zamanlarda HGN body ve ci4+ gibi özellikle dikkat çekici ve çok hafif, aynı zamanda güçlü makinelerle öne çıkmıştı. HGN kasası Sedona’nın bu yeni ürününde de kullanılmış. Sahara ve Nasci gibi altın renk kafa ve altın renkte sarım kolu kullanılmış ve renk uyumuna HGN body de eklenince görünüşü muhteşem olmuş.

Nasci ve Sahara modellerine göre fiyatı daha uygun olan bu ürün 1000lik makine ile birebir aynı. Tek farkı makine kafasının daha sığ olması. 0,16mm misinadan 105 mt sarım kapasitesine sahip kafası, özellikle ip kullanımında alta dolgu yapmanızı gerektirmeden kullanmanıza olanak sağlıyor. 1000lik makine ile aynı ağırlıkta ve aynı sarım kapasitesine sahip. İkisi de 66cm /1tur sarım yapmakta. Drag gücü 3 kg olarak belirtilmiş. 215 gram olan bu ürün 5.0:1 devire sahip ve kalama hassasiyeti çok güzel yapılmış.

Bazı makinelerin kol sadece sol tarafta olabiliyor. Bu makinede kol hem sağa hem sola takılabilir.

Eski makinesine nazaran görünümünde çok büyük değişikliğe gidilen Sedona, Shimano kalitesini hissettirecek. Özellikle hoşuma giden bir özelliği de atış esnasında açtığınız tel bu makinede açıldığında çıt diye bir ses çıkartarak tam açıldığını hissettiriyor. Üst sekment Rarenium, Ultegra, Stradic gibi makinelerde görmeye alıştığımız bu özelliği bu makinede görmek beni şaşırttı.

Malezya üretimi olan Sedona serisi, hem tatlı su hem de tuzlu su için tercih edilebilecek bir makine. Makine kafasının altında bir tırnak ile makine kafasının kolu ileri ve geri çevrilmesine yarayan o küçük tırnak bu makinede yok. Dişlilerin sonsuz dönmesi amaçlanmış. Dişli yapısı gereği kol tek yöne dönebiliyor böylece balığı tasmalamadaki ani kalama açışları yada dişlinin güç kaybının önlenmesi amaçlanmış.


Güç, hassasiyet ve performansın birleştiği bu makineyi incelemenizi öneririm. LRF avcıları için güzel bir seçenek olan 1000 lik ve 2000 lik modelleri bu sezonda bizi bekliyor.

Saydığım özelliklerin yanı sıra fiyatının Nasci ve Sahara’dan daha uygun olması da en büyük artısı. Aynı onlardaki gibi dişli yapısı kullanılmış ve estetiği eskisine göre çok ama çok güzel olmuş. Shimano yeni Sedona makineleri gördüğünüzde aklınızı çelebilir.

Makineden ben de bir tane ekipmanlarıma ekledim. İncelediğim kadarını yazmaya çalıştım ama yine kaçırdığım yer varsa yada aklınıza takılan soru olursa yorum atabilirsiniz.

Herkese bol trofeli avlar… Rastgele…

 1. Merhaba. Makinenin bir de Shimano Sedona C2000HGS FI olan ve 6.0: 1 devir ile 79 cm sarım yapan bir modeli var bu ürünü alıp lrf ve ayrıca 5-20 spin kamışta kullanmayı düşünüyorum (misina değişerek) devirler ve sarım lrf ye uygun mudur. 5cm lik kurtlar, 1,5 ve 3 arası jiged ler ile 3-5 gr lık baby jig çekmek için uygun mudur. Çok teşekkür ederim sayın Alper Serttaş.

  1. 79 sarım biraz fazla bir sarım. Ne kadar düşük devir olursa o kadar işimiz kolaylaşıyor. Ama makine kafası büyük değil. Sadece sorun olacak şey sarım sayısının fazla olması. Bir süre sonra eliniz alışırsa sıkıntı yok. Ama hızlı sardığını söylemem lazım. Biraz hızlı yani.

   1. Kolay gelsin 2 makine arasında kararsızım sedona 4000xg ve Sahara c3000hg sizce hangisi ve SPİN için kaç numara ip kullanmalıyız bu iki makineden birinde 4 katmi 8 katmi şimdiden teşekkürler

  2. Merhaba ben Sedona C3000 HG’yi hem spin hemde LRF için sorunsuz kullanıyorum. Üstelik 6.2 devir (88cm) var. Eliniz alıştıktan sonra aksiyonları kamış ile verip boşluğu makina ile alıyorsunuz. Sadece LRF için 5.5 devir bence daha uygun olur. Benim yüksek devir nedenim hem spin hemde lrf için kullanıyor olmam. Kesinlikle harika bir makina hiç pişman değilim.

   1. 3000 lik makinelerin devri yüksek ve eliniz alışmayınca sarımları çok zorluyor. O yüzden yeni başlayanlar da eli 1000 lik makineye alışanlara da çok zor oluyor.

 2. Alper Bey
  Başlık başlık sayfanızı okudum ve hayran kaldım.
  Abim ve kardeşim balık tutma sevdalısı ama onlar botla açılık dibe salıyorlar yemleri ne gelirse bahtımıza diyip balık tutuyorlar. Beni de hem deniz tutuyor hem de pek heyecanlı bulmuyorum bu yöntemi. Araştıra araştıra en çok egleneceğim yöntemin bu olacağına karar verdim. Sizden isteğim hazıra konmak gibi olcak ama bana burda tutabileceğim balık olan levrek ve lüfer için uygun lrf olta kamış misina için akıl vermeniz. Forumları incelediğimde bir başlık altında çeşit çeşit fikirler oluyor. Ben sizin önerinizi dinliycem. Kolay gelsin…

  1. Öncelikle merhaba Gökhan bey, LRF ile kuracağımız takımın levrekte zorlanacağını ve lüfer için olan spin rapalalarını atmakta zorlanacağınızı düşünüyorum. Spin tarzı 15-40 gr atarlı bir kamış ve 2500 lük bir makine ile levrek lüfer hedefli sistem kurmanızı öneririm. Bu takımla öncelikli hedef istavrit olmalı. Hedeflerinizi küçükte tutup sürprizlere açık olmalısınız. Yeni başlayan bir kişi için önereceğim orta yada alt sekment bir takımla Daha önce de tecrübesi bu konuda (LRF) olmayan birine levrek avı yaptırabilmek biraz zorlayıcı olabilir. Ben olsam hedef bu iki balıksa spin sistemine yönelirdim.

 3. Merhaba Alper bey makinelerde ki en büyük sıkıntılardan biride solucan dişli yoksa ip misina lari düzgün sarmamasi ve atislarda kusmasi.Bende siena usa 4000 lik makine vardı kullanamadım spinde.İp misinayi duzgun sarmadi.Sonrasında shimano biomaster 5000 aldim gayet memnunum.Lrf e başlamak istiyorum 2000 lik bi makine ile.Acaba shimano sedona ip misinayi düzgün sariyor mu?Lrf e tavsiye edermisiniz fiat performans makinesimi sizce

  1. Lrfde ip kullanımında gramajların çok düşük olmasından dolayı sıkı sarım olmuyor. Atıştan sonra makine telini kapatınca ipi elle birazcık çekip boşluk alan kısmı alıp biraz da olsa gergin çekmek gerekiyor. Yoksa makineye düzgün sarmıyor. Sonraki atışta makine kafasında dolanmalar oluyor. Onun dışında aslında yeni makinelerin çoğu ip kullanımı için. Sedonada da bir problem yaşamadım. Zaten kafa sığ. Aslında direkt ip kullanımına uygun makine. Bu problem dışında ipte başka bir sıkıntı yaşamadım. Soare kullanıyorum. Onda da tek sorun bu. Çünkü bu makine sorunu değil. İp kullanırken dikkat edilmesi gereken kriter. Düşük gramaj atarken (daha doğrusu çekerken) ip sıkı sarım yapılmıyor ve sorun oluyor.

 4. Alper Bey bende lrf için Shimano Sedona 2000 sığ kafa almayı düşünyorum sorum 0.06 ip misinadan kaç metre alır?

  1. Tahmini 100 metre alır. İpten ipe değişiyor. Hepsi tam değeri tutmuyor malesef. Sunline 130 metre 0,06 mm sarar tahminim. Kendoda da 110metre gibi kalır

 5. Markadan markaya göre pe değeri değişiyor haklısınız ben ise daiwa j braid 0.06 sarıcam 150 metrelik inşallah tam doldurur bu arada sedona 0.14mm/145m 0.16mm/105m değer vermiş ?

  1. iplerin tam değeri tutmadığı için makine ne makinelerde yazanı uyuyor ne de ipte yazanı. O yüzden böyle tahmin üzerinden konuşuyoruz. Tahminen 120m de kalır.

 6. Alper bey ceymar 10 ,inspira 20, sedona 20 arasında fiyat farkı olmaksızın hangisini önerirsiniz

 7. Alper’in incelemelerini okuyarak ve sonrasında ona da danışarak yeni bir takım yaptım Shimano Sedona C2000S ve Kudos light style kırmızı 2-8 gr atarlı ve üzerine Shimano kairiki 8x grey öne de trabbucco %100 fluorocarbondan bir miktar lider mükemmel bir kombinasyon oldu.Teşekkürler kardeşim her balık Trofe tadında olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir