Neden 500’lük yada 1000’lik makine?

LRF avcılarının yeni başlarken ilk sordukları soru bu makine ile LRF olur mu?

Öncelikle LRF’nin kendime göre tanımını yaptıktan sonra makinede aradığım özellikleri sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle makinelerde ilk kriter her zaman bütçedir. 50 liradan 2000 liraya kadar LRF makineleri bulabilirsiniz. Bundan dolayı üst sekment makinelerde zaten bu sayacaklarım çoktan o makineye konulmuş.

LRF yani Light Rock Fishing, hafif sistemlerle sert vuruşları hissederek avlanma olayıdır. Yani sitenin başlığında da yazdığı gibi ”Her balık trofe tadında”. Bundan dolayıdır ki makinelerimiz kamış ile birlikte dengeli ve hafif ağırlığa sahip olmalı.

1-Hafif makine: LRF (Light Rock Fishing) avcılığının temeli hafif sistemlere dayanmaktadır. Bunu göz önünde de tutarak makinenin ağırlığının da takım içinde hatırı sayılır yeri olduğunu göz önünde bulundurarak makine bakmanızı öneririm. 1000 lik yada 10 luk makineleri ilk tercih edilme sebebi de budur aslında. (Üst sekmentlere çıkıldığında shimano’nun ci4 vb teknolojileri ile 2500lük makineleri çok hafif.) Üst sekmentlere çıkıldığında zaten 3000lik makinede bile çok hafif olduğunu göreceksiniz.

2- Sarım sayısı: Sarım sayısı ve devri düşük makine lrf için önemli. Çünkü örneğin jighead-silikon çalışıyorsunuz ve suya attınız, yarım tur sarıp beklediniz bir makine yarım turda 50 cm sarar başka makine 20 cm. Yada başka örnek 4000lik spin makine ile LRF yapalım jigi suya attık ve yavaş sarımla sarıyoruz. Bir turda 80-90 cm arası sarar ve yemin hızını düşünün. Sonra yanında tur başı 50 cm saran 1000 lik makine düşünün. Hız yarı yarıya düşer. Bu fark de benim için makine alımında kriterdir. Ne kadar düşük devirli o kadar verimli. Yemi ne kadar suda yüzdürebilirsek o kadar verim alabiliriz. Eğer sarım sayısı 60 ı geçmiyorsa lrfde kullanabilirim. Ama bu sınır kesin çizilmiş sınır değil. Örneğin önümüz kayalık bir alan ve yavaş sarımla da aksiyon verebiliyoruz. Bu kayalık alana takmamak için o yere gelindiğinde 2500 lük makine ile de hızlıca sararak orayı geçebilirsiniz. Örneğin bir zamanlar rarenium 2500 ci4 makinesini kullandım ve yavaş sarımda beni mutsuz etmemişti. Ama 2500 ve 3000 kafalı makinelerin üretim amacı spin avlarıdır. 4000 lik makineler levrek avları için bile yüksek gelip 2500 ile spin yapan çok kişi tanıyorum.

pr_01_331835

Makineden diğer beklentim de estetik: Eğer alacağım makine şekil olarak da kafama yatmamışsa başka alternatiflerine bakarım. Piyasada bir çok ürün var ve istediğiniz estetiği size sunacak kadar alternatif var.

Kamış makine uyumu var bir de… Aslında önemli olan ve ağırlık merkezinin kamış makine dengesinin öneminden, atış erim mesafenizdeki verimine kadar etkileyen kısım burası… Makinenin büyük olması halinde erim de etkilenecektir. Örneğin kamışın ilk halkası ile makinenin misina boşaldığı alandaki eğimin belli bir derecede en max olduğunu deneyle kanıtlamışlar. Bunun için de küçük makine, kamışınızla uyumlu olacaktır. Yada tam tersini düşünün. 1000lik makine ile 5 metrelik surf kamışta kullandığınızda nasıl tuhaf geliyorsa LRF için de bu garip durumu kamışa makinenizi takınca anlayacaksınız.

1000 lik yada 500 lük makinenin LRFde tercih edilme sebeplerini sizlere kısaca açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

 1. Yine güzel bi yazı. Alper bey İzmir’e yolunuz düşerse misafirim olun. Bizlere uygulamalı öğretin şu olayı.

 2. Alper bey merhaba.kudosun yeni spin kamisinısiparis ettim.3-10 gr atarı olanı.ama hangi makineyi alacağım konusunda çok kararsız kaldım.bütçem max.150 tl.ne önerirsiniz?

  1. Bu konuda facebook gruplarından görüş almanızı öneririm.

  1. neye göre hangi balığa göre? Ben olsam dead ringer 10 alıp 0,12mm mono ile başlardım. Ama merada sürpriz balık varsa frenlemekte zorlanabilir. O yönden de 25 lik makine alıp üzerine 0,14 mm mono sarardım.

 3. şimdi bende fladen flexx 15-40 gr atarlı 2,70 cm boyunda 2 parçalı kamış var bu lrf sayılırmı ikinci olarak buna uyumlu olarak hangi makinayı almam dogru olur bu arada istanbulda yapacam bu balık olayını yani hem tatlı su için hemde tuzlu su için ayrı ayrı makinamı alamam gerekiyor yoksa 1 makinayala ikisindede yapabilirmiyim

  1. Aldığınız kamış spin kamışı. Buna uygun olarak 2500-4000 lik makine ile güzel bir spin takım yapabilirsiniz. LRF takımı için kamış hakkındaki yazılarımızı okumalısınız. maksimum atarı 15 gr olmalı ki bununla ilgili de uzun uzun yazılar mevcut.
   bir makine ile hem tatlısu hem tuzlusu yapabilirsiniz. Yeter ki av sonrası makinenizi yıkayın ve gerekli yağlamaları yapın ( bu konuda da yazılar var).

 4. Merhabalar ben lrf için shimano stradic ci4+ Hg almayı düşünüyorum hem hafif hem drag kuvvetli diye fakat sarım kapasitesi biraz üstte kalıyor galiba sizce lrf için uygun mu bu makina ?

  1. hg high gear. Hızlı devir. Eğer yeni başlıyorsanız normal sarım olanı alın. yavaş sarım yapar daha rahat olur. Ama diğerine de eliniz alışır pişman etmez

 5. Çok güzel bir yazı yeşekkürler soruma gelirsem dead ringer 228 1-8 kamış aldım fakat makinede çok kararsızım bir öneriniz varmıdır ?

 6. Hocam LRF de 10, luk makinamı, 20 .lik makinamı daha iyi .hedef balık eşkina, istarvit, gelirse çinekop , daiwa legalis, ile okuma ceymar arasında kaldım.

 7. Merhaba Alper bey. Ben de lrf avına yeni merak saranlardanım. Okuma dead ringer 1-8 gr ile okuma ceymar 2500 ‘ü kombine ettim. Güzel mırmır ve melanur avlarım oldu. Bir üst segmente geçme düşüncem var. Sizin blogunuzda fujin boreas 1-15 ile ilgili yazınızı okuduktan sonra almayı düşünmeye başladım. O kamışla daiwa fuego lt kombinasyonu yapmayı düşünüyorum. Ancak 1000 mi 2000 lik mi alayım karar veremedim. İkisinin de ağırlığı 185 gr. devir oranı ve drag kuvvetleri aynı. Tek fark sarım miktarıyla ilgili. birisi 64 cm diğeri 68 cm. Boreas kamış ile hangisi daha iyi kombinasyon oluşturur sizce?
  Bir diğer sorum ise, bu kombinasyon ile bir üst segmente geçmiş olur muyum? Teşekkür ederim şimdiden

  1. boreas ile bence en güzel olacak makine okuma serisinde 2500lükler. daiwada 2000 likler. Shimanoda 1000 likler (hızlı devirler de olabilir).
   boreası hafif spin de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda lrf gibi de değerlendirebilirsiniz. O yüzden 2000 lik makine bakılabilir. üzerine 0,06-0,10 mm ip ile çok güzel kombin olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir