İstavrit için İsome&Decoy kombini

Merhaba sevgili dostlar, elimden geldiğince bildiklerimi sizlerle paylaştığım blog sitemde sezona girmemizden dolayı artık daha çok av ve ürün ağırlıklı paylaşımlar göreceksiniz.

Biliyorsunuz ki çantada her şey olsa da illa ki bir eksik bulabiliyoruz. Özellikle av marketine girdiğimizde gözümüze çarpan şeylerden aklımız kalıyor. Bu sefer de aynısı oldu. Özellikle İzmit Körfezi’nde istavrit avının başladığı bu dönemde eksiklerimi istavrit avına yönelik tamamlamaya başladım. Berkley Gulp, çoğu bayide temin edemediğim isomenin diğer renklerindeki kokulu silikonlarını denemek istiyordum. İstavritin nazlı olduğu ve yeni yeni başladığı bu dönemde alışverişlerimi de daha çok istavrit ağırlıklı yapmaya karar verdim.

Balığın nazlı olduğu zamanlarda kesin çözüm veren ve beni sonuca daha hızlı götürecek yemleri tercih ediyorum. Bu konuda da Gulp ve İsome, herkesin bildiği gibi biçilmiş kaftan. Gulp ürünlerini temin etmekte sıkıntı yaşadığım için pembe renk isome’nin yanına bir de beyaz renk ekledim.

İstavrit avlarında atarı daha düşük ve daha hassas olan Shimano Blue Romance 0,5-8 gr kamış ile ve 2017 Shimano Sedona Hg ile çıkıyorum. Bu ikili hassaslık konusunda bana tatmin edici sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Bu ikili için en güzel yem tercihi ise 0,5-2 gr aralığında jighead ve istavrit avlarında verim aldığım isome silikonlar.

İsome silikonlar nasıl kullanılır?

Bir çoğumuz bilse de İsome silikonların nasıl kullanıldığını yazmadan geçmek istemedim. İsome silikonlar uzun boyda ve bir sıvı içinde pakette satılmaktadır. Eğer sıvısı dökülürse ürünler kurur ve kullanılmaz hale gelirler. (Bu durumda da ecogear sıvısı ile isome sıvısını karıştırabilirsiniz. İkisi de aminoasit içerikli ve sıvıları birbirini bozmadığını keşfettim. ) Bu yüzden sıvısı ile saklamak için ya paketinde saklayın ya da sıvı sızdırmayan bir kap edinin. Sonrasında ise bu uzun silikonları ortasından keserek jigheade takabilirsiniz. Bu yemler biraz hızlı deforme olsalar da aksiyonu açısından tartışılmaz ve bunun yanı sıra aminoasit ile güçlendirilmiş sıvısı ile de cezbedicilik katmakta. Özellikle istavritin nazlı olduğu zamanda denemenizi öneririm.

Aldığım ürünleri çantama ekledim. Yalnız daha önce yaşadığım renk değişmesi probleminden dolayı bu isome’yi pembe ile beyaz aynı kutuda olacak şekilde saklayacağım.

Bu konuda bir çok fikir olduğunu bilsem de kırmızı ile pembenin birbirine renk atmasına şahit oldum. Bu yüzden açık renkler için de ayrı bir kavanoz yapmak zorundayım. ( Biliyorum çantamız bir sürü kavanoz kutusu oldu. Ama malesef çözümü yok.)

Decoy jighead üzerinde gördüğüm kurşunun yanından çıkan minik bir tel çıkıntısı ile isome’nin kaymasına engel olacağını düşündüm. Bu yüzden bir paket Decoy jighead edindim.

K-Good marka jighead ise iğne üzerinde çentikli yapısı sayesinde silikonun ufak bir balık darbesinde kaymasını engelliyor. İsome gibi kaygan yapıda silikonlar kullanıyorsam, bu tür küçük ayrıntılar her küçük balık vuruşundan sonra silikon düzeltmenizi yada silikon kaybını önlüyor.

Decoy – K-good gibi çentikli jigheadlerle uyumlu olacağını düşündüğüm için İsome ile güzel bir kombin olacağına karar kıldım. Sonuçlarını ise en kısa zamanda merada göreceğim.

Sizler de aklınıza takılanları bize iletebilir, tecrübelerinizi ” İletişim” bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Bilgimizi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Herkese bol trofeli avlar dilerim…

 1. Isome ve Ecogear (sanıyorum üreticisi aynı) 5cmlik’leri piyasada bulmanın zorluğunu konuşmuştuk sizinle. 11cmlikleri kesmek zorunda kalıyoruz. Kuyruk kısmı çok güzel aksiyon alsa da; baş kısmını oluşturan parça kalın olduğu için verimli olmuyordu. Şöyle naçizane bir deneyim oldu ve çok verim aldım, tavsiye de ediyorum:

  Kestiğimiz ve baş kısmını oluşturan parçanının sonunu çok keskin bıçak (mümkünse jilet) ile keserek inceltiyor ve kuyruk şekli veriyoruz. Bıçak ne kadar keskinse deformasyon o kadar az olur. Hatta son iki milimlik kısmı kesmeden olduğu gibi bırakırsak; yani kuyruğu inceltirken ucunu top şeklinde bırakırsak normal sarımda bile çok güzel kuyruk sallıyor. Böylece bütün paketi verimli şekilde kullanıyoruz.

  1. İlginç bir püf nokta olmuş. 11 cmlikleri ben 3 parçaya bölüp kısa pala jighead ile de çok güzel kullandım. Ama en güzeli 2 parça kullanmak. Dediğinizi de denemek lazım. İlginç ince bir detay olmuş.

 2. Alper bey ürünleri kullandıktan sonra nasıl saklıyoruz anltırmısınız.

  1. İsome kutusu
   Gulp saklama kabı
   Resimlerde gördüğünüz gibi saklama kaplarından temin ettim. Kaplar plastik ve kapakları contalı olduğundan silikon sıvıları sızdırmıyor. Bu plastikleri dışarıdan çok ucuza mal edebileceğiniz gibi ecogear saklama kapları ve benzeri kaplar av marketlerinde de satılmakta.
   Av sonrası jigheadler kendi kutusuna silikonlar kendi kutusuna ayrılıp öyle saklıyorum. Sıvı içindeki iğne bir sonraki ava kadar çürüyor. Çok bir mukavemet uygulamadan iğneler kırılabiliyor. O yüzden iğneler silikon kutusuna asla gitmiyor. Aynı şekilde silikonlar da dışarıda kaldıklarında kuruyor.

 3. Tuzlu sudan çıkarınca tatlı su ile yıkıyor musunuz? ilginize teşekkür ederim adaşım

  1. İğneleri yıkamıyorum. Henüz küflenen olmadı. Ama iğneleri kokulu silikonlarla bırakmayın. O durumdayken iğneler de öürüyor silikon da kuruyor

 4. Arkadaşlar merhaba,
  ben yeni bir acemi olmıcak seviyede lrf ciyim. size bazı sorularım olacak.

  – gündüz hangi renk silikon kullanıyorsunuz, akşam hangi renk ?
  – bi yerde okumuştum gece avlarında daha çok glow özellikli fosforlu sahteler iş yapıyormuş doğrumudur ?
  – ben bu silikondan aldım, 2 ye böldüm. 1.5gr jighead taktım (ama neden 1.5gr) ve ucuz kaç no hırsız iğne takmalıyım ?
  – jigheadleri ağırlıklarını neye göre seçiyoruz, ve hırsız iğnelerin boyutlarını neye göre seçiyoruz.

  1. Burhan bey sizin sorunuz kendi başına bir konu olmuş. En müsait zamanda cevaplayacağım.

 5. arkadaşlar bende isome ile ilgili bir püf noktası vereyim.isome paketten çıkarken bütün tutan bir ek parça var.onun ayaklarını kesin son kısımdaki kalsın .onu takın deneyin .efsane azman atlıyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir