Biraz spin biraz LRF ”Maria Squash”

Merhaba sevgili dostlar, LRF&Olta sitesinde LRF ürünlerini değerlendirsem de Maria Squash sahtesini yazmadan edemedim. Biliyorum aslında bu sahteler biraz da spin avcılığına yöneliyor. Fakat kullandığınız kamışın atarına göre kullanabileceğiniz ve güzel verimler alabileceğiniz bu sahteyi sizlere yazmak istedim.

LRF avlarında kullandığım Shimano Blue Romance 0,5-8 gr ve Nomura Hiro Street 10gr kamışlardan özellikle at-çek maket balık yahut mini jig kullanımında diğerine göre daha sert olan Nomura kamış ile avlanmaktayım. Bu kamışın sert olması ve üst atarının 10 gram olmasından dolayı Maria Squash 95 F 10 gram sahtelerden bir kaç tane çantama attım. LRF yapmak ve istavrit avlamak için gittiğim meramda su üstünde gördüğüm şıpırtılar beni hemen bu sahtelere yöneltti. 4-5 gramlık mini maketlere göre daha uzağa erim sağlayabildiğim ve 80 cm civarı daları olan bu sahtelerden olumlu sonuç almamla bir kaç tane daha çantama attım. Sonrasında verimli geçen avlarımı av hikayelerimden zaten görebilirsiniz.

Maria Squash sahteleri derin dalarlı (80 cm civarı) olması ve yalpalama aksiyonu ile yaralı balık aksiyonunu yavaş sarımda veren ve size sadece atıp çekmesi kalan bir sahte. Arada küçük jerkler ( kamışın ucunu ani küçük vurduruşlar yaparak) vererek cazibeyi arttırabilirsiniz. Özellikle lüfer- sarıkanat avlıyorsanız biçilmiş kaftan.

LRF stilinin spinle ortak kümesi olan maket balıklarda 10 gram olmasından dolayı kamış atar aralığınıza dikkat ederek almanız gerekecektir biliyorum. Ama eğer 3-12 gibi yada benim kullandığım 0-10 gr gibi kamışlar kullanıyorsanız bu maket balıkları zargana, sarıkanat, lüfer, levrek gibi avlarda rahat rahat kullanabilirsiniz.

Yaptığım sarıkanat avlarında bir çok sahteyi denesem de en çok verim aldığım Maria Squash sahteler vazgeçilmezim haline geldiler. Tabi ki küçük sahtelerle de büyük balıkları deneyebilirsiniz. Ama eğer kamışınızın atarı uygunsa ve bölgenizde yukarıda saydığım balıklar varsa bu sahtenin diğerlerine göre fark yarattığını göreceksiniz.

Meranızda balık varsa ve işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız siz bunu bir düşünün. Tabi ki sadece sahte değil, sizin tecrübeniz de av verimini etkileyecektir. Güzel sonuçlarınızı paylaşmak üzere, hoşçakalın…

 1. Merhaba Alper. Maria Squash 95 F’in 05P limon renkli olanından bir adet aldım yanına bir tane daha alacağım ama renk konusunda kararsızım, 2. olarak hangi rengi tavsiye edersin?

  1. Maria Squash 10 H 10 H modeli olması gerek resim olarak da ekledim. Bu renk limondan daha etkili kesinlikle. Zaten avlarımı incelediğinizde lüfer hikayelerinde sahteyi görebilirsiniz.

 2. Alper usta benim fazla bütçem yok derdim gece boğazda istavrit veya dişli gündüzde aynı şekilde lrf ve spin ortak kullanım için ( eminim ikisininde işlevide farklıdır) kamış boyu ve atarı. motor Ve devri yadan senin tavsiyen

  1. Adem bey merhaba, hem lrf hem spin olması zor. Hem bilgisayar olsun hem telefon olsun demek gibi benim için. Ama LRF takımı alıp bu kamışa uygun sahteler alarak LRF sistemi ile spin yapılabilir. Mesela yeni kendo sahteler çıktı 6 gr ve 9,2 gr ağırlığında bir kaç tane edinerek LRF kamışı ile bu sahteleri at çek sistemi ile lüfere deneyebilirsiniz. Bütçenize uygun olan 0,5-10 gr arası atarı olan bir kamış bulup, buna 1000lik bir makine kombin ederek ve 0,16-0,20 mm arası misina tercihi ile bir sistem kurabilirsiniz. Eski yazılara doğru giderseniz hangi sahte, silikon, jighead, kamış için nasıl özellikler, makine için nasıl özellikler gerektiği hakkında hepsini tek tek yazdım. Birazcık arka sayfalara doğru giderseniz kendi takımınızı toplayabilirsiniz.

 3. 0.5-10 gr atarı dediniz. kamış için başka bir şey araştırmama gerek kalmadı diye düşünmüştüm ben. Bakıcam paylaşımlarınıza inşallah kafam karışmaz

 4. Alper bey kamış boyu ne olmalı ve ipmi misinamı ipse ölçüsü sizce ne olmalı

 5. Alper bey biliyorum bütün açıklamalarınız sitenizde mevcut fakat çok bi bütçem yok rica etsem bana 150/200 tl arası kamış için 0.5/10 gram atarlı makina ve kamış tavsiyesinde bulunurmusunuz. En azından kamış tavsiyesi

  1. Ahmet bey konu Maria squash sahteler ve sizin yorumunuz kamış hakkında. İkincisi ise bana karşılaştırma sorarsanız yardımcı olabilirim. Şu sebepten dolayı bunu alırım derim ama kocaman denizde taş atarsak nereye düşer demek gibi bir soru sizinkisi. Bu yüzden bu soruları cevaplayamıyorum. Aklınızda 3 kamış belirleyip bana iletişim kısmındaki formu doldurarak mail ile ulaşabilirsiniz. Ve yorum atarken hiç değilse kamışla ilgili bir başlık altında kamış sormanızı rica ediyorum. Yardımcı olmayı çok isterim fakat yukarıda yazdığım gibi siz 3 kamış beğenin ben olsam hangisini seçeceğim konusunda yardımcı olayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir