Okuma’dan Yeni Başlayanlara Aria-20 ve Alaris 20

Merhaba sevgili dostlar, son zamanlarda yeni başlayanlardan aldığım sorular doğrultusunda ürünler incelemeye devam ediyorum. Yeni başlayanlar için LRF’yi onlara sevdirecek ve uygun fiyatının yanında performans da sağlayacak ürünler arıyordum. Tam da bunun üzerine yeni çıkan bu iki makineyi keşfettim: Okuma Aria 20 ve Okuma Alaris 20.

LRF avı aslında hepimizin de bildiği gibi maliyetli avcılık yöntemlerden biri. Silikonları olsun iğneleri ve olta takımı olsun, performansı iyi bir takım aradığında cep yaktığı gibi bir de sonu olmadığından her gün yeni bir ürünle karşılaşıp alma ihtiyacı duyuyoruz. Ama bu sefer öyle değil. Bu sefer LRF için çok uygun fiyatlı ve fiyatına göre performansı mükemmel bir ürün buldum.

LRF makinesinde beklenilen nedir?

LRF makinesine 0,10mm ile 0,20mm arası mono misina kullanmaktayız genellikle. Bunun dışında ip kullananlar da (ben gibi) mevcut. İpte de 0,06mm ideali olsa da 0,08mm de kullanılmakta.

LRF makinelerinde genellikle 3 kg drag kuvvetleri bulunmakta. Bu makinelerde ise 5.4kg drag gücü verilmiş.

Bir diğer kriter ise sarım hızının 65cm civarı olması. Bu konuda da bu makinelerin ikisinde de biçilmiş kaftan. 60.7cm sarım kapasitesi verilmiş. 4.8:1 devir ile düşük devirli bu makinelerde Aria20 183gr ağırlığında ve Alaris ise 204 gr ağırlığında. Bu gramajlarda aslında çok az makine olduğunu da söylemek mümkün. Hafiflik olayı ve sarımın az olması benim için en büyük kriterlerden biri.

Hafiflik, düşük devir-düşük sarım sayısı, güçlü drag- frenleme gücü ile birlikte bu makinenin fiyatı gerçekten beklenilenin yarısı kadar desem yeridir.

Okuma Aria 20 kıyaslamak gerekirse Okuma Dead Ringer makinesine yakın özelliklerde ve güzel bir seri olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bu fiyata, daha uyguna başka bir makine çıkabileceğini düşünmüyorum. Uygun fiyatı Okuma kalitesi ile birleştirmişler ve Aria 20 ortaya çıkmış.

Bir de bunun yanında estetik olarak da çok beğendiğim bir makine daha bugünlerde satışa girdi. Okuma Alaris 20…

Alaris 20 ile Aria 20 arasında ağırlık farkı ve estetiklik harici fark aslında yok gibi. Aria 20 183 gram iken Alaris 20 204 gram ağırlıkta. Alaris’in estetik yapısından olsa gerek, fiyatı da bir tık üstte. Ama ikisi de aslında komik rakamlara alabileceğimiz bir fiyatla bugünlerde satışta.

Çok uzatmadan makinelere ait satın alabileceğiniz linkleri ve videoları da ekleyip sözlerimi bitiriyorum. Arkadaşlar LRF için başlangıç yapanlara önerebileceğim makinelerden ikisi… Fiyat performans makinesi arayanların gönül rahatlığıyla alacağı hatta benim de yedek makine olarak alsam mı diye düşündüğüm bir makine… Herkese rastgelsin

Okuma Arıa-20 Olta Makinesi Satın almak için Tıklayınız…

Okuma Alaris ALS-20 Olta Makinesi Satın Almak için Tıklayınız…